Vm 2018 og Danmark
Skrevet af snikolajsenkok
(21/09-2012 kl. 14:57)
Lige info dette er min allerførste blog, så ris og ros vil være dejligt.
(jeg er ikke ordblind, alligevel staver jeg ikke perfekt og . og , er ikke min stærke side men skal gøre mit bedste)
Som bekendt er VM 2018 i Rusland, hvilke forventninger kan man så tillade sig og have som dansker, hvilke mål skal vi ha, og hvilke forventninger skal vi have til rusland?
Forventninger: - Jeg synes personligt at man som Dansker skal se frem til VM 2018! og der er mange grunde, jeg vil først og fremmest mene at rusland har mange store flotte stadions, de har top stadions! og et evt. finale stadion vil med højest sandsynlighed blive Luzhniki stadion hvor der er plads til knap 90.000 ! hvilket gør stadionet til et af de allerstørste i europa. Man skal aldeles ikke tvivle på om russerne vil gøre det godt efter min mening, der er flere grunde til man kan være det 1 er at kulturen er meget anderledes, temperaturen er MEGET koldere. hvis man ser på hvor vm har været de sidste mange år inkl. det i 2014 i brasilien, så er det sjældent at det har fundet sted i et så koldt land!
- Men lidt om forventninger til det danske landshold, det kan self være meget svært og sige hvordan det vil stå til med det danske landshold om 6 år! men jeg synes jeg vil prøve og give et bud på hvilke spillere/talenter vi skal kigge nøje efter! for med den talent masse vi har lige fortiden skal man ikke afskrive os ved slutrunderne om et par år, vi vil have spillere som: fisher, Chrisitan Eriksen, Daniel Wass, Conelious, Lucas A, Lasse Schøne, Nicolai Boilesen, og der er MANGE flere! - derudover skal man heller ikke afskrive de folk vi har om 6år! (Agger MÅSKE), bendtner, kjær, bjelland, zanka, okore, lindegaard, zimling og kvist og sikkert også flere! - men det jeg vil frem til er at om 6 år! så har Danmark en trup som skal forventes til alle slutrunder! ikke bare og deltage dem men også at komme vidre fra gruppespillet - og nu vil jeg give mit argument for at jeg tror Danmark kan komme langt i Rusland. Kulden! - hold som Argentina, Brasilien og Spanien! det er meget vindende hold, som altid ligger i toppen af favorit listen! men de bude ikke regnes som favorit hold her! det er hold som tyskland, england og måske danmark og self rusland der komme til og lave de vilde ting her!
Efter alt sandsynlighed er Morten O stoppet til den tid, Men men men.. Hvis vi nu bare kan få en ordenligt træner ind som vil gøre det godt med det danske landshold - så vil jeg måske gå så vidt som at kalde danmark for titel kandidater! - nok ikke de største men vi skal ikke udelukkes!
Alt dette er self bare noget teori som foregår oppe i mit hoved! og dette er jo også kun noget man skal se hvis det går vores talenter godt! og de ikke bliver de såkaldte ''flops'' og at de kan levere på både landshold og på klubhold :)
Hvis der lige skulle komme en ting som jeg synes vi måske vil komme til at mangle på det danske landshold er det nogle defensive wings! men ud over det er vi god polstrede over det hele!
Please gi en kommentar :)