Goal
Login
Nordicbet bold.shoppen Silvan Danske Bank

bold.blog

Transfervinduet i Serie A

Skrevet af vossj (04/02-2012 kl. 15:11)

Flere kampe er udsat i Serie A grundet det kolde vejr.
RangeringScore (Rank)
Italien180 (8)
Serie A180 (8)
Chievo48 (1)
Bologna88 (1)
Atalanta91 (1)
Catania68 (1)
Udinese102 (1)
Cesena80 (1)
Fiorentina116 (1)
Siena50 (1)
Novara50 (1)
Lecce48 (1)
Genoa80 (1)
Cagliari57 (1)
Palermo102 (1)
Parma102 (2)
Juventus111 (2)
Lazio98 (2)
Napoli102 (2)
Roma102 (2)
Italien107 (3)
Inter94 (7)
AC Milan102 (8)
Seneste indlægDato
Italien - Euro 201214-05
Hellas Verona - tilbage på toppen18-02
Top 30 - bedste angribere i Serie A14-02
Populære indlægStemmer
Årsopgørelsen i Serie A38
Top 30 - bedste angribere i Serie A32
Argentinerne elsker Sicilien20
Blogs
La Viola
Efter januars transfervindue er lukket, har den massive kulde holdt især det nordlige Italien i et jerngreb. Det har betydet mange udsatte kampe, men frygt ikke. Du får her bloggen om de vigtigste handler i Serie A, mens du venter på morgendagens kampe. God fornøjelse!


AC Milan har haft store skadesproblemer, og med Africa Cup of Nations har mestrene yderligere måttet undvære profiler. De har dog bestemt ikke været inaktive i januars transfervindue. Tværtimod har Milan været blandt hovedpersonerne, i januars mest omtalte handel omkring Manchester Citys Carlos Tevez. Handlen mellem Milan og City faldt dog til jorden, og i stedet hentede Milan en anden flirt til klubben, nemlig Catanias stjerneangriber, den tidligere Barcelona-spiller, Maxi Lopez. Indtil sommer er Maxi Lopez lejet, men hvis argentineren gør en god figur kan han også ventes at spille i Milan til næste sæson.

Milan har også manglet midtbanespillere, og derfor hentede de den tyske lejesvend Alexander Merkel hjem fra havnebyen Genova, til stor fortrydelse for byens Serie A-hold Genoa. Merkel er blandt Milans største talenter, og offensivspilleren havde vist rigtig flotte takter i Genoa. Også Djamel Mesbah blev hentet til den skadesplagede midtbane, og den algierske landsholdsspiller skiftede dermed en placering under stregen med Lecce, ud med en topplacering, og mulighed for Serie A-guld med Milan.

Det var dog ikke nok for Milan kun at hente to spillere ind til midtbanen. Der blev kigget over i den anden del af byen, og over til rivalerne fra Inter. Her faldt interessen på deres ghanesiske landsholdsstjerne Sulley Muntari, der aldrig helt er slået igennem hos Inter, siden skiftet fra Portsmouth tilbage i 2008. Indtil sommer er Muntari i Milan, og så må vi se om milaneserne ønsker at gøre kontrakten permanent til sommer. Mens en afrikansk profil kom til klubben, så sagde man også farvel til en. Fejlkøbet fra i sommer, venstrebacken Taye Taiwo, er udlejet til Queens Park Rangers indtil sommer, og det ser usandsynligt ud, at nigerianeren slår igennem i Milan til næste sæson.

Milans største mesterskabs udfordre, Juventus, handlede også stort ind i januar. Angrebet blev finpudset, da Marco Borriello er ankommet på leje fra Roma, og samtidig med det, er flere af reserve-angriberne skiftet væk. Luca Toni er taget til Mellemøsten og al-Nasr, mens Vincenzo Iaquinta er lejet ud til Cesena og Amauri er taget til Firenze.

Juve har også forstærket forsvaret med den uruguayanske landsholdsspiller Martin Caceres, der tidligere har spillet i klubben på leje fra Barcelona. Denne gang er Caceres på leje fra det sydlige Spanien og Sevilla, og han har nu sikret yderligere konkurrence om positionerne på højreback og i det centrale forsvar.

Juventus har også sagt farvel til en forsvarer, der kan udfylde samme positioner som Martin Caceres. Danske Frederik Sørensen er nemlig udlejet til universitetsbyen Bologna, hvor han kan få regelmæssig spilletid, så hans fine udvikling ikke stopper ligeså brat som den er startet. Højreback Marco Motta er også lejet ud, og han er det næste halve år på Sicilien hos Catania.

Juventus følte også lige, at midtbanen skulle opgraderes, og da de ikke kunne overbevise Cagliari og deres belgiske midtbaneprofil Radja Nainggolan, så måtte de tage til takke med Atalantas vævre midtbanespiller Simone Padoin. Den nye tilføjelse til midtbanen betød også, at Michele Pazienza skulle væk, og han er i det nordøstlige Italien indtil sommer, hvor han skal hjælpe Udinese til en Champions League-plads for andet år i træk.

Inter har arbejdet sig tilbage til Serie A-toppen, og Claudio Ranieris tropper har da også set sig nødsaget til at handle lidt ind i vinterkulden. Inters fans kan varme sig på nyheden om, at deres klub har hentet den talentfulde Porto-spiller Freddy Guarin ind på leje, noget som Guarin selv var meget lykkelig for. Også Sampdorias sympatiske anfører Angelo Palombo, er lejet indtil sommer, efter Genova-klubben nærmest krævede at Palombo skulle forlade hans elskede Sampdoria. Forsvaret er også blevet forstærket i og med Inter har hentet brasilianeren Juan i Internacional, men den 20-årige forsvarer skal ikke satse på at komme på holdet lige med det samme.

Inter har også skillet sig af med nogle spillere. Den løbevillige landsholdsspiller Thiago Motta er fortid i Inter, efter den franske hovedstadsklub Paris St. Germain har hentet ham. Også stortalentet Coutinho er væk, men han er dog kun udlejet til Espanyol indtil sommer.

Lazio ser stærke ud igen i denne sæson, og deres trup har da også fået et vist niveau. Angriberen Emiliano Alfaro (Liverpool Montevideo) og Antonio Candreva (leje, Udinese) har da også styrket truppen yderligere. Lazio har dog samtidig sagt farvel til erfarne og prominente navne som Giuseppe Sculli (Genoa), Guglielmo Stendardo (leje, Atalanta), Djibril Cissé (Queens Park Rangers) og keeper Juan Pablo Carrizo (leje, Catania).

Mens der har været travlt i Milan, Juventus, Inter og Lazio, så har Napoli ikke forstærket sig synderligt. Den lovende angriber Eduardo Vargas er lejet i Universidad de Chile, og så er Giuseppe Mascara og Leandro Rinaudo lejet ud til Novara, mens Mario Santana, der kom til Napoli i sommer fra Fiorentina, er udlejet til Cesena.

Udinese hænger stadig på i toppen, hvilket er meget imponerende, klubbens trup taget i betragtning. Det skyldes selvfølgelig især et stærkt forsvar, og anfører Antonio Di Natale, men også et godt øje til billige og talentfulde spillere. Sådan har Udinese også handlet ind i januar måned, hvor klubben har hentet den 20-årige venstreback Gabriel Silva. Udinese kunne dog ikke registrere flere ikke-EU-spillere, hvorfor han blev sendt til Udineses spanske samarbejdsklub Grenada, der dog har udlejet ham til Novara.

En anden venstreback er også hentet til klubben, nemlig franske Jean-Alain Fanchone, der stod uden klub. Fanchone spillede i sidste sæson for Arles i Ligue 1, hvor han var udlejet fra RC Strasbourg. Strasbourg blev dog tvangsnedrykket til den femtebedste franske række, og grundet Strasbourgs stramme økonomiske situation, så kunne Fanchone ikke blive i klubben. Udinese har udover Juves Michele Pazienza forstærket midtbanen med den tidligere Chievo-lejesvend Gelson Fernandes. Schweizeren kommer til Udine fra franske Saint-Etienne.

Der er sket ting og sager i Firenze i løbet af januar, hvor Fiorentina først sagde farvel og tak for alt til holdets overskyggende angrebsstjerne og landsholdsspiller Alberto Gilardino, der har taget turen til Liguria i nordvest, hvor han nu tørner ud for Genoa. Også den skuffende angriber Santiago Silva (Boca Juniors) er solgt, da han ikke har holdt niveau siden han kom til klubben i sommer. Fiorentina har også sagt farvel til de to unge angrebstalenter Haris Seferovic og Khouma Babacar, der er lejet ud til henholdsvis Lecce og Racing Santander. Ude er også Nikola Gulan (Chievo) og Gianni Munari (Sampdoria), der begge ikke rigtig formåede at sætte store nok aftryk på Stadio Artemio Franchi.

Efter at mange spillere har forladt Fiorentina, så måtte klubbens sportsdirektør Pantaleo Corvino også bruge lidt penge på at skaffe nye navne, og det er lige hvad han har gjort. Ind er kommet den brasiliansk-fødte italienske landsholdsspiller Amauri, der er blevet frosset ude i Juventus siden i sommer. Nu har Amauri skrevet en seks måneder lang aftale med Viola, selvom han fik tilbudt en meget længere en af klubben. Amauri har skrevet en kort kontrakt, da han vil vise at han ikke er skiftet for pengenes skyld, men derimod vil han vise hvad han kan på en fodboldbane.

Viola har også købt ind hos bundholdet Lecce, hvor den tidligere Juventus-spiller Ruben Olivera, der agerer på den offensive midtbane, har fået det prestigefyldte nummer 10. Den med danske øjne nok mest omdiskuterede transfer i Serie A i januar, er Fiorentinas køb af FCKs Kenneth Zohore. Den nu 18-årige angriber havnede i Firenze sidst i vinduet, og det kom som noget af en overraskelse, at Viola hentede Zohore, der ikke har mange kampe på bagen for FCK. Viola har dog eftersigende fuldt Zohore over en lang periode, og med Fiorentinas store talentarbejde in mente, så er det nok ikke det værst tænkelige skifte for den unge dansker. Kenneth Zohore  kommer til at være en del af førsteholdstruppen, men han skal nok ikke regne med spilletid det første halve år.

Ligesom i Napoli, så har der også været stille i AS Roma. Roma hentede en kæmpe flok spillere ind i sommer, og det er nok derfor at klubben har holdt lidt igen i januar. Den 18-årige uruguyanske angriber Nicolas Lopez er hentet til Rom fra Nacional, og så er den brasilianske kantspiller Marquinho lejet i Fluminense. Roma har også renset lidt ud i truppen, hvor Stefano Okaka er lejet ud til Parma og David Pizarro er lejet til Manchester City.

Genoa har lavet en masse fornuftige transfers i januars vindue, hvor landsholdsspilleren Alberto Gilardino er altoverskyggende hovedperson. Genoa har dog også forstærket angrebet med en anden spiller, nemlig den lille hurtige Giuseppe Sculli, der kommer til fra Lazio. Sculli har tidligere været i Genoa, så det er en spille der kender klubben, og en klub der kender spilleren, som kommer til. Genoa har også styrket midtbanen med køb af den rødhårede midtbaneslider Davide Biondini, der kommer til fra Cagliari, og argentinske Fernando Belluschi, der er lejet i Porto.

Genoa har udover de fine indkøb lejet den tidligere Viola-anfører, forsvareren Dario Dainelli, til Chievo, den tårnhøje angriber Andrea Caracciolo til Novara, Sebastian Ribas til Sporting Lissabon og Felipe Seymour til Catania.

Yderligere transfers i Serie A: Januar 2012:

Palermo: Emiliano Viviano, Massimo Donati

Parma: Jonathan (Inter), McDonald Mariga

Cagliari: Mauricio Pinilla, Daniele Dessena

Lecce: Manuele Blasi, Valeri Bojinov

Siena: Erjon Bogdani

Bologna: Ishak Belfodil

Novara: Daniel Jensen

Andre: Luca Caldirola - Brescia, Cristian Pasquato - Torino, Mauro Cetto - Lille, Hernan Crespo - Uden kontrakt, Pablo Ledesma - Boca Juniors, Mariano Andujar - Estudiantes, Eder - Sampdoria.


10 Stemmer
6 Kommentarer
Anmeld
31
Af LRansborg , 20/05 21:15 [13 kommentarer]
6
Af Adriaanse , 21/05 10:42 [4 kommentarer]
2
Af 1917SIF , 21/05 15:57 [6 kommentarer]
5
Af jesperiksen , 20/05 20:26 [1 kommentar]
21
Af MrGuruguy , 18/05 11:38 [7 kommentarer]
11
4
16
Af CSJDKK , 17/05 17:18 [36 kommentarer]
21
Af Eglotz , 17/05 10:09 [23 kommentarer]
61
Af XanderGSA , 16/05 18:07 [73 kommentarer]
10
Af _Pell_ , 16/05 16:12 [6 kommentarer]
7
Af SocBlogz , 16/05 15:20 [1 kommentar]
44
35
Af MartinDan , 14/05 19:21 [14 kommentarer]
25
Af Cityfan.dk , 14/05 14:45 [39 kommentarer]


Henter blog-indlæg...
Henter blog-indlæg...
Henter blog-indlæg...
Henter blog-indlæg...
Henter blog-indlæg...