Tipico bold.rejser bold.odds bold.shoppen
Opdateret:
13/4-2014 18:20
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Ajax 32 20 9 3 66 - 25 69
2. Feyenoord 32 19 6 7 70 - 38 63
3. FC Twente 32 16 11 5 65 - 33 59
4. Vitesse 32 15 9 8 62 - 45 54
5. PSV Eindhoven 32 16 5 11 56 - 44 53
6. SC Heerenveen 32 14 9 9 65 - 50 51
7. AZ Alkmaar 32 13 7 12 52 - 47 46
8. FC Groningen 32 12 9 11 52 - 51 45
9. PEC Zwolle 32 9 12 11 44 - 45 39
10. Cambuur 32 10 9 13 38 - 43 39
11. FC Utrecht 32 10 8 14 43 - 60 38
12. ADO Den Haag 32 10 7 15 41 - 62 37
13. Go Ahead Eagles 32 10 7 15 43 - 66 37
14. Heracles 32 10 6 16 43 - 55 36
15. Breda 32 8 10 14 42 - 51 34
16. RKC Waalwijk 32 7 10 15 43 - 60 31
17. Nijmegen 32 5 14 13 50 - 75 29
18. Roda 32 6 8 18 42 - 67 26
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
288 43,67 917 3,18 138 (47,9 %) 78 (27,1 %) 72 (25,0 %)
Opdateret:
13/4-2014 18:20
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Ajax 16 13 2 1 40 - 7 41
2. Feyenoord 16 11 2 3 39 - 16 35
3. FC Twente 16 9 7 0 41 - 15 34
4. Vitesse 16 8 5 3 30 - 17 29
5. PSV Eindhoven 16 10 3 3 32 - 18 33
6. SC Heerenveen 16 8 4 4 39 - 26 28
7. AZ Alkmaar 16 10 4 2 35 - 17 34
8. FC Groningen 16 8 5 3 28 - 19 29
9. PEC Zwolle 16 5 7 4 25 - 18 22
10. Cambuur 16 10 2 4 29 - 17 32
11. FC Utrecht 16 9 4 3 29 - 22 31
12. ADO Den Haag 16 7 4 5 27 - 29 25
13. Go Ahead Eagles 16 7 5 4 27 - 25 26
14. Heracles 16 4 4 8 18 - 26 16
15. Breda 16 6 5 5 24 - 18 23
16. RKC Waalwijk 16 5 5 6 26 - 27 20
17. Nijmegen 16 4 6 6 27 - 36 18
18. Roda 16 4 4 8 20 - 28 16
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
288 43,67 917 3,18 138 (47,9 %) 78 (27,1 %) 72 (25,0 %)
Opdateret:
13/4-2014 18:20
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Ajax 16 7 7 2 26 - 18 28
2. Feyenoord 16 8 4 4 31 - 22 28
3. FC Twente 16 7 4 5 24 - 18 25
4. Vitesse 16 7 4 5 32 - 28 25
5. PSV Eindhoven 16 6 2 8 24 - 26 20
6. SC Heerenveen 16 6 5 5 26 - 24 23
7. AZ Alkmaar 16 3 3 10 17 - 30 12
8. FC Groningen 16 4 4 8 24 - 32 16
9. PEC Zwolle 16 4 5 7 19 - 27 17
10. Cambuur 16 0 7 9 9 - 26 7
11. FC Utrecht 16 1 4 11 14 - 38 7
12. ADO Den Haag 16 3 3 10 14 - 33 12
13. Go Ahead Eagles 16 3 2 11 16 - 41 11
14. Heracles 16 6 2 8 25 - 29 20
15. Breda 16 2 5 9 18 - 33 11
16. RKC Waalwijk 16 2 5 9 17 - 33 11
17. Nijmegen 16 1 8 7 23 - 39 11
18. Roda 16 2 4 10 22 - 39 10
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
288 43,67 917 3,18 138 (47,9 %) 78 (27,1 %) 72 (25,0 %)
Opdateret:
13/4-2014 18:20
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Ajax 15 4 2,06 0,78
2. Feyenoord 10 1 2,19 1,19
3. FC Twente 9 4 2,03 1,03
4. Vitesse 7 3 1,94 1,41
5. PSV Eindhoven 8 6 1,75 1,38
6. SC Heerenveen 6 5 2,03 1,56
7. AZ Alkmaar 9 6 1,63 1,47
8. FC Groningen 6 6 1,63 1,59
9. PEC Zwolle 5 8 1,38 1,41
10. Cambuur 7 12 1,19 1,34
11. FC Utrecht 6 6 1,34 1,88
12. ADO Den Haag 3 9 1,28 1,94
13. Go Ahead Eagles 2 12 1,34 2,06
14. Heracles 3 5 1,34 1,72
15. Breda 8 9 1,31 1,59
16. RKC Waalwijk 6 5 1,34 1,88
17. Nijmegen 0 4 1,56 2,34
18. Roda 4 9 1,31 2,09
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
288 43,67 917 3,18 138 (47,9 %) 78 (27,1 %) 72 (25,0 %)
Vis hele listen
Opdateret:
13/4-2014 18:20
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Mål    Spiller Klub
27    Alfred Finnbogason SC Heerenveen
22    Graziano Pelle Feyenoord
17    Aron Johannsson AZ Alkmaar
14    Luc Castaignos FC Twente
14    Michael Higdon Nijmegen
13    Dusan Tadic FC Twente
12    Jens Toornstra FC Utrecht
12    Jurgen Locadia PSV Eindhoven
11    Quincy Promes FC Twente
11    Lex Immers Feyenoord
11    Brian Linssen Heracles
11    Memphis Depay PSV Eindhoven
11    Lucas Piazon Vitesse
10    Kolbeinn Sigthorsson Ajax
10    Davy Klaassen Ajax
10    Guyon Fernandez PEC Zwolle
10    Mike Havenaar Vitesse
9    Rydell Poepon Breda
9    Steve De Ridder FC Utrecht
9    Jean-Paul Boëtius Feyenoord
9    Erik Falkenburg Go Ahead Eagles
9    Guus Hupperts Roda
8    Lasse Schøne Ajax
8    Steven Berghuis AZ Alkmaar
8    Richairo Zivkovic FC Groningen
8    Filip Kostic FC Groningen
8    Michael de Leeuw FC Groningen
8    Jarchinio Antonia Go Ahead Eagles
8    Mark Uth Heracles
8    Krisztian Nemeth Roda
8    Hakim Ziyech SC Heerenveen
8    Kelvin Leerdam Vitesse
7    Roland Alberg ADO Den Haag
7    Mike van Duinen ADO Den Haag
7    Siem de Jong Ajax
7    Michiel Hemmen Cambuur
7    Martijn Barto Cambuur
7    Tjaronn Chery FC Groningen
7    Søren Rieks Nijmegen
7    Fred Benson PEC Zwolle
6    Stipe Perica Breda
6    Marnix Kolder Go Ahead Eagles
6    Romeo Castelen RKC Waalwijk
6    Aurelien Joachim RKC Waalwijk
6    Mitchell Donald Roda
5    Mathias Gehrt ADO Den Haag
5    Michiel Kramer ADO Den Haag
5    Lerin Duarte Ajax
5    Roy Beerens AZ Alkmaar
5    Nemanja Gudelj AZ Alkmaar
5    Jordy Buijs Breda
5    Danny Verbeek Breda
5    Elvis Manu Cambuur
5    Nick van der Velden FC Groningen
5    Kyle Ebecilio FC Twente
5    Shadrach Eghan Kwesi FC Twente
5    Rasmus Bengtsson FC Twente
5    Mustafa Saymak PEC Zwolle
5    Sander Duits RKC Waalwijk
5    Mark-Jan Fledderus Roda
5    Kenny Otigba SC Heerenveen
5    Rajiv van La Parra SC Heerenveen
5    Bilal Basacikoglu SC Heerenveen
5    Christian Atsu Vitesse
5    Davy Pröpper Vitesse
4    Tom Beugelsdijk ADO Den Haag
4    Mattias Johansson AZ Alkmaar
4    Youness Mokhtar FC Twente
4    Davy Bulthuis FC Utrecht
4    Jacob Mulenga FC Utrecht
4    Ruben Schaken Feyenoord
4    Stefan de Vrij Feyenoord
4    Mitchell te Vrede Feyenoord
4    Tonny Vilhena Feyenoord
4    Jop van der Linden Go Ahead Eagles
4    Oussama Tannane Heracles
4    Christoph Hemlein Nijmegen
4    Kevin Conboy Nijmegen
4    Mateusz Klich PEC Zwolle
4    Bryan Ruiz PSV Eindhoven
4    Georginio Wijnaldum PSV Eindhoven
4    Jetro Willems PSV Eindhoven
4    Evander Sno RKC Waalwijk
4    Jean-David Beauguel RKC Waalwijk
4    Kenny Anderson RKC Waalwijk
4    Patrick van Aanholt Vitesse
4    Valeri Qazaishvili Vitesse
3    Danny Bakker ADO Den Haag
3    Viktor Fischer Ajax
3    Thulani Serero Ajax
3    Bojan Krkic Ajax
3    Viktor Elm AZ Alkmaar
3    Nick Viergever AZ Alkmaar
3    Kees Kwakman Breda
3    Elson Hooi Breda
3    Marcel Ritzmaier Cambuur
3    Krisztian Adorjan FC Groningen
3    Genero Zeefuik FC Groningen
3    Felipe Gutierrez Leiva FC Twente
3    Torgeir Børven FC Twente
3    Yassine Ayoub FC Utrecht
3    Deniz Türüc Go Ahead Eagles
3    Xander Houtkoop Go Ahead Eagles
3    Xandro Schenk Go Ahead Eagles
3    Mikhail Rosheuvel Heracles
3    Rens van Eijden Nijmegen
3    Alireza Jahanbakhsh Nijmegen
3    Marnick Vermijl Nijmegen
3    Jakob Jantscher Nijmegen
3    Jesper Drost PEC Zwolle
3    Adam Maher PSV Eindhoven
3    Jeffrey Bruma PSV Eindhoven
3    Zakaria Bakkali PSV Eindhoven
3    Robert Braber RKC Waalwijk
3    Damiano Schet RKC Waalwijk
3    Joey van den Berg SC Heerenveen
3    Bertrand Traore Vitesse
2    Danny Holla ADO Den Haag
2    Yannick Wildschut ADO Den Haag
2    Mitchell Schet ADO Den Haag
2    Ricardo van Rhijn Ajax
2    Joel Veltman Ajax
2    Danny Hoesen Ajax
2    Christian Eriksen Ajax
2    Jairo Riedewald Ajax
2    Johann Berg Gudmundsson AZ Alkmaar
2    Jeffrey Sarpong Breda
2    Joey Suk Breda
2    Anour Hadouir Breda
2    Ramon Leeuwin Cambuur
2    Bartholomew Ogbeche Cambuur
2    Jody Lukoki Cambuur
2    Erik Bakker Cambuur
2    Eric Fernando Botteghin FC Groningen
2    Johan Kappelhof FC Groningen
2    Andraz Kirm FC Groningen
2    Cedric van der Gun FC Utrecht
2    Juan Agudelo FC Utrecht
2    Ruud Vormer Feyenoord
2    Bruno Martins Indi Feyenoord
2    Daryl Janmaat Feyenoord
2    Miquel Nelom Feyenoord
2    Doke Schmidt Go Ahead Eagles
2    Matthew Amoah Heracles
2    Iiass Bel Hassani Heracles
2    Jason Davidson Heracles
2    Mike Te Wierik Heracles
2    Navarone Foor Nijmegen
2    Samuel Stefanik Nijmegen
2    Gudlaugur Victor Palsson Nijmegen
2    Stefan Nijland PEC Zwolle
2    Kamohelo Mokotjo PEC Zwolle
2    Joost Broerse PEC Zwolle
2    Florian Jozefzoon PSV Eindhoven
2    Oscar Hiljemark PSV Eindhoven
2    Tim Matavz PSV Eindhoven
2    Ji-Sung Park PSV Eindhoven
2    Remy Amieux RKC Waalwijk
2    Daniel de Ridder RKC Waalwijk
2    Frank Demouge Roda
2    Wiljan Pluim Roda
2    Kees Luijckx Roda
2    Marc Höcher Roda
2    Henk Dijkhuizen Roda
2    Pele van Anholt SC Heerenveen
2    Luciano Slagveer SC Heerenveen
2    Magnus Wolff Eikrem SC Heerenveen
2    Marten De Roon SC Heerenveen
2    Marko Vejinovic Vitesse
2    Zakaria Labyad Vitesse
1    Dion Malone ADO Den Haag
1    Aaron Meijers ADO Den Haag
1    Ninos Gouriye ADO Den Haag
1    Ricky van Haaren ADO Den Haag
1    Stefano Denswil Ajax
1    Christian Poulsen Ajax
1    Niklas Moisander Ajax
1    Ricardo Kishna Ajax
1    Lesley de Sa Ajax
1    Daley Blind Ajax
1    Nicolai Boilesen Ajax
1    Maarten Martens AZ Alkmaar
1    Markus Henriksen AZ Alkmaar
1    Jeffrey Gouweleeuw AZ Alkmaar
1    Kenny van der Weg Breda
1    Mats Seuntjes Breda
1    Alex Schalk Breda
1    Adnane Tighadouini Breda
1    Mohamed El Makrini Cambuur
1    Paco van Moorsel Cambuur
1    Mart Dijkstra Cambuur
1    Wout Droste Cambuur
1    Bob Schepers Cambuur
1    Giliano Wijnaldum FC Groningen
1    David Texeira FC Groningen
1    Roberto Rosales FC Twente
1    Cuco Martina FC Twente
1    Jesus Manuel Corona FC Twente
1    Cedric Badjeck FC Utrecht
1    Johan Mårtensson FC Utrecht
1    Tommy Oar FC Utrecht
1    Willem Janssen FC Utrecht
1    Gevero Markiet FC Utrecht
1    Kai Heerings FC Utrecht
1    John Goossens Feyenoord
1    Samuel Armenteros Feyenoord
1    Jordy Clasie Feyenoord
1    Joris Mathijsen Feyenoord
1    Jeffrey Rijsdijk Go Ahead Eagles
1    Mawouna Amevor Go Ahead Eagles
1    Jeroen Veldmate Heracles
1    Ben Rienstra Heracles
1    Thomas Bruns Heracles
1    Simon Cziommer Heracles
1    Jens Streutker Heracles
1    Lasse Nielsen Nijmegen
1    Ryan Koolwijk Nijmegen
1    Geoffrey Castillion Nijmegen
1    Giovanni Hiwat PEC Zwolle
1    Maikel van der Werff PEC Zwolle
1    Bram van Polen PEC Zwolle
1    Gioannis Gravenbeek PEC Zwolle
1    Ryan Thomas PEC Zwolle
1    Furdjel Narsingh PEC Zwolle
1    Denis Mahmudov PEC Zwolle
1    Ola Toivonen PSV Eindhoven
1    Santiago Arias PSV Eindhoven
1    Karim Rekik PSV Eindhoven
1    Kenny van Hoevelen RKC Waalwijk
1    Michael Lamey RKC Waalwijk
1    Denzel Slager RKC Waalwijk
1    Berry Powel Roda
1    Vasil Shkurtaj Roda
1    Mitchell Paulissen Roda
1    Anouar Kali Roda
1    Anthony Lurling SC Heerenveen
1    Joost van Aken SC Heerenveen
1    Rochdi Achenteh Vitesse
1    Guram Kashia Vitesse
1    Gael Kakuta Vitesse
1    Theo Janssen Vitesse
1    Alex Renato Ibarra Mina Vitesse
1    Marcus Pedersen Vitesse
1    Dan Mori Vitesse
1    Giorgi Chanturia Vitesse
1    Jonathan Reis Vitesse
Vis hele listen
Opdateret:
13/4-2014 18:20
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Opdateret:
13/4-2014 18:20
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Fordeling G R T
Roda621274
ADO Den Haag70272
SC Heerenveen66571
Heracles66571
FC Groningen62668
Nijmegen57764
Vitesse62163
Cambuur58462
FC Utrecht51657
Breda52254
FC Twente51353
RKC Waalwijk46652
PSV Eindhoven44246
Feyenoord43346
AZ Alkmaar43245
Go Ahead Eagles42244
PEC Zwolle43144
Ajax33134
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt

Symbolforklaringer

Champions League
Champions League kvalifikation
Europa League kvalifikation
Nedrykning
Nedrykning playoff Forsvarende pokalvindere
Oprykker fra sidste sæson

Kampprogram

1. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
02.08.2013 20:00 Ajax – Roda 3 – 0
03.08.2013 18:45 ADO Den Haag – PSV Eindhoven 2 – 3
03.08.2013 19:45 Nijmegen – FC Groningen 1 – 4
03.08.2013 19:45 FC Twente – RKC Waalwijk 0 – 0
03.08.2013 20:45 SC Heerenveen – AZ Alkmaar 4 – 2
04.08.2013 12:30 Cambuur – Breda 0 – 0
04.08.2013 14:30 FC Utrecht – Go Ahead Eagles 1 – 1
04.08.2013 14:30 Vitesse – Heracles 3 – 1
04.08.2013 16:30 PEC Zwolle – Feyenoord 2 – 1
2. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
09.08.2013 20:00 Roda – Cambuur 2 – 0
10.08.2013 18:45 Heracles – PEC Zwolle 1 – 3
10.08.2013 19:45 Breda – SC Heerenveen 0 – 2
10.08.2013 19:45 Go Ahead Eagles – ADO Den Haag 2 – 1
10.08.2013 20:45 PSV Eindhoven – Nijmegen 5 – 0
11.08.2013 12:30 Feyenoord – FC Twente 1 – 4
11.08.2013 14:30 AZ Alkmaar – Ajax 3 – 2
11.08.2013 14:30 FC Groningen – FC Utrecht 2 – 0
11.08.2013 16:30 RKC Waalwijk – Vitesse 4 – 2
3. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
17.08.2013 18:45 Cambuur – FC Groningen 4 – 1
17.08.2013 18:45 PSV Eindhoven – Go Ahead Eagles 3 – 0
17.08.2013 19:45 RKC Waalwijk – AZ Alkmaar 1 – 2
17.08.2013 20:45 Roda – Vitesse 1 – 1
17.08.2013 20:45 Nijmegen – PEC Zwolle 1 – 5
18.08.2013 12:30 Ajax – Feyenoord 2 – 1
18.08.2013 14:30 SC Heerenveen – Heracles 2 – 4
18.08.2013 14:30 Breda – ADO Den Haag 1 – 2
18.08.2013 16:30 FC Twente – FC Utrecht 6 – 0
4. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
23.08.2013 20:00 SC Heerenveen – Ajax 3 – 3
24.08.2013 18:45 Nijmegen – RKC Waalwijk 2 – 2
24.08.2013 19:45 Heracles – PSV Eindhoven 1 – 1
24.08.2013 19:45 ADO Den Haag – Roda 0 – 4
24.08.2013 20:45 PEC Zwolle – Cambuur 2 – 0
25.08.2013 12:30 Go Ahead Eagles – FC Groningen 3 – 3
25.08.2013 14:30 Feyenoord – Breda 3 – 1
25.08.2013 14:30 Vitesse – FC Twente 1 – 0
25.08.2013 16:30 FC Utrecht – AZ Alkmaar 2 – 0
5. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
30.08.2013 20:00 Breda – Nijmegen 1 – 1
31.08.2013 18:45 FC Twente – SC Heerenveen 1 – 1
31.08.2013 19:45 RKC Waalwijk – Go Ahead Eagles 1 – 4
31.08.2013 19:45 Heracles – ADO Den Haag 1 – 0
31.08.2013 20:45 PSV Eindhoven – Cambuur 0 – 0
01.09.2013 12:30 FC Groningen – Ajax 1 – 1
01.09.2013 14:30 PEC Zwolle – FC Utrecht 1 – 1
01.09.2013 16:30 AZ Alkmaar – Vitesse 1 – 1
01.09.2013 16:30 Feyenoord – Roda 4 – 0
6. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
14.09.2013 18:45 Ajax – PEC Zwolle 2 – 1
14.09.2013 19:45 Cambuur – Heracles 2 – 0
14.09.2013 20:45 FC Twente – PSV Eindhoven 2 – 2
15.09.2013 12:30 Nijmegen – Feyenoord 3 – 3
15.09.2013 14:30 Roda – Breda 1 – 5
15.09.2013 14:30 AZ Alkmaar – Go Ahead Eagles 3 – 0
15.09.2013 14:30 SC Heerenveen – FC Groningen 4 – 2
15.09.2013 16:30 FC Utrecht – RKC Waalwijk 2 – 1
7. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
20.09.2013 20:00 Go Ahead Eagles – Cambuur 0 – 0
21.09.2013 18:45 Heracles – FC Twente 0 – 3
21.09.2013 19:45 FC Groningen – RKC Waalwijk 4 – 1
21.09.2013 19:45 ADO Den Haag – Nijmegen 1 – 1
21.09.2013 20:45 Roda – SC Heerenveen 3 – 3
22.09.2013 12:30 Vitesse – PEC Zwolle 3 – 0
22.09.2013 14:30 Feyenoord – FC Utrecht 1 – 0
22.09.2013 14:30 Breda – AZ Alkmaar 3 – 0
22.09.2013 16:30 PSV Eindhoven – Ajax 4 – 0
8. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
28.09.2013 18:45 RKC Waalwijk – Heracles 1 – 4
28.09.2013 18:45 AZ Alkmaar – PSV Eindhoven 2 – 1
28.09.2013 19:45 FC Utrecht – Roda 3 – 3
28.09.2013 20:45 PEC Zwolle – Breda 0 – 0
28.09.2013 20:45 Ajax – Go Ahead Eagles 6 – 0
29.09.2013 12:30 Nijmegen – Vitesse 2 – 3
29.09.2013 14:30 Feyenoord – ADO Den Haag 4 – 2
29.09.2013 14:30 SC Heerenveen – Cambuur 2 – 1
29.09.2013 16:30 FC Twente – FC Groningen 5 – 0
6. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
02.10.2013 15:30 ADO Den Haag – Vitesse 2 – 1
9. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
04.10.2013 20:00 Cambuur – FC Twente 0 – 1
05.10.2013 19:45 Roda – PEC Zwolle 0 – 0
05.10.2013 19:45 Go Ahead Eagles – Nijmegen 4 – 3
05.10.2013 20:45 Breda – Heracles 2 – 1
06.10.2013 12:30 Ajax – FC Utrecht 3 – 0
06.10.2013 14:30 FC Groningen – AZ Alkmaar 2 – 1
06.10.2013 14:30 Vitesse – Feyenoord 1 – 2
06.10.2013 16:30 PSV Eindhoven – RKC Waalwijk 2 – 1
10. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
19.10.2013 18:45 Go Ahead Eagles – Feyenoord 2 – 2
19.10.2013 18:45 RKC Waalwijk – Roda 1 – 2
19.10.2013 19:45 FC Utrecht – Breda 4 – 2
19.10.2013 20:45 SC Heerenveen – Vitesse 2 – 3
19.10.2013 20:45 FC Twente – Ajax 1 – 1
20.10.2013 12:30 Heracles – Nijmegen 1 – 1
20.10.2013 14:30 FC Groningen – PSV Eindhoven 1 – 0
20.10.2013 14:30 PEC Zwolle – ADO Den Haag 6 – 1
20.10.2013 16:30 AZ Alkmaar – Cambuur 3 – 1
11. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
25.10.2013 20:00 Nijmegen – SC Heerenveen 2 – 1
26.10.2013 18:45 ADO Den Haag – FC Twente 3 – 2
26.10.2013 19:45 Cambuur – FC Utrecht 3 – 1
26.10.2013 19:45 Breda – Go Ahead Eagles 5 – 0
26.10.2013 20:45 Ajax – RKC Waalwijk 0 – 0
27.10.2013 12:30 Roda – PSV Eindhoven 2 – 1
27.10.2013 14:30 Feyenoord – Heracles 1 – 2
27.10.2013 14:30 PEC Zwolle – AZ Alkmaar 0 – 2
27.10.2013 16:30 Vitesse – FC Groningen 2 – 2
12. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
01.11.2013 20:00 RKC Waalwijk – Breda 3 – 0
02.11.2013 18:45 Ajax – Vitesse 0 – 1
02.11.2013 19:45 AZ Alkmaar – ADO Den Haag 2 – 0
02.11.2013 19:45 FC Twente – Nijmegen 2 – 2
02.11.2013 20:45 PSV Eindhoven – PEC Zwolle 1 – 1
03.11.2013 12:30 FC Groningen – Roda 3 – 3
03.11.2013 14:30 Cambuur – Feyenoord 0 – 2
03.11.2013 16:30 FC Utrecht – SC Heerenveen 2 – 0
13. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
08.11.2013 20:00 SC Heerenveen – RKC Waalwijk 5 – 2
09.11.2013 18:45 Roda – Go Ahead Eagles 1 – 4
09.11.2013 19:45 Heracles – FC Groningen 0 – 3
09.11.2013 19:45 Vitesse – FC Utrecht 3 – 1
09.11.2013 20:45 ADO Den Haag – Cambuur 3 – 0
10.11.2013 12:30 PEC Zwolle – FC Twente 1 – 1
10.11.2013 14:30 Breda – PSV Eindhoven 2 – 1
10.11.2013 14:30 Nijmegen – Ajax 0 – 3
10.11.2013 16:30 Feyenoord – AZ Alkmaar 2 – 2
14. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
23.11.2013 18:45 PSV Eindhoven – SC Heerenveen 1 – 1
23.11.2013 19:45 Cambuur – Nijmegen 2 – 1
23.11.2013 19:45 AZ Alkmaar – Roda 2 – 2
23.11.2013 20:45 Ajax – Heracles 3 – 0
24.11.2013 12:30 FC Utrecht – ADO Den Haag 3 – 0
24.11.2013 12:30 RKC Waalwijk – Feyenoord 1 – 0
24.11.2013 14:30 Go Ahead Eagles – Vitesse 0 – 3
24.11.2013 14:30 FC Groningen – PEC Zwolle 0 – 0
24.11.2013 16:30 FC Twente – Breda 5 – 2
15. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
29.11.2013 20:00 Roda – FC Twente 1 – 2
30.11.2013 18:45 PEC Zwolle – RKC Waalwijk 1 – 1
30.11.2013 19:45 Breda – FC Groningen 2 – 2
30.11.2013 19:45 SC Heerenveen – Go Ahead Eagles 3 – 1
30.11.2013 20:45 Heracles – FC Utrecht 1 – 2
01.12.2013 12:30 ADO Den Haag – Ajax 0 – 4
01.12.2013 14:30 Vitesse – Cambuur 3 – 0
01.12.2013 14:30 Feyenoord – PSV Eindhoven 3 – 1
01.12.2013 16:30 Nijmegen – AZ Alkmaar 3 – 2
9. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
04.12.2013 18:45 ADO Den Haag – SC Heerenveen 1 – 1
12. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
04.12.2013 20:45 Go Ahead Eagles – Heracles 1 – 1
16. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
06.12.2013 20:00 FC Utrecht – Nijmegen 2 – 0
07.12.2013 18:45 Ajax – Breda 4 – 0
07.12.2013 19:45 AZ Alkmaar – FC Twente 1 – 2
07.12.2013 19:45 RKC Waalwijk – Cambuur 2 – 2
07.12.2013 20:45 PSV Eindhoven – Vitesse 2 – 6
08.12.2013 12:30 SC Heerenveen – Feyenoord 1 – 2
08.12.2013 14:30 Go Ahead Eagles – PEC Zwolle 4 – 1
08.12.2013 14:30 FC Groningen – ADO Den Haag 1 – 2
08.12.2013 16:30 Roda – Heracles 1 – 3
17. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
13.12.2013 20:00 PEC Zwolle – SC Heerenveen 1 – 2
14.12.2013 18:45 Nijmegen – Roda 4 – 3
14.12.2013 19:45 ADO Den Haag – RKC Waalwijk 1 – 2
14.12.2013 20:45 FC Twente – Go Ahead Eagles 3 – 1
15.12.2013 12:30 Cambuur – Ajax 1 – 2
15.12.2013 14:30 Vitesse – Breda 3 – 2
15.12.2013 14:30 Feyenoord – FC Groningen 1 – 0
15.12.2013 14:30 Heracles – AZ Alkmaar 2 – 0
15.12.2013 16:30 FC Utrecht – PSV Eindhoven 1 – 5
18. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
20.12.2013 20:00 RKC Waalwijk – FC Twente 1 – 1
21.12.2013 18:45 AZ Alkmaar – SC Heerenveen 1 – 5
21.12.2013 19:45 Heracles – Vitesse 2 – 2
21.12.2013 19:45 Breda – Cambuur 1 – 0
21.12.2013 20:45 Feyenoord – PEC Zwolle 3 – 0
22.12.2013 12:30 Roda – Ajax 1 – 2
22.12.2013 14:30 FC Groningen – Nijmegen 5 – 2
22.12.2013 14:30 Go Ahead Eagles – FC Utrecht 2 – 1
22.12.2013 16:30 PSV Eindhoven – ADO Den Haag 2 – 0
19. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
17.01.2014 20:00 FC Twente – Heracles 3 – 1
18.01.2014 18:45 AZ Alkmaar – Breda 3 – 0
18.01.2014 19:45 RKC Waalwijk – FC Groningen 1 – 1
18.01.2014 19:45 PEC Zwolle – Vitesse 1 – 2
18.01.2014 20:45 SC Heerenveen – Roda 2 – 2
19.01.2014 12:30 Nijmegen – ADO Den Haag 3 – 1
19.01.2014 14:30 Cambuur – Go Ahead Eagles 2 – 0
19.01.2014 14:30 FC Utrecht – Feyenoord 2 – 5
19.01.2014 16:30 Ajax – PSV Eindhoven 1 – 0
20. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
24.01.2014 20:00 Heracles – RKC Waalwijk 2 – 1
25.01.2014 18:45 ADO Den Haag – Feyenoord 3 – 2
25.01.2014 19:45 Roda – FC Utrecht 1 – 0
25.01.2014 19:45 Breda – PEC Zwolle 1 – 2
25.01.2014 20:45 PSV Eindhoven – AZ Alkmaar 1 – 0
26.01.2014 12:30 Cambuur – SC Heerenveen 3 – 1
26.01.2014 12:30 Vitesse – Nijmegen 1 – 1
26.01.2014 14:30 Go Ahead Eagles – Ajax 0 – 1
21. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
31.01.2014 20:00 Feyenoord – Vitesse 1 – 1
01.02.2014 18:45 SC Heerenveen – ADO Den Haag 3 – 0
01.02.2014 19:45 PEC Zwolle – Roda 3 – 1
01.02.2014 19:45 Heracles – Breda 1 – 2
01.02.2014 20:45 AZ Alkmaar – FC Groningen 2 – 0
02.02.2014 12:30 FC Utrecht – Ajax 1 – 1
02.02.2014 14:30 Nijmegen – Go Ahead Eagles 1 – 1
02.02.2014 14:30 FC Twente – Cambuur 3 – 1
02.02.2014 16:30 RKC Waalwijk – PSV Eindhoven 2 – 0
22. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
04.02.2014 18:45 Roda – Feyenoord 1 – 2
04.02.2014 19:45 ADO Den Haag – Heracles 0 – 3
04.02.2014 20:45 Vitesse – AZ Alkmaar 0 – 2
05.02.2014 18:45 Cambuur – PSV Eindhoven 1 – 2
05.02.2014 19:45 Nijmegen – Breda 1 – 1
05.02.2014 19:45 Go Ahead Eagles – RKC Waalwijk 2 – 2
05.02.2014 20:45 SC Heerenveen – FC Twente 0 – 2
06.02.2014 18:45 FC Utrecht – PEC Zwolle 1 – 2
06.02.2014 20:45 Ajax – FC Groningen 2 – 1
23. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
07.02.2014 20:00 Vitesse – ADO Den Haag 0 – 0
08.02.2014 18:45 PSV Eindhoven – FC Twente 3 – 2
08.02.2014 19:45 Breda – Roda 2 – 0
08.02.2014 19:45 Go Ahead Eagles – AZ Alkmaar 2 – 1
08.02.2014 20:45 Feyenoord – Nijmegen 5 – 1
09.02.2014 12:30 Heracles – Cambuur 1 – 1
09.02.2014 14:30 RKC Waalwijk – FC Utrecht 5 – 2
09.02.2014 14:30 PEC Zwolle – Ajax 1 – 1
09.02.2014 16:30 FC Groningen – SC Heerenveen 1 – 3
20. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
12.02.2014 19:45 FC Groningen – FC Twente 1 – 1
24. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
14.02.2014 20:00 PSV Eindhoven – Heracles 2 – 1
15.02.2014 18:45 FC Twente – Vitesse 2 – 0
15.02.2014 19:45 Roda – ADO Den Haag 0 – 1
15.02.2014 19:45 RKC Waalwijk – Nijmegen 1 – 3
15.02.2014 20:45 AZ Alkmaar – FC Utrecht 1 – 1
16.02.2014 12:30 Cambuur – PEC Zwolle 3 – 1
16.02.2014 14:30 FC Groningen – Go Ahead Eagles 1 – 0
16.02.2014 14:30 Breda – Feyenoord 1 – 1
16.02.2014 16:30 Ajax – SC Heerenveen 3 – 0
25. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
21.02.2014 20:00 ADO Den Haag – Go Ahead Eagles 3 – 2
22.02.2014 18:45 SC Heerenveen – Breda 0 – 0
22.02.2014 19:45 Cambuur – Roda 1 – 0
22.02.2014 19:45 PEC Zwolle – Heracles 1 – 1
22.02.2014 20:45 Nijmegen – PSV Eindhoven 0 – 2
23.02.2014 12:30 FC Utrecht – FC Groningen 1 – 0
23.02.2014 14:30 Ajax – AZ Alkmaar 4 – 0
23.02.2014 14:30 Vitesse – RKC Waalwijk 3 – 1
23.02.2014 16:30 FC Twente – Feyenoord 2 – 2
26. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
28.02.2014 20:00 Heracles – SC Heerenveen 1 – 2
01.03.2014 18:45 PEC Zwolle – Nijmegen 3 – 3
01.03.2014 19:45 ADO Den Haag – Breda 1 – 1
01.03.2014 19:45 Go Ahead Eagles – PSV Eindhoven 2 – 3
01.03.2014 20:45 Vitesse – Roda 3 – 0
02.03.2014 12:30 FC Utrecht – FC Twente 1 – 1
02.03.2014 14:30 FC Groningen – Cambuur 1 – 1
02.03.2014 14:30 Feyenoord – Ajax 1 – 2
02.03.2014 16:30 AZ Alkmaar – RKC Waalwijk 4 – 0
27. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
08.03.2014 18:45 AZ Alkmaar – Heracles 4 – 0
08.03.2014 18:45 Roda – Nijmegen 3 – 1
08.03.2014 19:45 SC Heerenveen – PEC Zwolle 3 – 0
08.03.2014 20:45 Breda – Vitesse 1 – 2
08.03.2014 20:45 PSV Eindhoven – FC Utrecht 1 – 0
09.03.2014 12:30 RKC Waalwijk – ADO Den Haag 1 – 1
09.03.2014 14:30 FC Groningen – Feyenoord 0 – 2
09.03.2014 14:30 Go Ahead Eagles – FC Twente 1 – 0
09.03.2014 16:30 Ajax – Cambuur 1 – 1
28. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
14.03.2014 20:00 Cambuur – RKC Waalwijk 3 – 2
15.03.2014 18:45 Vitesse – PSV Eindhoven 1 – 2
15.03.2014 19:45 ADO Den Haag – FC Groningen 2 – 1
15.03.2014 19:45 Heracles – Roda 2 – 1
16.03.2014 12:30 FC Twente – AZ Alkmaar 2 – 1
16.03.2014 14:30 PEC Zwolle – Go Ahead Eagles 2 – 0
16.03.2014 14:30 Nijmegen – FC Utrecht 2 – 2
16.03.2014 14:30 Feyenoord – SC Heerenveen 2 – 0
16.03.2014 16:30 Breda – Ajax 0 – 0
29. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
22.03.2014 18:45 FC Groningen – Vitesse 3 – 1
22.03.2014 19:45 SC Heerenveen – Nijmegen 2 – 2
22.03.2014 20:45 PSV Eindhoven – Roda 3 – 1
23.03.2014 14:30 AZ Alkmaar – PEC Zwolle 2 – 1
30. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
28.03.2014 20:05 Breda – FC Utrecht 2 – 2
29.03.2014 18:45 Vitesse – SC Heerenveen 2 – 2
29.03.2014 19:45 Nijmegen – Heracles 1 – 2
29.03.2014 20:45 PSV Eindhoven – FC Groningen 2 – 3
30.03.2014 12:30 Feyenoord – Go Ahead Eagles 5 – 0
30.03.2014 14:30 Ajax – FC Twente 3 – 0
30.03.2014 14:30 Roda – RKC Waalwijk 0 – 1
30.03.2014 14:30 Cambuur – AZ Alkmaar 0 – 0
30.03.2014 16:30 ADO Den Haag – PEC Zwolle 1 – 1
29. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
02.04.2014 18:45 FC Utrecht – Cambuur 1 – 0
02.04.2014 18:45 Heracles – Feyenoord 1 – 2
02.04.2014 18:45 Go Ahead Eagles – Breda 2 – 1
02.04.2014 18:45 RKC Waalwijk – Ajax 0 – 2
02.04.2014 18:45 FC Twente – ADO Den Haag 1 – 1
31. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
04.04.2014 20:00 PEC Zwolle – FC Groningen 0 – 1
05.04.2014 18:45 SC Heerenveen – PSV Eindhoven 3 – 0
05.04.2014 19:45 Breda – FC Twente 0 – 2
05.04.2014 19:45 Nijmegen – Cambuur 1 – 1
33. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
05.04.2014 20:45 Heracles – Go Ahead Eagles 1 – 2
31. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
06.04.2014 12:30 ADO Den Haag – FC Utrecht 4 – 1
06.04.2014 14:30 Feyenoord – RKC Waalwijk 2 – 0
33. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
06.04.2014 14:30 Vitesse – Ajax 1 – 1
31. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
06.04.2014 16:30 Roda – AZ Alkmaar 2 – 2
32. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
11.04.2014 20:00 FC Groningen – Breda 2 – 1
12.04.2014 18:45 Go Ahead Eagles – SC Heerenveen 0 – 2
12.04.2014 19:45 Cambuur – Vitesse 4 – 3
12.04.2014 20:45 FC Twente – Roda 3 – 0
13.04.2014 14:30 RKC Waalwijk – PEC Zwolle 1 – 1
13.04.2014 14:30 FC Utrecht – Heracles 2 – 1
13.04.2014 14:30 AZ Alkmaar – Nijmegen 1 – 1
13.04.2014 16:30 PSV Eindhoven – Feyenoord 0 – 2
13.04.2014 16:30 Ajax – ADO Den Haag 3 – 2
31. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
27.04.2014 14:30 Heracles – Ajax
33. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
27.04.2014 14:30 Roda – FC Groningen
27.04.2014 14:30 PEC Zwolle – PSV Eindhoven
27.04.2014 14:30 Nijmegen – FC Twente
27.04.2014 14:30 Breda – RKC Waalwijk
31. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
27.04.2014 14:30 Vitesse – Go Ahead Eagles
33. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
27.04.2014 14:30 SC Heerenveen – FC Utrecht
27.04.2014 14:30 Feyenoord – Cambuur
27.04.2014 14:30 ADO Den Haag – AZ Alkmaar
34. Runde
Dato Tid Kampe Resultat
03.05.2014 18:45 FC Utrecht – Vitesse
03.05.2014 18:45 FC Twente – PEC Zwolle
03.05.2014 18:45 PSV Eindhoven – Breda
03.05.2014 18:45 FC Groningen – Heracles
03.05.2014 18:45 Go Ahead Eagles – Roda
03.05.2014 18:45 Cambuur – ADO Den Haag
03.05.2014 18:45 AZ Alkmaar – Feyenoord
03.05.2014 18:45 Ajax – Nijmegen
03.05.2014 18:45 RKC Waalwijk – SC Heerenveen