LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
# Klub K V U T Mål Point
1. Delfin 12 6 6 0 19 - 7 24
2. Emelec 12 6 6 0 17 - 8 24
3. Independiente del Valle 12 6 5 1 18 - 9 23
4. Universidad Catolica 12 5 5 2 23 - 13 20
5. Barcelona SC 11 5 3 3 16 - 10 18
6. Deportivo Macara 12 4 4 4 11 - 14 16
7. Deportivo Cuenca 12 3 6 3 13 - 13 15
8. River Plate 12 2 5 5 10 - 15 11
9. LDU de Quito 11 1 6 4 10 - 14 9
10. El Nacional 12 1 6 5 12 - 21 9
11. Fuerza Amarilla SC 12 1 5 6 8 - 17 8
12. Clan Juvenil 12 1 3 8 9 - 25 6
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
71 15,25 166 2,34 26 (36,6 %) 30 (42,3 %) 15 (21,1 %)
# Klub K V U T Mål Point
1. Delfin 6 4 2 0 13 - 4 14
2. Emelec 8 5 3 0 12 - 4 18
3. Independiente del Valle 5 2 2 1 7 - 5 8
4. Universidad Catolica 6 2 2 2 10 - 7 8
5. Barcelona SC 5 3 1 1 9 - 6 10
6. Deportivo Macara 6 2 3 1 5 - 6 9
7. Deportivo Cuenca 6 3 3 0 9 - 5 12
8. River Plate 6 2 3 1 6 - 3 9
9. LDU de Quito 5 1 3 1 8 - 6 6
10. El Nacional 5 0 4 1 4 - 6 4
11. Fuerza Amarilla SC 6 1 2 3 6 - 8 5
12. Clan Juvenil 7 1 2 4 6 - 11 5
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
71 15,25 166 2,34 26 (36,6 %) 30 (42,3 %) 15 (21,1 %)
# Klub K V U T Mål Point
1. Delfin 6 2 4 0 6 - 3 10
2. Emelec 4 1 3 0 5 - 4 6
3. Independiente del Valle 7 4 3 0 11 - 4 15
4. Universidad Catolica 6 3 3 0 13 - 6 12
5. Barcelona SC 6 2 2 2 7 - 4 8
6. Deportivo Macara 6 2 1 3 6 - 8 7
7. Deportivo Cuenca 6 0 3 3 4 - 8 3
8. River Plate 6 0 2 4 4 - 12 2
9. LDU de Quito 6 0 3 3 2 - 8 3
10. El Nacional 7 1 2 4 8 - 15 5
11. Fuerza Amarilla SC 6 0 3 3 2 - 9 3
12. Clan Juvenil 5 0 1 4 3 - 14 1
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
71 15,25 166 2,34 26 (36,6 %) 30 (42,3 %) 15 (21,1 %)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Delfin 7 2 1,58 0,58
2. Emelec 7 2 1,42 0,67
3. Independiente del Valle 4 2 1,50 0,75
4. Universidad Catolica 5 2 1,92 1,08
5. Barcelona SC 4 2 1,45 0,91
6. Deportivo Macara 4 5 0,92 1,17
7. Deportivo Cuenca 3 3 1,08 1,08
8. River Plate 5 6 0,83 1,25
9. LDU de Quito 2 5 0,91 1,27
10. El Nacional 2 6 1,00 1,75
11. Fuerza Amarilla SC 3 6 0,67 1,42
12. Clan Juvenil 1 6 0,75 2,08
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
71 15,25 166 2,34 26 (36,6 %) 30 (42,3 %) 15 (21,1 %)
Vis hele listen
Mål    Spiller Klub
9    John Cifuentes Universidad Catolica
5    Carlos Garces Delfin
5    Jonny Uchuari Deportivo Cuenca
5    Marlon De Jesus Emelec
5    Bruno Vides Emelec
5    Michael Estrada Independiente del Valle
5    Hernan Barcos LDU de Quito
4    Jonatan Alvez Barcelona SC
4    Roberto Ordones Delfin
4    Bryan de Jesus El Nacional
4    Marcos Andres Lopez Universidad Catolica
3    Erick Castillo Barcelona SC
3    Juan Dinenno Deportivo Cuenca
3    Juan Manuel Tevez Deportivo Macara
3    Carlos Arboleda Deportivo Macara
3    Billy Arce Independiente del Valle
3    Efren Mera Independiente del Valle
3    Daniel Neculman River Plate
3    Matias Defederico Universidad Catolica
2    Ariel Nahuelpan Barcelona SC
2    Henry Leon Clan Juvenil
2    Luis Gonzalo Congo Minda Clan Juvenil
2    Henry Patta Delfin
2    Luis Chicaiza Delfin
2    Jhon Chancellor Delfin
2    Jacob Israel Murillo Moncada Delfin
2    Orlen Quintero Deportivo Macara
2    Adolfo Munoz El Nacional
2    Daniel Samaniego El Nacional
2    Romario Caicedo Emelec
2    Angel Gracia Fuerza Amarilla SC
2    Juan Pablo Segovia Independiente del Valle
2    Gabriel Cortez Independiente del Valle
2    José Cevallos LDU de Quito
2    Jonathan Betancourt LDU de Quito
2    Danny Luna River Plate
2    Martin Alaniz River Plate
2    Romario Ibarra Universidad Catolica
2    Jordy Caicedo Universidad Catolica
1    Damian Diaz Barcelona SC
1    Matias Damian Oyola Barcelona SC
1    Ely Esterilla Barcelona SC
1    Pedro Velasco Barcelona SC
1    Dario Aimar Barcelona SC
1    Abel Casquete Barcelona SC
1    Jonathan de la Cruz Clan Juvenil
1    Jairon Bonett Clan Juvenil
1    Luis Checa Clan Juvenil
1    Johnny Baldeon Clan Juvenil
1    Edison Preciado Bravo Delfin
1    Luis Luna Delfin
1    Brian Cucco Deportivo Cuenca
1    Ronaldo Johnson Deportivo Cuenca
1    Diego Avila Deportivo Cuenca
1    Osvaldo Cabral Deportivo Macara
1    Oscar Ayala Deportivo Macara
1    Diego Benitez Deportivo Macara
1    Carlos Quintero El Nacional
1    Pedro Larrea El Nacional
1    Marco Montano El Nacional
1    Felix Borja El Nacional
1    Pedro Quinonez Emelec
1    Eduar Preciado Emelec
1    Marcos Gustavo Mondaini Emelec
1    Fernando Gaibor Emelec
1    Nestor Gabriel Martinena Fuerza Amarilla SC
1    Cristhian Cuero Fuerza Amarilla SC
1    Luis Bolanos Fuerza Amarilla SC
1    Polo Raul Wila Canga Fuerza Amarilla SC
1    Danilo Coccaro Fuerza Amarilla SC
1    Bernardo Javier Chila Fuerza Amarilla SC
1    Janner Corozo Independiente del Valle
1    Kener Arce Independiente del Valle
1    Anderson Julio LDU de Quito
1    Armando Solis River Plate
1    Luis Manuel Romero Veliz River Plate
1    Edison Caicedo River Plate
1    Robert Arboleda Universidad Catolica
1    Cesar Obando Universidad Catolica
1    Luis Miguel Escalada Universidad Catolica
Vis hele listen
Klub Fordeling G R T
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt
Gule kort tællees ikke på denne liga.
Mesterskabs-playoff
Oprykker fra sidste sæson

Kampprogram

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
29.01.2017 17:30 Clan Juvenil – LDU de Quito 0 – 0
29.01.2017 17:30 Deportivo Cuenca – Barcelona SC 1 – 1
29.01.2017 18:00 Deportivo Macara – Fuerza Amarilla SC 0 – 0
29.01.2017 21:00 Delfin – River Plate 0 – 0
29.01.2017 23:00 Emelec – Universidad Catolica 2 – 2

2. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.02.2017 18:00 Universidad Catolica – Clan Juvenil 5 – 1
04.02.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – El Nacional 3 – 0
05.02.2017 00:00 River Plate – Emelec 0 – 0
05.02.2017 17:30 LDU de Quito – Delfin 0 – 2
05.02.2017 22:00 Independiente del Valle – Deportivo Cuenca 1 – 0
06.02.2017 18:00 Barcelona SC – Deportivo Macara 1 – 1

3. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
11.02.2017 01:10 El Nacional – Universidad Catolica 1 – 1
12.02.2017 17:30 Deportivo Cuenca – Fuerza Amarilla SC 1 – 0
12.02.2017 18:00 Clan Juvenil – Deportivo Macara 0 – 2
12.02.2017 21:00 Delfin – Barcelona SC 1 – 0
12.02.2017 22:30 Emelec – LDU de Quito 2 – 0
14.02.2017 02:00 River Plate – Independiente del Valle 0 – 0

4. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.02.2017 20:00 Fuerza Amarilla SC – Clan Juvenil 1 – 1
25.02.2017 01:30 LDU de Quito – River Plate 4 – 0
25.02.2017 18:00 Universidad Catolica – Delfin 0 – 0
25.02.2017 22:00 Deportivo Macara – Deportivo Cuenca 2 – 2
26.02.2017 22:00 Barcelona SC – El Nacional 3 – 2
26.02.2017 23:00 Independiente del Valle – Emelec 1 – 1

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.03.2017 01:00 El Nacional – Independiente del Valle 0 – 2

5. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.03.2017 02:00 River Plate – Universidad Catolica 0 – 2
04.03.2017 20:00 Delfin – Fuerza Amarilla SC 5 – 1
04.03.2017 22:00 Clan Juvenil – Barcelona SC 1 – 1
04.03.2017 22:00 Emelec – Deportivo Macara 2 – 0
05.03.2017 17:15 El Nacional – Deportivo Cuenca 0 – 0
05.03.2017 17:30 LDU de Quito – Independiente del Valle 1 – 1

6. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.03.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Emelec 0 – 1
11.03.2017 01:15 Barcelona SC – River Plate 2 – 0
11.03.2017 02:00 Deportivo Cuenca – Clan Juvenil 2 – 0
11.03.2017 18:00 Universidad Catolica – LDU de Quito 3 – 0
11.03.2017 23:00 Independiente del Valle – Delfin 1 – 1
12.03.2017 18:00 Deportivo Macara – El Nacional 1 – 0

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.03.2017 21:00 River Plate – Fuerza Amarilla SC 1 – 1
17.03.2017 22:00 Delfin – Deportivo Macara 1 – 0
17.03.2017 22:00 LDU de Quito – Barcelona SC
18.03.2017 01:30 Universidad Catolica – Independiente del Valle 1 – 3
18.03.2017 21:30 Clan Juvenil – El Nacional 3 – 4

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.03.2017 02:00 Deportivo Cuenca – Delfin 1 – 1
26.03.2017 18:30 Clan Juvenil – River Plate 2 – 1
26.03.2017 19:00 Deportivo Macara – Independiente del Valle 1 – 1
26.03.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – LDU de Quito 1 – 1
26.03.2017 22:30 Barcelona SC – Universidad Catolica 1 – 3

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
31.03.2017 02:30 Emelec – Deportivo Cuenca 2 – 1

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
06.04.2017 02:30 Emelec – El Nacional 0 – 0

9. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
08.04.2017 02:30 Independiente del Valle – Barcelona SC 0 – 2
09.04.2017 01:30 River Plate – Deportivo Macara 3 – 0
09.04.2017 19:00 Delfin – El Nacional 3 – 0
09.04.2017 23:00 Universidad Catolica – Fuerza Amarilla SC 0 – 0
09.04.2017 23:00 Emelec – Clan Juvenil 2 – 0
11.04.2017 02:15 LDU de Quito – Deportivo Cuenca 1 – 1

10. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
15.04.2017 19:00 Deportivo Cuenca – Universidad Catolica 2 – 2
15.04.2017 23:00 Clan Juvenil – Delfin 0 – 1
16.04.2017 18:15 El Nacional – River Plate 2 – 2
16.04.2017 19:00 Deportivo Macara – LDU de Quito 1 – 0
16.04.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Independiente del Valle 1 – 2
17.04.2017 00:30 Emelec – Barcelona SC 1 – 0

11. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
22.04.2017 22:30 Independiente del Valle – Clan Juvenil 4 – 1
23.04.2017 01:30 LDU de Quito – El Nacional 2 – 2
23.04.2017 01:30 River Plate – Deportivo Cuenca 2 – 0
23.04.2017 19:00 Universidad Catolica – Deportivo Macara 1 – 3
23.04.2017 22:00 Delfin – Emelec 3 – 3
24.04.2017 00:00 Barcelona SC – Fuerza Amarilla SC 2 – 0

12. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
28.04.2017 23:00 Fuerza Amarilla SC – Barcelona SC 0 – 3
29.04.2017 03:00 Deportivo Cuenca – River Plate 2 – 1
30.04.2017 18:15 El Nacional – LDU de Quito 1 – 1
30.04.2017 19:00 Clan Juvenil – Independiente del Valle 0 – 2
30.04.2017 20:30 Deportivo Macara – Universidad Catolica 0 – 3
01.05.2017 00:30 Emelec – Delfin 1 – 1

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
05.05.2017 19:00 Independiente del Valle – Fuerza Amarilla SC
06.05.2017 19:00 Universidad Catolica – Deportivo Cuenca
06.05.2017 23:30 River Plate – El Nacional
07.05.2017 01:30 LDU de Quito – Deportivo Macara
07.05.2017 19:00 Delfin – Clan Juvenil
07.05.2017 22:00 Barcelona SC – Emelec

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.05.2017 22:00 Clan Juvenil – Emelec
14.05.2017 22:00 Barcelona SC – Independiente del Valle
14.05.2017 22:00 El Nacional – Delfin
14.05.2017 22:00 Deportivo Macara – River Plate
14.05.2017 22:00 Deportivo Cuenca – LDU de Quito
14.05.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Universidad Catolica

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.05.2017 22:00 River Plate – Clan Juvenil
21.05.2017 22:00 Delfin – Deportivo Cuenca
21.05.2017 22:00 LDU de Quito – Fuerza Amarilla SC

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.05.2017 22:00 El Nacional – Emelec

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.05.2017 22:00 Universidad Catolica – Barcelona SC
21.05.2017 22:00 Independiente del Valle – Deportivo Macara

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
28.05.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – River Plate
28.05.2017 22:00 Deportivo Cuenca – Emelec
28.05.2017 22:00 Deportivo Macara – Delfin
28.05.2017 22:00 Barcelona SC – LDU de Quito
28.05.2017 22:00 El Nacional – Clan Juvenil
28.05.2017 22:00 Independiente del Valle – Universidad Catolica

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.06.2017 22:00 River Plate – Barcelona SC
02.06.2017 22:00 El Nacional – Deportivo Macara
02.06.2017 22:00 Clan Juvenil – Deportivo Cuenca
02.06.2017 22:00 LDU de Quito – Universidad Catolica
02.06.2017 22:00 Emelec – Fuerza Amarilla SC
02.06.2017 22:00 Delfin – Independiente del Valle

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
11.06.2017 22:00 Independiente del Valle – LDU de Quito
11.06.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Delfin
11.06.2017 22:00 Universidad Catolica – River Plate
11.06.2017 22:00 Deportivo Macara – Emelec
11.06.2017 22:00 Barcelona SC – Clan Juvenil
11.06.2017 22:00 Deportivo Cuenca – El Nacional

19. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
18.06.2017 22:00 Delfin – Universidad Catolica
18.06.2017 22:00 Deportivo Cuenca – Deportivo Macara
18.06.2017 22:00 River Plate – LDU de Quito
18.06.2017 22:00 Emelec – Independiente del Valle
18.06.2017 22:00 Clan Juvenil – Fuerza Amarilla SC
18.06.2017 22:00 El Nacional – Barcelona SC

20. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.06.2017 22:00 Independiente del Valle – River Plate
25.06.2017 22:00 Universidad Catolica – El Nacional
25.06.2017 22:00 Deportivo Macara – Clan Juvenil
25.06.2017 22:00 LDU de Quito – Emelec
25.06.2017 22:00 Barcelona SC – Delfin
25.06.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Deportivo Cuenca

21. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.07.2017 22:00 Emelec – River Plate
02.07.2017 22:00 Deportivo Macara – Barcelona SC
02.07.2017 22:00 El Nacional – Fuerza Amarilla SC
02.07.2017 22:00 Delfin – LDU de Quito
02.07.2017 22:00 Clan Juvenil – Universidad Catolica
02.07.2017 22:00 Deportivo Cuenca – Independiente del Valle

22. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.07.2017 22:00 River Plate – Delfin
09.07.2017 22:00 Barcelona SC – Deportivo Cuenca
09.07.2017 22:00 LDU de Quito – Clan Juvenil
09.07.2017 22:00 Independiente del Valle – El Nacional
09.07.2017 22:00 Universidad Catolica – Emelec
09.07.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Deportivo Macara
Advertisement

Turneringer i Ecuador