Talenter i PL - samt Englands fremtid
Skrevet af BoldHenter
(29/10-2012 kl. 14:05)
Hej boldbrugere,
Jeg laver denne blog, da jeg godt kunne tænke mig at høre nærmere om jeres syn på det engelske landshold, samt alle de nye talenter i PL.
Englands landshold har været i krise i snart mange år, til hvert EM og VM skuffer de gang på gang, på trods af at de på papiret har nok af talent til at samle et vinder-landshold. Dog har deres landshold i mange år været stillestående, med spillere som John Terry, Frank Lampard, Rio Ferdinand, Steven Gerrard osv. er holdet ved at gå i stå, og det er ved at være tid til et generationsskifte. Men er de nye unge spillere gode nok? Jack Wilshere, Oxlade-Chamberlain, Daniel Sturridge, Danny Welbeck osv. er alle gode spillere men er de om 2-3 år gode nok til at tage kampen op mod Spanien og Brasillien? Det kunne jeg godt tænke mig at høre jeres vurdering om.
Ligeledes følger jeg meget med i den engelske PL, så vel som Championship, Champenship 1 og Champenship 2 .... Jeg syntes der er mange unge spændende spillere på vej, både englændere, men også udenlandske spillere. Jeg har et godt øje til en del talenter, men jeg kunne godt tænke mig at høre om i havde nogle upcoming spillere, som jeg evt. har overset....
Her er nogle af de talenter jeg tror kan blive store! (har ikke taget spillere som Stearling, Oxlade & Wilshere med da jeg simpelthen i regner dem som værende talenter mere) :)
Gaël Bigirimana:
Den unge englske/burindiske spiller imponerede mig virkelig i sidste sæson, hvor han i Coventry City styrede midtbanen på trods af at han kun var 17 år. I år er han blevet hapset af Newcastle og han har fået lidt spilletid hist og her. Jeg er ikke i tvivl om at han om et par år er den styrende midtbanespiller på et PL-mandskab.
Potentiale: 4 af 5
Wilfried Zaha:
Den unge wing, kan også spille på toppen. Han er en rigtig god spiller med et stort potentiale, han er hurtig, god med bolden og laver mange assister. Han skal lave flere mål i sæsonen, hvis han skal videre... Men han har fået en god start på sæsonen med Crystal Palace. Han er blevet rygtet til bl.a. Liverpool, men også mange andre PL-klubber, tror det bliver hans sidste sæson hos London-klubben.
Potentiale: 5 af 5
Serge Gnabry:
Den unge tyske offensive spiller, skrev sidste sæson kontrakt med Arsenal, da han havde været igennem Stutgarts ungdoms-system. Han er meget livlig og offensiv, han har endda allerede i denne sæson fået debut for Arsenal i PL. Jeg tror han er en fremtidig tysk landsholdsspiller!
Potentiale: 5 af 5
Reuben Noble-Lazarus:
Har kun set et par kampe med ham. For mig overstråler han på Barnsley-holdet... og han virker allerede moden nok til noget større. Han ligner meget en type ala Oxlade-Chamberlain, men spørgsmålet er om han kan klare det i en større klub, eller om han shiner i Barnsleys lidt middelmådige trup.
Potentiale: 3 af 5
Robbie Brady:
Man Utd's unge irske wing, har imponeret mig i deres ungdomskampe, men også under hans udlån til Hull City i sidste sæson leverede han et par flotte præstationer, tror ikke han bliver en kommende United wing, men er ikke i tvivl om at han nok skal få sin chance i en anden PL-klub!
Potentiale: 3 af 5
Der er mange flere talenter, det her var blot nogle af dem jeg tror på! Hvem tror i er fremtiden?