FCN: Har set skrækeksemplerne
![]() |
| Foto: Jesper Poulsen / bold.dk |
FC Nordsjælland vil, trods et godt efterår, ikke melde for offensivt ud, men klubben går dog efter kvalifikation til europæisk fodbold.
Kun et enkelt hold formåede nogenlunde at hænge på FC København i efteråret. FC Nordsjælland var den helt store overraskelse, flot spil krydret med gode resultatet gør, at de før foråret er førsteudfordrer i mesterskabskampen.
Den hat vil sportschef Jan Laursen dog ikke påtage sig, men han vil gerne åbne med målsætningen om, at man vil ud og spille i Europa.
- Vi har set skrækeksempler på klubber, der har meldt voldsomt ud efter en enkelt god halvsæson og så floppet. Det vil vi gerne undgå. Vi er gået efter noget realistisk, som alle har det godt med, siger Laursen til Ekstra Bladet.
- Vores målsætning er europæisk fodbold - og så må vi se, hvilken form for europæisk fodbold det bliver.
Superligaens vinder går direkte i Champions League, mens der er en kvalifikationsbillet til sølvvinderne. De efterfølgende klubber kommer i Europa League-kvalifikationen.
| Cykling: Vildt Sagan-show fortsætter | |
| Speedway: Aftenens DM-resultat | |
| Tennis: Federer, Nadal og Azarenka marcherer |









10 kommentarer