LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
Logo for AB

Om AB

Land: Danmark
Grundlagt: 1889
Stadion: Gladsaxe Stadion
Kapacitet: 13800 tilskuere
Rekord: 9304 mod FC København


Turneringer med deltagelse af AB

Turnering Placering Form
NordicBet Liga #12
har ikke vundet 3 kampe i træk
DBU Pokalen 3. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 3 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om AB fra nyhedsarkivet

Nyheder om AB

27/06 11:55
23/06 17:40
22/06 20:59
22/06 20:10
22/06 18:14
16/06 17:35
14/06 21:34
12/06 21:49
12/06 09:17
09/06 14:52


Spillertrup for AB

Nr. Navn Position
1. Jannich Storch (24 år) Målmand
2. Sebastian Lassen (23 år) Forsvar
3. Simon Schultz Christensen (19 år) Forsvar
4. Thomas Wiil-Andersen (26 år) Forsvar
5. Nicolai Høgh (33 år) Forsvar
7. Kristian Uth (28 år) Midtbane
8. Rasmus Hansen (31 år) Midtbane
13. Matti Olsen (22 år) Forsvar
14. Nichlas Rohde (25 år) Angreb
15. Rasmus Nielsen (29 år) Midtbane
16. Mark Jensen (20 år) Målmand
17. Kasper Kristensen (31 år) Midtbane
18. Sylvester Seeger-Hansen (22 år) Midtbane
19. Robel Hagos (21 år) Angreb
22. Mads Holden (19 år) Midtbane
23. Lars Brøgger (29 år) Angreb
24. Anton Holse (19 år) Forsvar
25. William Kvist (22 år) Midtbane
27. Jasin Khayat (24 år) Midtbane
30. James C. Nortey (25 år) Angreb
Martin Nielsen (23 år) Midtbane
Advertisement
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

FC Helsingør
AB
1 – 0
24. juli 13:45
1. runde
AB
Næstved
3 – 3
31. juli 13:45
2. runde
FC Fredericia
AB
2 – 1
7. august 13:45
3. runde
FC Græsrødderne
AB
1 – 2
10. august 20:00
1. runde
Hobro
AB
4 – 1
14. august 13:45
4. runde
AB
Nykøbing FC
1 – 2
21. august 13:45
5. runde
Vejle
AB
0 – 0
25. august 19:00
6. runde
Ledøje-Smørum
AB
2 – 7
30. august 17:30
2. runde
AB
FC Roskilde
0 – 2
4. september 13:45
7. runde
AB
Skive
1 – 3
11. september 13:45
8. runde
HB Køge
AB
1 – 0
18. september 13:45
9. runde
AB
Vendsyssel
1 – 3
25. september 13:45
10. runde
Fremad Amager
AB
1 – 3
2. oktober 15:30
11. runde
AB
Hobro
0 – 3
9. oktober 13:45
12. runde
Nykøbing FC
AB
2 – 3
16. oktober 13:45
13. runde
AB
HB Køge
2 – 1
23. oktober 13:00
14. runde
Marienlyst
AB
6 – 4
26. oktober 19:00
3. runde
FC Helsingør
AB
2 – 1
30. oktober 13:45
15. runde
AB
Fremad Amager
1 – 2
6. november 13:45
16. runde
Vendsyssel
AB
2 – 1
13. november 13:45
17. runde
AB
FC Fredericia
2 – 3
20. november 13:45
18. runde
Næstved
AB
2 – 0
27. november 13:45
19. runde
AB
FC Roskilde
0 – 4
5. marts 13:45
20. runde
Skive
AB
1 – 0
12. marts 13:45
21. runde
AB
Vejle
1 – 2
19. marts 13:45
22. runde
FC Fredericia
AB
1 – 3
2. april 13:45
24. runde
HB Køge
AB
0 – 0
5. april 19:00
23. runde
AB
Næstved
0 – 1
9. april 13:45
25. runde
Hobro
AB
2 – 0
13. april 16:00
26. runde
FC Roskilde
AB
1 – 2
23. april 13:45
27. runde
AB
Vendsyssel
0 – 3
30. april 13:45
28. runde
Vejle
AB
2 – 2
7. maj 13:45
29. runde
AB
FC Helsingør
2 – 1
11. maj 18:00
30. runde
AB
Nykøbing FC
2 – 2
14. maj 13:45
31. runde
Fremad Amager
AB
1 – 0
21. maj 13:45
32. runde
AB
Skive
1 – 1
27. maj 15:00
33. runde