LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
Logo for Brøndby IF

Om Brøndby IF

Land: Danmark
Grundlagt: 1964
Stadion: Brøndby Stadion
Kapacitet: 31.748 tilskuere
Rekord: 31.508 mod FCK


Turneringer med deltagelse af Brøndby IF

Turnering Placering Form
Superligaen Mesterskabsspil #2
har ikke vundet 6 kampe i træk
DBU Pokalen Finale
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har tabt 6 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Brøndby IF fra nyhedsarkivet

Nyheder om Brøndby IF

29/05 10:57
29/05 09:08
29/05 07:30
28/05 21:30
28/05 19:34
28/05 17:53
28/05 15:59
28/05 15:12
28/05 15:06
28/05 15:05


Spillertrup for Brøndby IF

Nr. Navn Fysik Position
1. Frederik Rønnow (24 år) 188 cm / 79 kg Målmand
4. Benedikt Röcker (27 år) 197 cm / 88 kg Forsvar
5. Gregor Sikosek (23 år) Forsvar
6. Hjörtur Hermannsson (22 år) 189 cm / 81 kg Forsvar
7. Thomas Kahlenberg (34 år) 183 cm / 72 kg Midtbane
8. Rodolph Austin (32 år) 180 cm / 78 kg Midtbane
9. Teemu Pukki (27 år) 176 cm / 66 kg Angreb
10. Hany Mukhtar (22 år) 174 cm / 72 kg Midtbane
11. Zsolt Kalmár (21 år) 185 cm / 78 kg Midtbane
12. Frederik Holst (22 år) 177 cm / 70 kg Forsvar
13. Johan Larsson (27 år) 181 cm / 75 kg Forsvar
14. Kevin Mensah (26 år) 174 cm / 66 kg Midtbane
16. Adam Larsen Kwarasey (29 år) 188 cm / 81 kg Målmand
17. Rezan Corlu (19 år) 170 cm / 60 kg Midtbane
18. Lebogang Phiri (22 år) 175 cm / 65 kg Midtbane
19. Christian Nørgaard (23 år) 185 cm / 75 kg Midtbane
20. Kamil Wilczek (29 år) 186 cm / 78 kg Angreb
22. Gustaf Nilsson (20 år) 184 cm / 73 kg Angreb
23. Paulus Arajuuri (28 år) 192 cm / 89 kg Forsvar
24. Joel Kabongo (19 år) 190 cm Forsvar
27. Svenn Crone (22 år) 182 cm / 83 kg Forsvar
29. Jan Kliment (23 år) 185 cm / 73 kg Angreb
30. Viktor Anker (19 år) 195 cm / 80 kg Målmand
Jacob Pryts (18 år) 190 cm / 80 kg Målmand
Mads Juel Andersen (19 år) 188 cm Forsvar
Advertisement
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Valur
Brøndby IF
1 – 4
30. juni 23:00
1. runde
Brøndby IF
Valur
6 – 0
7. juli 18:30
1. runde
Hibernian
Brøndby IF
0 – 1
14. juli 20:45
2. runde
Brøndby IF
Esbjerg fB
4 – 0
17. juli 18:00
1. runde
Brøndby IF
Hibernian
5 – 4
21. juli 20:00
2. runde
Silkeborg
Brøndby IF
0 – 2
24. juli 16:00
2. runde
Hertha Berlin
Brøndby IF
1 – 0
28. juli 20:15
3. runde
Brøndby IF
AC Horsens
2 – 2
31. juli 16:00
3. runde
Brøndby IF
Hertha Berlin
3 – 1
4. august 20:15
3. runde
FC Midtjylland
Brøndby IF
3 – 3
7. august 18:00
4. runde
Brøndby IF
SønderjyskE
4 – 0
14. august 18:00
5. runde
Panathinaikos
Brøndby IF
3 – 0
18. august 20:00
Playoff
AGF
Brøndby IF
0 – 7
21. august 16:00
6. runde
Brøndby IF
Panathinaikos
1 – 1
25. august 19:00
Playoff
Brøndby IF
FC København
1 – 1
28. august 16:10
7. runde
AaB
Brøndby IF
0 – 1
11. september 18:00
8. runde
Brøndby IF
Viborg
1 – 2
18. september 16:00
9. runde
Lyngby
Brøndby IF
1 – 0
22. september 20:10
10. runde
Brøndby IF
OB
3 – 0
25. september 16:00
11. runde
Brøndby IF
Randers FC
2 – 2
2. oktober 18:00
12. runde
FC Nordsjælland
Brøndby IF
1 – 1
16. oktober 16:00
13. runde
Brøndby IF
AGF
1 – 0
23. oktober 18:00
14. runde
Frem
Brøndby IF
1 – 2
26. oktober 20:15
3. runde
Brøndby IF
AaB
2 – 0
30. oktober 16:00
15. runde
Viborg
Brøndby IF
1 – 2
6. november 16:00
16. runde
OB
Brøndby IF
1 – 0
20. november 16:00
17. runde
Brøndby IF
Silkeborg
3 – 1
27. november 18:00
18. runde
Randers FC
Brøndby IF
0 – 1
30. november 20:00
19. runde
Esbjerg fB
Brøndby IF
1 – 1
4. december 16:00
20. runde
Brøndby IF
FC Midtjylland
2 – 1
11. december 18:00
21. runde
Brøndby IF
KFUM Roskilde
7 – 0
15. januar 13:30
Færdig
Brøndby IF
Hvidovre
3 – 0
21. januar 14:00
Færdig
Brøndby IF
FC Roskilde
1 – 0
28. januar 14:10
Færdig
Brøndby IF
Jeonbuk FC
4 – 2
2. februar 12:30
Færdig
Brøndby IF
Häcken
0 – 0
3. februar 18:00
Aflyst
Brøndby IF
IFK Göteborg
2 – 2
7. februar 09:00
Færdig
OB
Brøndby IF
0 – 0
12. februar 14:00
Aflyst
Brøndby IF
OB
0 – 0
13. februar 14:00
Aflyst
FC København
Brøndby IF
0 – 0
19. februar 13:30
22. runde
SønderjyskE
Brøndby IF
1 – 2
26. februar 18:00
23. runde
Brøndby IF
FC Nordsjælland
2 – 3
5. marts 18:00
24. runde
Marienlyst
Brøndby IF
1 – 4
8. marts 17:45
4. runde
AC Horsens
Brøndby IF
0 – 2
12. marts 16:00
25. runde
Brøndby IF
Lyngby
3 – 2
19. marts 17:00
26. runde
Brøndby IF
FC Midtjylland
3 – 2
2. april 18:00
27. runde
Lyngby
Brøndby IF
1 – 2
9. april 16:00
28. runde
Randers FC
Brøndby IF
2 – 4
13. april 18:30
Kvartfinaler
Brøndby IF
FC København
0 – 1
17. april 16:00
29. runde
FC Nordsjælland
Brøndby IF
0 – 1
23. april 16:00
30. runde
Brøndby IF
SønderjyskE
1 – 1
30. april 18:00
31. runde
FC Midtjylland
Brøndby IF
1 – 2
4. maj 18:30
Semifinaler
FC Midtjylland
Brøndby IF
4 – 2
7. maj 18:00
32. runde
FC København
Brøndby IF
1 – 0
14. maj 18:00
33. runde
Brøndby IF
Lyngby
0 – 2
18. maj 20:00
34. runde
SønderjyskE
Brøndby IF
3 – 0
21. maj 18:00
35. runde
FC København
Brøndby IF
3 – 1
25. maj 17:00
Finale
Brøndby IF
FC Nordsjælland
1 – 2
28. maj 16:00
36. runde