FCN - var det nu også så flot?
Skrevet af PeterVenkman
(04/10-2012 kl. 09:29)
|
|
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk |
De kolde facts taler sit tydelige sprog. FC Nordsjælland har tabt sine to første Champions League-kampe, har endnu ikke scoret, og har lukket seks mål ind. Tirsdag tabte man 4-0 hjemme til Chelsea i et opgør, som Farum-drengene efterfølgende har fået ganske megen ros for.
Det var reelt set svært at åbne en avis i går, uden en eller anden ekspert roste FC Nordsjælland. Holdet der tabte 4-0. BT gik sågar skridtet videre, de vurderede samlet FC Nordsjællands spillere - altså dem der tabte 4-0 - til at have gjort det bedre end Chelseas 11 i kampen. Hvordan hænger det lige sammen?
Jeg er klar over, at medierne gerne vil skabe hype om de danske hold i Champions League, men bør man nødvendigvis have klaphatten på for at gøre det? I tirsdags var det ikke FCN folk kom i Parken for at se, det var Chelsea. Da FCN-spillerne kom ud for at varme op, blev de mødt af buh-råb, mens Chelseas spillere blev mødt af jubel.
Nordsjælland spiller bestemt fin fodbold, men de bliver også straffet for det. Ved første mål smed Adu bolden væk, og ved flere af de øvrige Chelsea-mål så vi opspilsfejl fra FCN som den afgørende årsag. Det er da fint at spille den op, men til tider savnede jeg noget kynisme. Det er netop hvad international fodbold handler om, det er ikke boldbesiddelse men derimod kynisme. I tirsdags mødte FCN kynismens mestre, de vandt sidste sæson turneringen på netop kynisme.
Noget positivt var der med danske briller i kampen. FCN's spil var mere målsøgende end i Donetsk, hvor de spillede og spillede, men aldrig nåede tæt på Shakhtars mål. Det gjorde de mod Chelsea. De havde endda et par fine afslutninger, men det var tydeligt at der var problemer i boksen, når FCN ellers fint kom over kanterne. Der var ingen, der kunne tage duellerne med Luiz og Cahill.
Jeg glæder mig over at have et dansk hold i Champions League, men går ikke med på præmissen om, at hvis bare man spiller flot, er et 4-0-nederlag fint. Det er aldrig fint at tabe, uanset hvordan man spiller. Og uanset om BT mener, at FCN-spillerne var bedst. Det fortæller fakta, at de ikke var. De tabte 4-0.