LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
Logo for SønderjyskE

Om SønderjyskE

Land: Danmark
Grundlagt: 1906
Stadion: Sydbank Park
Kapacitet: 8.500 tilskuere
Rekord: 8.303 mod Brøndby IF


Turneringer med deltagelse af SønderjyskE

Turnering Placering Form
Superligaen Mesterskabsspil #6
har tabt samtlige kampe
Superligaen Grundspil #4
har vundet 3 kampe i træk
DBU Pokalen 4. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har tabt 4 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om SønderjyskE fra nyhedsarkivet

Nyheder om SønderjyskE

24/04 16:14
22/04 00:00
21/04 22:07
20/04 16:16
20/04 12:36
14/04 20:45
14/04 17:22
14/04 12:56
14/04 11:22
14/04 10:37


Spillertrup for SønderjyskE

Nr. Navn Fysik Position
1. Marin Skender (37 år) 188 cm / 90 kg Målmand
2. Nicolaj Ritter (24 år) 181 cm / 70 kg Midtbane
3. Marc Pedersen (27 år) 184 cm / 86 kg Forsvar
4. Ramon Rodriguez (26 år) 182 cm / 81 kg Forsvar
5. Kees Luijckx (31 år) 190 cm / 85 kg Forsvar
6. Eggert Jonsson (28 år) 188 cm / 72 kg Midtbane
7. Simon Poulsen (32 år) 185 cm / 78 kg Forsvar
8. Christian Jakobsen (24 år) 189 cm / 85 kg Midtbane
9. Marko Mitrovic (24 år) 189 cm / 85 kg Angreb
10. Nicolaj Madsen (28 år) 176 cm / 78 kg Midtbane
11. Johan Absalonsen (31 år) 177 cm / 75 kg Angreb
13. Casper Olesen (20 år) 185 cm / 78 kg Angreb
14. Mikkel Hedegaard (20 år) 186 cm / 80 kg Midtbane
15. Troels Kløve (26 år) 177 cm / 75 kg Midtbane
16. Sakari Mattila (27 år) 187 cm / 75 kg Midtbane
17. Mikael Uhre (22 år) 182 cm / 68 kg Angreb
18. Nicholas Marfelt (22 år) Midtbane
19. Philip Zinckernagel (22 år) 175 cm / 70 kg Angreb
21. Jeppe Simonsen (21 år) 186 cm / 80 kg Angreb
22. Teit Jakobsen (19 år) 185 cm / 80 kg Angreb
23. Silas Songani (27 år) 170 cm / 63 kg Angreb
26. Pierre Kanstrup (28 år) 186 cm / 78 kg Forsvar
28. Lukas Fernandes (24 år) 185 cm / 85 kg Målmand
30. Marcel Rømer (25 år) 181 cm / 80 kg Midtbane
31. Matthias Maak (24 år) 192 cm / 88 kg Midtbane
35. Patrick Born (22 år) 188 cm / 84 kg Målmand
Advertisement
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

SønderjyskE
Strømsgodset
2 – 1
14. juli 19:00
2. runde
SønderjyskE
AGF
1 – 2
17. juli 13:00
1. runde
Strømsgodset
SønderjyskE
2 – 2
21. juli 19:00
2. runde
AC Horsens
SønderjyskE
1 – 1
24. juli 12:00
2. runde
Zaglebie Lubin
SønderjyskE
1 – 2
28. juli 19:00
3. runde
SønderjyskE
Lyngby
0 – 1
31. juli 12:00
3. runde
SønderjyskE
Zaglebie Lubin
1 – 1
4. august 19:15
3. runde
SønderjyskE
FC København
1 – 1
7. august 16:00
4. runde
Brøndby IF
SønderjyskE
4 – 0
14. august 18:00
5. runde
SønderjyskE
Sparta Prag
0 – 0
18. august 18:15
Playoff
FC Midtjylland
SønderjyskE
2 – 2
21. august 18:00
6. runde
Sparta Prag
SønderjyskE
3 – 2
25. august 20:00
Playoff
SønderjyskE
Esbjerg fB
1 – 1
28. august 12:00
7. runde
SønderjyskE
Silkeborg
2 – 2
11. september 16:00
8. runde
FC Nordsjælland
SønderjyskE
2 – 3
18. september 12:00
9. runde
SønderjyskE
OB
1 – 0
22. september 18:00
10. runde
Randers FC
SønderjyskE
0 – 4
25. september 14:00
11. runde
AaB
SønderjyskE
0 – 1
2. oktober 12:00
12. runde
SønderjyskE
Viborg
1 – 0
14. oktober 18:00
13. runde
Lyngby
SønderjyskE
2 – 0
22. oktober 16:00
14. runde
Hvidovre
SønderjyskE
0 – 2
25. oktober 18:30
3. runde
SønderjyskE
AC Horsens
2 – 0
30. oktober 13:00
15. runde
FC København
SønderjyskE
4 – 0
6. november 18:00
16. runde
SønderjyskE
FC Midtjylland
1 – 0
20. november 18:00
17. runde
Viborg
SønderjyskE
2 – 2
26. november 16:00
18. runde
SønderjyskE
AaB
1 – 1
29. november 18:00
19. runde
Silkeborg
SønderjyskE
1 – 1
5. december 18:00
20. runde
SønderjyskE
FC Nordsjælland
0 – 0
9. december 20:15
21. runde
FC Fredericia
SønderjyskE
1 – 1
13. januar 13:00
Færdig
SønderjyskE
Holstein Kiel
1 – 1
19. januar 15:00
Færdig
Hobro
SønderjyskE
3 – 0
25. januar 13:00
Færdig
SønderjyskE
PFC CSKA-Sofia
1 – 0
3. februar 16:05
Færdig
Lokomotiv Moskva
SønderjyskE
1 – 0
6. februar 16:00
Færdig
AC Horsens
SønderjyskE
2 – 3
10. februar 12:00
Færdig
Esbjerg fB
SønderjyskE
3 – 0
17. februar 20:15
22. runde
SønderjyskE
Brøndby IF
1 – 2
26. februar 18:00
23. runde
AGF
SønderjyskE
1 – 2
4. marts 16:00
24. runde
OB
SønderjyskE
0 – 1
12. marts 13:00
25. runde
Randers FC
SønderjyskE
1 – 0
15. marts 18:00
4. runde
SønderjyskE
Randers FC
1 – 0
19. marts 17:00
26. runde
SønderjyskE
FC København
1 – 2
3. april 19:00
27. runde
FC Midtjylland
SønderjyskE
3 – 1
9. april 13:00
28. runde
SønderjyskE
FC Nordsjælland
1 – 4
14. april 15:30
29. runde
SønderjyskE
Lyngby
1 – 2
21. april 20:15
30. runde
Brøndby IF
SønderjyskE
vs
30. april 18:00
31. runde
Lyngby
SønderjyskE
vs
7. maj 13:00
32. runde
SønderjyskE
FC Midtjylland
vs
14. maj 18:00
33. runde
FC Nordsjælland
SønderjyskE
vs
17. maj 18:00
34. runde
SønderjyskE
Brøndby IF
vs
21. maj 18:00
35. runde
FC København
SønderjyskE
vs
28. maj 18:00
36. runde