Bellamy: ChL er førsteprioritet
![]() |
Infoboks
Liverpool-angriberen Craig Bellamy insisterer på, at klubbens overordnede mål er at kvalificere sig til næste sæsons Champions League-turnering.
Premier League-klubben Liverpool får søndag mulighed for at stå i en finale for første gang i seks år, når Liga Cup-finalen mod Cardiff løber af stablen på Wembley.
Men selvom Liverpool har gode odds for et trofæ på søndag, og ligeledes har gode muligheder for yderligere en finale i form af FA Cup’en, så har angriberen Craig Bellamy ikke mistet fokus fra klubbens overordnede målsætning.
- Ville vi vælge Champions League over Liga Cup’en? Det tror jeg helt sikkert vi ville. Det er vores førsteprioritet, og det har hele tiden været målet for vores sæson. Pokalturneringerne er en stor bonus, men vi går efter at komme med i Champions League, siger Bellamy ifølge Sporting Life.
Derudover nævner Bellamy, at han ikke vil juble, hvis han scorer på søndag, da han stadig nærer stærke følelser for Cardiff, hvor den hurtige waliser er født.
26/01-2012: Gerrard: Bellamy er den nye McAllister
23/01-2012: Reo-Coker: Ingen respekt for Bellamy
| Cykling: Vildt Sagan-show fortsætter | |
| Speedway: Aftenens DM-resultat | |
| Tennis: Federer, Nadal og Azarenka marcherer |








29 kommentarer