LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 27 22 3 2 68 - 17 69
2. Ajax 27 19 6 2 56 - 17 63
3. PSV Eindhoven 27 18 7 2 52 - 18 61
4. Utrecht 27 12 8 7 41 - 33 44
5. AZ Alkmaar 27 10 11 6 47 - 40 41
6. Twente 27 11 8 8 38 - 35 41
7. Vitesse 27 11 6 10 41 - 33 39
8. Heerenveen 27 10 7 10 45 - 36 37
9. Willem II 27 8 9 10 25 - 30 33
10. Heracles 27 8 7 12 37 - 46 31
11. Zwolle 27 8 6 13 30 - 50 30
12. Groningen 27 6 11 10 36 - 40 29
13. Sparta Rotterdam 27 7 7 13 35 - 48 28
14. Nijmegen 27 7 7 13 26 - 45 28
15. Excelsior 27 5 9 13 32 - 50 24
16. Roda 27 4 11 12 18 - 40 23
17. ADO Den Haag 27 6 4 17 21 - 48 22
18. Go Ahead Eagles 27 5 5 17 26 - 48 20
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
243 36,83 674 2,77 103 (42,4 %) 66 (27,2 %) 74 (30,5 %)
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 14 12 2 0 43 - 10 38
2. Ajax 13 10 2 1 33 - 9 32
3. PSV Eindhoven 14 10 3 1 25 - 8 33
4. Utrecht 13 6 3 4 21 - 17 21
5. AZ Alkmaar 13 4 7 2 26 - 20 19
6. Twente 13 7 3 3 19 - 13 24
7. Vitesse 13 6 2 5 22 - 16 20
8. Heerenveen 14 6 5 3 22 - 14 23
9. Willem II 14 4 5 5 13 - 17 17
10. Heracles 13 6 3 4 23 - 17 21
11. Zwolle 13 4 3 6 13 - 22 15
12. Groningen 14 3 7 4 17 - 22 16
13. Sparta Rotterdam 13 5 4 4 21 - 18 19
14. Nijmegen 14 5 4 5 18 - 19 19
15. Excelsior 14 4 5 5 22 - 22 17
16. Roda 14 3 5 6 11 - 16 14
17. ADO Den Haag 13 4 2 7 9 - 15 14
18. Go Ahead Eagles 14 4 1 9 16 - 25 13
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
243 36,83 674 2,77 103 (42,4 %) 66 (27,2 %) 74 (30,5 %)
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 13 10 1 2 25 - 7 31
2. Ajax 14 9 4 1 23 - 8 31
3. PSV Eindhoven 13 8 4 1 27 - 10 28
4. Utrecht 14 6 5 3 20 - 16 23
5. AZ Alkmaar 14 6 4 4 21 - 20 22
6. Twente 14 4 5 5 19 - 22 17
7. Vitesse 14 5 4 5 19 - 17 19
8. Heerenveen 13 4 2 7 23 - 22 14
9. Willem II 13 4 4 5 12 - 13 16
10. Heracles 14 2 4 8 14 - 29 10
11. Zwolle 14 4 3 7 17 - 28 15
12. Groningen 13 3 4 6 19 - 18 13
13. Sparta Rotterdam 14 2 3 9 14 - 30 9
14. Nijmegen 13 2 3 8 8 - 26 9
15. Excelsior 13 1 4 8 10 - 28 7
16. Roda 13 1 6 6 7 - 24 9
17. ADO Den Haag 14 2 2 10 12 - 33 8
18. Go Ahead Eagles 13 1 4 8 10 - 23 7
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
243 36,83 674 2,77 103 (42,4 %) 66 (27,2 %) 74 (30,5 %)
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Feyenoord 14 2 2,52 0,63
2. Ajax 14 1 2,07 0,63
3. PSV Eindhoven 13 4 1,93 0,67
4. Utrecht 9 3 1,52 1,22
5. AZ Alkmaar 5 3 1,74 1,48
6. Twente 7 5 1,41 1,30
7. Vitesse 5 5 1,52 1,22
8. Heerenveen 7 4 1,67 1,33
9. Willem II 9 11 0,93 1,11
10. Heracles 4 5 1,37 1,70
11. Zwolle 4 10 1,11 1,85
12. Groningen 6 8 1,33 1,48
13. Sparta Rotterdam 5 6 1,30 1,78
14. Nijmegen 5 11 0,96 1,67
15. Excelsior 1 8 1,19 1,85
16. Roda 8 17 0,67 1,48
17. ADO Den Haag 4 10 0,78 1,78
18. Go Ahead Eagles 3 10 0,96 1,78
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
243 36,83 674 2,77 103 (42,4 %) 66 (27,2 %) 74 (30,5 %)
Vis hele listen
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Mål    Spiller Klub
19    Nicolai Jørgensen Feyenoord
15    Reza Ghoochannejhad Heerenveen
13    Kasper Dolberg Ajax
13    Samuel Armenteros Heracles
13    Enes Ünal Twente
13    Ricky van Wolfswinkel Vitesse
12    Davy Klaassen Ajax
11    Wout Weghorst AZ Alkmaar
11    Sebastien Haller Utrecht
10    Jens Toornstra Feyenoord
10    Mimoun Mahi Groningen
9    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
9    Lewis Baker Vitesse
9    Fran Sol Willem II
8    Hakim Ziyech Ajax
8    Dirk Kuyt Feyenoord
8    Luuk de Jong PSV Eindhoven
7    Eljero Elia Feyenoord
7    Sam Larsson Heerenveen
7    Loris Brogno Sparta Rotterdam
7    Queensy Menig Zwolle
6    Bertrand Traore Ajax
6    Robert Mühren AZ Alkmaar
6    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
6    Stanley Elbers Excelsior
6    Nigel Hasselbaink Excelsior
6    Sam Hendriks Go Ahead Eagles
6    Arber Zeneli Heerenveen
6    Siem de Jong PSV Eindhoven
6    Nicolai Brock-Madsen Zwolle
5    Lasse Schøne Ajax
5    Karim El Ahmadi Feyenoord
5    Steven Berghuis Feyenoord
5    Jarchinio Antonia Go Ahead Eagles
5    Tom van Weert Groningen
5    Bryan Linssen Groningen
5    Henk Veerman Heerenveen
5    Jay-Roy Grot Nijmegen
5    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
5    Davy Pröpper PSV Eindhoven
5    Héctor Moreno PSV Eindhoven
5    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
5    Mateusz Klich Twente
5    Richairo Zivkovic Utrecht
5    Erik Falkenburg Willem II
4    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
4    Mike Havenaar ADO Den Haag
4    Davinson Sanchez Ajax
4    Fred Friday AZ Alkmaar
4    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
4    Hicham Faik Excelsior
4    Tonny Vilhena Feyenoord
4    Danny Hoesen Groningen
4    Brandley Kuwas Heracles
4    Dario Dumic Nijmegen
4    Kevin Mayi Nijmegen
4    Marco van Ginkel PSV Eindhoven
4    Mitchell Paulissen Roda
4    Thomas Verhaar Sparta Rotterdam
4    Mathias Pogba Sparta Rotterdam
4    Bersant Celina Twente
4    Nacer Barazite Utrecht
4    Yassine Ayoub Utrecht
4    Navarone Foor Vitesse
4    Nathan Vitesse
3    Tom Beugelsdijk ADO Den Haag
3    Derrick Luckassen AZ Alkmaar
3    Jurgen Mattheij Excelsior
3    Eric Fernando Botteghin Feyenoord
3    Sander Duits Go Ahead Eagles
3    Oussama Idrissi Groningen
3    Luciano Slagveer Heerenveen
3    Kristoffer Peterson Heracles
3    Christiaan Kum Roda
3    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
3    Fredrik Jensen Twente
3    Giovanni Troupee Utrecht
3    Adnane Tighadouini Vitesse
3    Thom Haye Willem II
3    Youness Mokhtar Zwolle
3    Django Warmerdam Zwolle
2    Edouard Duplan ADO Den Haag
2    Nemanja Gudelj Ajax
2    Amin Younes Ajax
2    Muamer Tankovic AZ Alkmaar
2    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
2    Guus Til AZ Alkmaar
2    Markus Henriksen AZ Alkmaar
2    Khalid Karami Excelsior
2    Kevin Vermeulen Excelsior
2    Fredy Excelsior
2    Michiel Kramer Feyenoord
2    Elvis Manu Go Ahead Eagles
2    Pedro Chirivella Go Ahead Eagles
2    Darren Maatsen Go Ahead Eagles
2    Ruben Yttergård Jenssen Groningen
2    Alexander Sørloth Groningen
2    Jerry St. Juste Heerenveen
2    Robin Gosens Heracles
2    Brahim Darri Heracles
2    Thomas Bruns Heracles
2    Daryl van Mieghem Heracles
2    Vincent Vermeij Heracles
2    Paul Gladon Heracles
2    Mohamed Rayhi Nijmegen
2    Ferdi Kadioglu Nijmegen
2    Reagy Ofosu Nijmegen
2    Gregor Breinburg Nijmegen
2    Steven Bergwijn PSV Eindhoven
2    Jetro Willems PSV Eindhoven
2    Adil Auassar Roda
2    Tom van Hyfte Roda
2    Abdul Ajagun Roda
2    Dani Schahin Roda
2    Martin Pusic Sparta Rotterdam
2    Paco van Moorsel Sparta Rotterdam
2    Iván Calero Sparta Rotterdam
2    Jari Oosterwijk Twente
2    Yaw Yeboah Twente
2    Milot Rashica Vitesse
2    Obbi Oulare Willem II
2    Dico Koppers Willem II
2    Danny Holla Zwolle
2    Mustafa Saymak Zwolle
2    Kingsley Ehizibue Zwolle
1    Dion Malone ADO Den Haag
1    Tom Trybull ADO Den Haag
1    Tyronne Ebuehi ADO Den Haag
1    Abdenasser El Khayati ADO Den Haag
1    Kevin Jansen ADO Den Haag
1    Ruben Schaken ADO Den Haag
1    Sheraldo Becker ADO Den Haag
1    Daley Sinkgraven Ajax
1    Matthijs de Ligt Ajax
1    Mateo Cassierra Ajax
1    Justin Kluivert Ajax
1    Nick Viergever Ajax
1    Levi Garcia AZ Alkmaar
1    Stijn Wuytens AZ Alkmaar
1    Joris van Overeem AZ Alkmaar
1    Mike van Duinen Excelsior
1    Leeroy Owusu Excelsior
1    Milan Massop Excelsior
1    Anour Hadouir Excelsior
1    Ryan Koolwijk Excelsior
1    Luigi Bruins Excelsior
1    Renato Tapia Feyenoord
1    Rick Karsdorp Feyenoord
1    Terence Kongolo Feyenoord
1    Jan-Arie van der Heijden Feyenoord
1    Daniel Crowley Go Ahead Eagles
1    Kevin Brands Go Ahead Eagles
1    Marcel Ritzmaier Go Ahead Eagles
1    Henrik Ojamaa Go Ahead Eagles
1    Leon De Kogel Go Ahead Eagles
1    Sander Fischer Go Ahead Eagles
1    Ludcinio Marengo Go Ahead Eagles
1    Desevio Payne Groningen
1    Albert Rusnak Groningen
1    Simon Tibbling Groningen
1    Hans Hateboer Groningen
1    Doke Schmidt Heerenveen
1    Pelle van Amersfoort Heerenveen
1    Yuki Kobayashi Heerenveen
1    Stijn Schaars Heerenveen
1    Stefano Marzo Heerenveen
1    Jaroslav Navratil Heracles
1    Joey Pelupessy Heracles
1    Mike te Wierik Heracles
1    Lerin Duarte Heracles
1    Peter van Ooijen Heracles
1    Julian von Haacke Nijmegen
1    Michael Heinloth Nijmegen
1    Ali Messaoud Nijmegen
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Andrés Guardado PSV Eindhoven
1    Jorrit Hendrix PSV Eindhoven
1    Joshua Brenet PSV Eindhoven
1    Nicolas Isimat-Mirin PSV Eindhoven
1    Athanassios Papazoglou Roda
1    Nestoras Mitidis Roda
1    David Boysen Roda
1    Stijn Spierings Sparta Rotterdam
1    Ryan Sanusi Sparta Rotterdam
1    Denzel Dumfries Sparta Rotterdam
1    Michel Breuer Sparta Rotterdam
1    Kenneth Dougal Sparta Rotterdam
1    Dylan Seys Twente
1    Kamohelo Mokotjo Twente
1    Oussama Assaidi Twente
1    Hidde ter Avest Twente
1    Joachim Andersen Twente
1    Gyrano Kerk Utrecht
1    Rico Strieder Utrecht
1    Marc van de Maarel Utrecht
1    Wout Brama Utrecht
1    Patrick Joosten Utrecht
1    Zakaria Labyad Utrecht
1    Willem Janssen Utrecht
1    Andreas Ludwig Utrecht
1    Kevin Conboy Utrecht
1    Arnold Kruiswijk Vitesse
1    Marvelous Nakamba Vitesse
1    Yuning Zhang Vitesse
1    Guram Kashia Vitesse
1    Kelvin Leerdam Vitesse
1    Valeri Kazaishvili Vitesse
1    Bartholomew Ogbeche Willem II
1    Darryl Lachman Willem II
1    Jordy Croux Willem II
1    Jari Schuurman Willem II
1    Bart Schenkeveld Zwolle
1    Erik Israelsson Zwolle
1    Bram van Polen Zwolle
1    Ryan Thomas Zwolle
Vis hele listen
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Assists    Spiller Klub
11    Hakim Ziyech Ajax
10    Nicolai Jørgensen Feyenoord
9    Sam Larsson Heerenveen
8    Jens Toornstra Feyenoord
7    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
7    Eljero Elia Feyenoord
7    Luuk de Jong PSV Eindhoven
7    Milot Rashica Vitesse
6    Davy Klaassen Ajax
6    Nigel Hasselbaink Excelsior
6    Bilal Basacikoglu Feyenoord
6    Davy Pröpper PSV Eindhoven
6    Andrés Guardado PSV Eindhoven
6    Loris Brogno Sparta Rotterdam
6    Chinedu Ede Twente
5    Kasper Dolberg Ajax
5    Amin Younes Ajax
5    Daley Sinkgraven Ajax
5    Kevin Vermeulen Excelsior
5    Sofyan Amrabat Utrecht
5    Ricky van Wolfswinkel Vitesse
5    Kelvin Leerdam Vitesse
5    Jordy Croux Willem II
4    Ruben Schaken ADO Den Haag
4    Lasse Schøne Ajax
4    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
4    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
4    Joris van Overeem AZ Alkmaar
4    Luigi Bruins Excelsior
4    Dirk Kuyt Feyenoord
4    Rick Karsdorp Feyenoord
4    Hans Hateboer Groningen
4    Stefano Marzo Heerenveen
4    Thomas Bruns Heracles
4    Quincy Owusu-Abeyie Nijmegen
4    Mikhail Rosheuvel Roda
4    Stijn Spierings Sparta Rotterdam
4    Sebastien Haller Utrecht
4    Yassine Ayoub Utrecht
4    Ryan Thomas Zwolle
3    Joel Veltman Ajax
3    Stijn Wuytens AZ Alkmaar
3    Jan-Arie van der Heijden Feyenoord
3    Steven Berghuis Feyenoord
3    Pelle van Amersfoort Heerenveen
3    Luciano Slagveer Heerenveen
3    Arber Zeneli Heerenveen
3    Brandley Kuwas Heracles
3    Robin Gosens Heracles
3    Kevin Mayi Nijmegen
3    Ferdi Kadioglu Nijmegen
3    Andre Fomitschow Nijmegen
3    Adil Auassar Roda
3    Jerson Cabral Sparta Rotterdam
3    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
3    Dejan Trajkovski Twente
3    Gyrano Kerk Utrecht
3    Danny Holla Zwolle
2    Anwar El-Ghazi Ajax
2    Ridgeciano Haps AZ Alkmaar
2    Muamer Tankovic AZ Alkmaar
2    Levi Garcia AZ Alkmaar
2    Fred Friday AZ Alkmaar
2    Khalid Karami Excelsior
2    Ryan Koolwijk Excelsior
2    Jarchinio Antonia Go Ahead Eagles
2    Ludcinio Marengo Go Ahead Eagles
2    Daniel Crowley Go Ahead Eagles
2    Marcel Ritzmaier Go Ahead Eagles
2    Pedro Chirivella Go Ahead Eagles
2    Jason Davidson Groningen
2    Simon Tibbling Groningen
2    Ruben Yttergård Jenssen Groningen
2    Etienne Reijnen Groningen
2    Reza Ghoochannejhad Heerenveen
2    Martin Ødegaard Heerenveen
2    Vincent Vermeij Heracles
2    Robin Propper Heracles
2    Brahim Darri Heracles
2    Joey Pelupessy Heracles
2    Dario Dumic Nijmegen
2    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
2    Santiago Arias PSV Eindhoven
2    Marco van Ginkel PSV Eindhoven
2    Jetro Willems PSV Eindhoven
2    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
2    Héctor Moreno PSV Eindhoven
2    Mitchell Paulissen Roda
2    Abdul Ajagun Roda
2    Kamohelo Mokotjo Twente
2    Stefan Thesker Twente
2    Bersant Celina Twente
2    Enes Ünal Twente
2    Giovanni Troupee Utrecht
2    Nacer Barazite Utrecht
2    Mitchel van Bergen Vitesse
2    Matt Miazga Vitesse
2    Kosuke Ota Vitesse
2    Bruno Andrade Willem II
2    Dico Koppers Willem II
2    Anouar Kali Willem II
2    Bram van Polen Zwolle
2    Anass Achahbar Zwolle
2    Kingsley Ehizibue Zwolle
2    Django Warmerdam Zwolle
1    Hector Hevel ADO Den Haag
1    Aschraf El Mahdioui ADO Den Haag
1    Wilfried Kanon ADO Den Haag
1    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
1    Jose San Roman ADO Den Haag
1    Aaron Meijers ADO Den Haag
1    Randy Wolters ADO Den Haag
1    Mike Havenaar ADO Den Haag
1    Edouard Duplan ADO Den Haag
1    Donny van de Beek Ajax
1    Nemanja Gudelj Ajax
1    Nick Viergever Ajax
1    Davinson Sanchez Ajax
1    Mattias Johansson AZ Alkmaar
1    Mats Seuntjes AZ Alkmaar
1    Ben Rienstra AZ Alkmaar
1    Wout Weghorst AZ Alkmaar
1    Hicham Faik Excelsior
1    Anour Hadouir Excelsior
1    Mike van Duinen Excelsior
1    Miquel Nelom Feyenoord
1    Tonny Vilhena Feyenoord
1    Terence Kongolo Feyenoord
1    Karim El Ahmadi Feyenoord
1    Bart Nieuwkoop Feyenoord
1    Sinan Bytyqi Go Ahead Eagles
1    Theo Zwarthoed Go Ahead Eagles
1    Joey Groenbast Go Ahead Eagles
1    Joey Suk Go Ahead Eagles
1    Norichio Nieveld Go Ahead Eagles
1    Elvis Manu Go Ahead Eagles
1    Darren Maatsen Go Ahead Eagles
1    Leon De Kogel Go Ahead Eagles
1    Kasper Larsen Groningen
1    Tom Hiariej Groningen
1    Juninho Bacuna Groningen
1    Tom van Weert Groningen
1    Mimoun Mahi Groningen
1    Bryan Linssen Groningen
1    Samir Memisevic Groningen
1    Alexander Sørloth Groningen
1    Oussama Idrissi Groningen
1    Yoell van Nieff Groningen
1    Morten Thorsby Heerenveen
1    Jerry St. Juste Heerenveen
1    Lerin Duarte Heracles
1    Justin Hoogma Heracles
1    Mike te Wierik Heracles
1    Wout Droste Heracles
1    Samuel Armenteros Heracles
1    Peter van Ooijen Heracles
1    Jaroslav Navratil Heracles
1    Wojciech Golla Nijmegen
1    Mohamed Rayhi Nijmegen
1    Michael Heinloth Nijmegen
1    Siem de Jong PSV Eindhoven
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Joshua Brenet PSV Eindhoven
1    Jurgen Locadia PSV Eindhoven
1    Oleksandr Zinchenko PSV Eindhoven
1    Steven Bergwijn PSV Eindhoven
1    David Boysen Roda
1    Daniel De Silva Roda
1    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
1    Rick van Drongelen Sparta Rotterdam
1    Thomas Verhaar Sparta Rotterdam
1    Paco van Moorsel Sparta Rotterdam
1    Kenneth Dougal Sparta Rotterdam
1    Finn Stokkers Sparta Rotterdam
1    Denzel Dumfries Sparta Rotterdam
1    Martin Pusic Sparta Rotterdam
1    Janne Saksela Sparta Rotterdam
1    Mart Dijkstra Sparta Rotterdam
1    Peet Bijen Twente
1    Fredrik Jensen Twente
1    Joachim Andersen Twente
1    Yaw Yeboah Twente
1    Mateusz Klich Twente
1    Sean Klaiber Utrecht
1    Rico Strieder Utrecht
1    Zakaria Labyad Utrecht
1    Richairo Zivkovic Utrecht
1    Willem Janssen Utrecht
1    Wout Brama Utrecht
1    Nathan Vitesse
1    Guram Kashia Vitesse
1    Marvelous Nakamba Vitesse
1    Adnane Tighadouini Vitesse
1    Lewis Baker Vitesse
1    Derrick Tshimanga Willem II
1    Elmo Lieftink Willem II
1    Obbi Oulare Willem II
1    Erik Falkenburg Willem II
1    Guus Joppen Willem II
1    Thom Haye Willem II
1    Youness Mokhtar Zwolle
1    Philippe Sandler Zwolle
1    Queensy Menig Zwolle
1    Ouasim Bouy Zwolle
1    Mustafa Saymak Zwolle
1    Nicolai Brock-Madsen Zwolle
1    Bart Schenkeveld Zwolle
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Fordeling G R T
ADO Den Haag63467
Excelsior52456
Sparta Rotterdam50252
Utrecht50252
Zwolle47451
Groningen43750
AZ Alkmaar49150
Go Ahead Eagles45449
Roda44448
Nijmegen43144
Ajax41243
Vitesse38341
Heerenveen37441
Heracles34236
Willem II35136
Feyenoord36036
Twente32234
PSV Eindhoven31031
Total77047817
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt
Opdateret:
19/3-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Total Total
pr. kamp
Hjemme Hjemme
pr. kamp
Ude Ude
pr. kamp
1. Ajax 898.877 33.292 636.479 48.960 262.398 18.743
2. Feyenoord 889.845 32.957 664.500 47.464 225.345 17.334
3. PSV Eindhoven 721.072 26.706 469.700 33.550 251.372 19.336
4. Twente 603.316 22.345 330.400 25.415 272.916 19.494
5. Heerenveen 538.269 19.936 310.395 22.171 227.874 17.529
6. Groningen 528.051 19.557 271.801 19.414 256.250 19.712
7. Vitesse 482.243 17.861 191.765 14.751 290.478 20.748
8. Utrecht 480.035 17.779 230.995 17.769 249.040 17.789
9. Roda 455.022 16.853 190.631 13.617 264.391 20.338
10. AZ Alkmaar 443.700 16.433 193.522 14.886 250.178 17.870
11. ADO Den Haag 432.471 16.017 143.400 11.031 289.071 20.648
12. Zwolle 422.932 15.664 166.900 12.838 256.032 18.288
13. Sparta Rotterdam 421.930 15.627 133.136 10.241 288.794 20.628
14. Willem II 406.233 15.046 171.260 12.233 234.973 18.075
15. Heracles 404.629 14.986 144.307 11.101 260.322 18.594
16. Nijmegen 399.200 14.785 156.772 11.198 242.428 18.648
17. Excelsior 337.909 12.515 56.264 4.019 281.645 21.665
18. Go Ahead Eagles 324.796 12.029 133.038 9.503 191.758 14.751
Champions League
Champions League kvalifikation
Europa League kvalifikation
Nedrykning
Nedrykning playoff
Cup vinder fra sidste sæson
Oprykker fra sidste sæson

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
05.08.2016 20:00 Nijmegen – Zwolle 1 – 1
06.08.2016 18:30 ADO Den Haag – Go Ahead Eagles 3 – 0
06.08.2016 19:45 Twente – Excelsior 1 – 2
06.08.2016 19:50 Utrecht – PSV Eindhoven 1 – 2
06.08.2016 20:45 Willem II – Vitesse 1 – 4
07.08.2016 12:30 Groningen – Feyenoord 0 – 5
07.08.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heerenveen 2 – 2
07.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Ajax 1 – 3
07.08.2016 16:45 Roda – Heracles 1 – 1

2. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
12.08.2016 20:00 Heerenveen – Utrecht 2 – 2
13.08.2016 18:30 Excelsior – Groningen 2 – 0
13.08.2016 19:45 Vitesse – ADO Den Haag 1 – 2
13.08.2016 19:45 Ajax – Roda 2 – 2
13.08.2016 20:45 Zwolle – Sparta Rotterdam 0 – 3
14.08.2016 12:30 Heracles – Willem II 3 – 1
14.08.2016 14:30 Feyenoord – Twente 2 – 0
14.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Nijmegen 2 – 2
14.08.2016 16:45 PSV Eindhoven – AZ Alkmaar 1 – 0

3. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.08.2016 20:00 Excelsior – ADO Den Haag 1 – 2
20.08.2016 18:30 Roda – Vitesse 0 – 1
20.08.2016 19:45 Zwolle – PSV Eindhoven 0 – 4
20.08.2016 19:45 Ajax – Willem II 1 – 2
20.08.2016 20:45 Nijmegen – Heerenveen 2 – 1
21.08.2016 12:30 Groningen – Twente 3 – 4
21.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Go Ahead Eagles 1 – 0
21.08.2016 14:30 Utrecht – AZ Alkmaar 1 – 2
21.08.2016 16:45 Heracles – Feyenoord 0 – 1

4. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.08.2016 20:00 Vitesse – Utrecht 1 – 1
27.08.2016 18:30 Willem II – Roda 0 – 0
27.08.2016 19:45 Heerenveen – Zwolle 1 – 0
27.08.2016 19:45 Feyenoord – Excelsior 4 – 1
27.08.2016 20:45 Twente – Sparta Rotterdam 3 – 1
28.08.2016 12:30 PSV Eindhoven – Groningen 0 – 0
28.08.2016 14:30 ADO Den Haag – Heracles 1 – 1
28.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Ajax 0 – 3
28.08.2016 16:45 AZ Alkmaar – Nijmegen 2 – 0

5. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.09.2016 18:30 Zwolle – Utrecht 1 – 1
10.09.2016 18:30 AZ Alkmaar – Willem II 2 – 0
10.09.2016 19:45 Nijmegen – PSV Eindhoven 0 – 4
10.09.2016 20:45 Heerenveen – Twente 3 – 1
10.09.2016 20:45 Excelsior – Heracles 3 – 1
11.09.2016 12:30 Feyenoord – ADO Den Haag 3 – 1
11.09.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Roda 2 – 0
11.09.2016 14:30 Groningen – Sparta Rotterdam 1 – 1
11.09.2016 16:45 Ajax – Vitesse 1 – 0

6. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.09.2016 20:00 Utrecht – Groningen 1 – 5
17.09.2016 18:30 Twente – ADO Den Haag 4 – 1
17.09.2016 19:45 Vitesse – Go Ahead Eagles 2 – 0
17.09.2016 19:45 Roda – Heerenveen 0 – 3
17.09.2016 20:45 Willem II – Excelsior 1 – 1
18.09.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Nijmegen 2 – 0
18.09.2016 14:30 PSV Eindhoven – Feyenoord 0 – 1
18.09.2016 14:30 Zwolle – AZ Alkmaar 0 – 2
18.09.2016 16:45 Heracles – Ajax 0 – 2

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.09.2016 18:30 Groningen – Heracles 0 – 0
24.09.2016 18:30 ADO Den Haag – Heerenveen 0 – 3
24.09.2016 19:45 Ajax – Zwolle 5 – 1
24.09.2016 20:45 Excelsior – PSV Eindhoven 1 – 3
24.09.2016 20:45 AZ Alkmaar – Go Ahead Eagles 2 – 2
25.09.2016 12:30 Nijmegen – Willem II 0 – 0
25.09.2016 14:30 Utrecht – Sparta Rotterdam 2 – 0
25.09.2016 14:30 Twente – Vitesse 2 – 1
25.09.2016 16:45 Feyenoord – Roda 5 – 0

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
30.09.2016 20:00 Zwolle – ADO Den Haag 2 – 1
01.10.2016 18:30 Vitesse – Groningen 2 – 1
01.10.2016 19:45 Heerenveen – PSV Eindhoven 1 – 1
01.10.2016 19:45 Roda – Nijmegen 0 – 1
01.10.2016 20:45 Go Ahead Eagles – Excelsior 3 – 0
02.10.2016 12:30 Ajax – Utrecht 3 – 2
02.10.2016 14:30 Heracles – Twente 1 – 1
02.10.2016 14:30 Willem II – Feyenoord 0 – 2
02.10.2016 16:45 Sparta Rotterdam – AZ Alkmaar 1 – 1

9. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
15.10.2016 18:30 Utrecht – Go Ahead Eagles 3 – 0
15.10.2016 18:30 Sparta Rotterdam – Willem II 2 – 2
15.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Heracles 1 – 1
15.10.2016 20:45 Groningen – Heerenveen 0 – 3
15.10.2016 20:45 AZ Alkmaar – Vitesse 2 – 2
16.10.2016 12:30 Twente – Zwolle 2 – 2
16.10.2016 14:30 Nijmegen – Feyenoord 1 – 2
16.10.2016 14:30 Excelsior – Roda 0 – 1
16.10.2016 16:45 ADO Den Haag – Ajax 0 – 2

10. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.10.2016 20:00 Excelsior – Zwolle 0 – 2
22.10.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Twente 0 – 2
22.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Sparta Rotterdam 1 – 0
22.10.2016 19:45 Roda – ADO Den Haag 1 – 1
22.10.2016 20:45 Willem II – Utrecht 0 – 1
23.10.2016 12:30 Nijmegen – Vitesse 1 – 1
23.10.2016 14:30 Feyenoord – Ajax 1 – 1
23.10.2016 14:30 Groningen – AZ Alkmaar 2 – 0
23.10.2016 16:45 Heerenveen – Heracles 3 – 1

11. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
28.10.2016 20:00 Twente – Roda 0 – 0
29.10.2016 18:30 Willem II – Groningen 2 – 1
29.10.2016 19:45 Vitesse – PSV Eindhoven 0 – 2
29.10.2016 19:45 Heracles – Sparta Rotterdam 2 – 2
29.10.2016 20:45 Ajax – Excelsior 1 – 0
30.10.2016 12:30 Zwolle – Go Ahead Eagles 3 – 1
30.10.2016 14:30 Utrecht – Nijmegen 1 – 1
30.10.2016 14:30 Feyenoord – Heerenveen 2 – 2
30.10.2016 16:45 ADO Den Haag – AZ Alkmaar 0 – 1

12. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.11.2016 20:00 Sparta Rotterdam – Heerenveen 3 – 1
05.11.2016 18:30 ADO Den Haag – Willem II 1 – 0
05.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – Twente 1 – 1
05.11.2016 19:45 Nijmegen – Groningen 1 – 1
05.11.2016 20:45 Zwolle – Roda 0 – 0
06.11.2016 12:30 Utrecht – Excelsior 2 – 1
06.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Ajax 2 – 2
06.11.2016 14:30 Vitesse – Heracles 1 – 2
06.11.2016 16:45 Go Ahead Eagles – Feyenoord 1 – 0

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.11.2016 18:30 Heracles – Go Ahead Eagles 2 – 1
19.11.2016 18:30 Heerenveen – Vitesse 1 – 1
19.11.2016 19:45 Willem II – PSV Eindhoven 0 – 0
19.11.2016 20:45 Groningen – ADO Den Haag 2 – 1
19.11.2016 20:45 Excelsior – Sparta Rotterdam 3 – 2
20.11.2016 12:30 Roda – AZ Alkmaar 1 – 1
20.11.2016 14:30 Ajax – Nijmegen 5 – 0
20.11.2016 14:30 Twente – Utrecht 1 – 1
20.11.2016 16:45 Feyenoord – Zwolle 3 – 0

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.11.2016 20:00 Go Ahead Eagles – Willem II 0 – 1
26.11.2016 18:30 Vitesse – Excelsior 2 – 2
26.11.2016 19:45 Zwolle – Groningen 0 – 4
26.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – ADO Den Haag 3 – 1
26.11.2016 20:45 Nijmegen – Twente 3 – 2
27.11.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Roda 2 – 2
27.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heracles 5 – 1
27.11.2016 14:30 Heerenveen – Ajax 0 – 1
27.11.2016 16:45 Utrecht – Feyenoord 3 – 3

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.12.2016 20:00 Heracles – Nijmegen 2 – 0
03.12.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Heerenveen 1 – 3
03.12.2016 19:45 Excelsior – AZ Alkmaar 3 – 3
03.12.2016 19:45 Roda – PSV Eindhoven 0 – 0
03.12.2016 20:45 Vitesse – Zwolle 3 – 1
04.12.2016 12:30 ADO Den Haag – Utrecht 0 – 2
04.12.2016 14:30 Willem II – Twente 0 – 0
04.12.2016 14:30 Feyenoord – Sparta Rotterdam 6 – 1
04.12.2016 16:45 Ajax – Groningen 2 – 0

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.12.2016 20:00 Groningen – Roda 2 – 0
10.12.2016 18:30 Nijmegen – ADO Den Haag 3 – 0
10.12.2016 19:45 Heerenveen – Excelsior 2 – 1
10.12.2016 19:45 PSV Eindhoven – Go Ahead Eagles 1 – 0
10.12.2016 20:45 Zwolle – Willem II 0 – 0
11.12.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Vitesse 0 – 1
11.12.2016 14:30 Utrecht – Heracles 2 – 0
11.12.2016 14:30 AZ Alkmaar – Feyenoord 0 – 4
11.12.2016 16:45 Twente – Ajax 1 – 0

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.12.2016 20:00 Willem II – Heerenveen 2 – 1
17.12.2016 18:30 Roda – Utrecht 0 – 0
17.12.2016 19:45 Feyenoord – Vitesse 3 – 1
17.12.2016 20:45 Twente – AZ Alkmaar 1 – 2
18.12.2016 12:30 Excelsior – Nijmegen 2 – 2
18.12.2016 14:30 Groningen – Go Ahead Eagles 1 – 1
18.12.2016 14:30 Heracles – Zwolle 3 – 0
18.12.2016 14:30 ADO Den Haag – Sparta Rotterdam 1 – 0
18.12.2016 16:45 Ajax – PSV Eindhoven 1 – 1

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
13.01.2017 20:00 Go Ahead Eagles – AZ Alkmaar 1 – 3
14.01.2017 18:30 Heerenveen – ADO Den Haag 2 – 0
14.01.2017 19:45 PSV Eindhoven – Excelsior 2 – 0
14.01.2017 19:45 Heracles – Groningen 1 – 4
14.01.2017 20:45 Sparta Rotterdam – Utrecht 1 – 2
15.01.2017 12:30 Roda – Feyenoord 0 – 2
15.01.2017 14:30 Zwolle – Ajax 1 – 3
15.01.2017 14:30 Vitesse – Twente 3 – 1
15.01.2017 16:45 Willem II – Nijmegen 0 – 1

19. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
20.01.2017 20:00 Twente – Heracles 1 – 0
21.01.2017 18:30 AZ Alkmaar – Sparta Rotterdam 1 – 1
21.01.2017 19:45 Feyenoord – Willem II 1 – 0
21.01.2017 19:45 ADO Den Haag – Zwolle 1 – 2
21.01.2017 20:45 Groningen – Vitesse 1 – 1
22.01.2017 12:30 Utrecht – Ajax 0 – 1
22.01.2017 14:30 Nijmegen – Roda 2 – 0
22.01.2017 14:30 Excelsior – Go Ahead Eagles 1 – 1
22.01.2017 16:45 PSV Eindhoven – Heerenveen 4 – 3

20. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
27.01.2017 20:00 Willem II – Sparta Rotterdam 3 – 2
28.01.2017 18:30 Go Ahead Eagles – Utrecht 0 – 1
28.01.2017 19:45 Heracles – PSV Eindhoven 1 – 2
28.01.2017 19:45 Roda – Excelsior 4 – 0
29.01.2017 12:30 Heerenveen – Groningen 0 – 0
29.01.2017 14:30 Zwolle – Twente 1 – 2
29.01.2017 14:30 Ajax – ADO Den Haag 3 – 0
29.01.2017 14:30 Vitesse – AZ Alkmaar 2 – 1
29.01.2017 16:45 Feyenoord – Nijmegen 4 – 0

21. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Vitesse 0 – 2
04.02.2017 18:30 Nijmegen – Go Ahead Eagles 1 – 2
04.02.2017 19:45 Willem II – Heracles 1 – 3
04.02.2017 19:45 AZ Alkmaar – PSV Eindhoven 2 – 4
04.02.2017 20:45 Groningen – Excelsior 1 – 1
05.02.2017 12:30 Roda – Ajax 0 – 2
05.02.2017 14:30 Twente – Feyenoord 0 – 2
05.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Zwolle 2 – 3
05.02.2017 16:45 Utrecht – Heerenveen 1 – 0

22. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.02.2017 20:00 Zwolle – Nijmegen 2 – 0
11.02.2017 18:30 Heracles – Roda 2 – 2
11.02.2017 19:45 Go Ahead Eagles – ADO Den Haag 3 – 1
11.02.2017 19:45 Feyenoord – Groningen 2 – 0
11.02.2017 20:45 Vitesse – Willem II 0 – 2
12.02.2017 12:30 Excelsior – Twente 1 – 1
12.02.2017 14:30 Ajax – Sparta Rotterdam 2 – 0
12.02.2017 14:30 Heerenveen – AZ Alkmaar 1 – 2
12.02.2017 16:45 PSV Eindhoven – Utrecht 3 – 0

23. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.02.2017 20:00 Roda – Go Ahead Eagles 1 – 0
18.02.2017 18:30 Twente – Heerenveen 1 – 0
18.02.2017 19:45 PSV Eindhoven – Nijmegen 3 – 1
18.02.2017 19:45 Heracles – Excelsior 4 – 0
18.02.2017 20:45 Utrecht – Zwolle 3 – 1
19.02.2017 12:30 Willem II – AZ Alkmaar 1 – 1
19.02.2017 14:30 Vitesse – Ajax 0 – 1
19.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Groningen 2 – 2
19.02.2017 16:45 ADO Den Haag – Feyenoord 0 – 1

24. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Twente 1 – 1
25.02.2017 18:30 Groningen – Utrecht 2 – 3
25.02.2017 19:45 Excelsior – Willem II 0 – 2
25.02.2017 19:45 Nijmegen – Sparta Rotterdam 0 – 1
25.02.2017 20:45 Heerenveen – Roda 3 – 0
26.02.2017 12:30 Go Ahead Eagles – Vitesse 1 – 3
26.02.2017 14:30 Feyenoord – PSV Eindhoven 2 – 1
26.02.2017 14:30 AZ Alkmaar – Zwolle 1 – 1
26.02.2017 16:45 Ajax – Heracles 4 – 1

25. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.03.2017 20:00 Heerenveen – Go Ahead Eagles 2 – 2
04.03.2017 18:30 Twente – Willem II 2 – 1
04.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Roda 4 – 0
04.03.2017 20:45 Zwolle – Vitesse 3 – 1
05.03.2017 12:30 AZ Alkmaar – Excelsior 1 – 1
05.03.2017 12:30 Sparta Rotterdam – Feyenoord 1 – 0
05.03.2017 14:30 Utrecht – ADO Den Haag 1 – 1
05.03.2017 14:30 Groningen – Ajax 1 – 1
05.03.2017 16:45 Nijmegen – Heracles 3 – 1

26. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.03.2017 20:00 Vitesse – Sparta Rotterdam 5 – 0
11.03.2017 18:30 ADO Den Haag – Nijmegen 1 – 0
11.03.2017 19:45 Heracles – Utrecht 2 – 1
11.03.2017 19:45 Go Ahead Eagles – PSV Eindhoven 1 – 3
11.03.2017 20:45 Excelsior – Heerenveen 4 – 1
12.03.2017 12:30 Willem II – Zwolle 2 – 0
12.03.2017 14:30 Roda – Groningen 3 – 1
12.03.2017 14:30 Feyenoord – AZ Alkmaar 5 – 2
12.03.2017 16:45 Ajax – Twente 3 – 0

27. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.03.2017 20:00 Roda – Twente 0 – 3
18.03.2017 18:30 Groningen – Willem II 1 – 1
18.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Vitesse 1 – 0
18.03.2017 19:45 Nijmegen – Utrecht 0 – 3
18.03.2017 20:45 Sparta Rotterdam – Heracles 3 – 1
19.03.2017 12:30 Heerenveen – Feyenoord 1 – 2
19.03.2017 14:30 Excelsior – Ajax 1 – 1
19.03.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Zwolle 1 – 3
19.03.2017 16:45 AZ Alkmaar – ADO Den Haag 4 – 0

28. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
01.04.2017 18:30 AZ Alkmaar – Groningen
01.04.2017 18:30 Zwolle – Excelsior
01.04.2017 19:45 Sparta Rotterdam – PSV Eindhoven
01.04.2017 20:45 Heracles – Heerenveen
01.04.2017 20:45 Utrecht – Willem II
02.04.2017 12:30 Vitesse – Nijmegen
02.04.2017 14:30 Ajax – Feyenoord
02.04.2017 14:30 ADO Den Haag – Roda
02.04.2017 16:45 Twente – Go Ahead Eagles

29. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.04.2017 18:30 Excelsior – Utrecht
04.04.2017 20:45 Heerenveen – Sparta Rotterdam
05.04.2017 18:30 Heracles – Vitesse
05.04.2017 19:45 Groningen – Nijmegen
05.04.2017 20:45 Ajax – AZ Alkmaar
05.04.2017 20:45 Feyenoord – Go Ahead Eagles
05.04.2017 20:45 Willem II – ADO Den Haag
06.04.2017 18:30 Roda – Zwolle
06.04.2017 20:45 Twente – PSV Eindhoven

30. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.04.2017 20:00 Sparta Rotterdam – Excelsior
08.04.2017 18:30 Vitesse – Heerenveen
08.04.2017 19:45 ADO Den Haag – Groningen
08.04.2017 19:45 Nijmegen – Ajax
08.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Heracles
09.04.2017 12:30 AZ Alkmaar – Roda
09.04.2017 14:30 Zwolle – Feyenoord
09.04.2017 14:30 Utrecht – Twente
09.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Willem II

31. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.04.2017 20:00 Heracles – AZ Alkmaar
15.04.2017 18:30 Roda – Sparta Rotterdam
15.04.2017 19:45 Excelsior – Vitesse
15.04.2017 19:45 ADO Den Haag – PSV Eindhoven
15.04.2017 20:45 Twente – Nijmegen
16.04.2017 12:30 Willem II – Go Ahead Eagles
16.04.2017 14:30 Feyenoord – Utrecht
16.04.2017 14:30 Groningen – Zwolle
16.04.2017 16:45 Ajax – Heerenveen

32. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.04.2017 20:00 Heerenveen – Willem II
22.04.2017 18:30 Nijmegen – Excelsior
22.04.2017 19:45 AZ Alkmaar – Twente
22.04.2017 19:45 Zwolle – Heracles
22.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Groningen
23.04.2017 12:30 Utrecht – Roda
23.04.2017 14:30 Sparta Rotterdam – ADO Den Haag
23.04.2017 14:30 Vitesse – Feyenoord
23.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Ajax

33. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.05.2017 14:30 Utrecht – Vitesse
07.05.2017 14:30 Excelsior – Feyenoord
07.05.2017 14:30 Roda – Willem II
07.05.2017 14:30 Heracles – ADO Den Haag
07.05.2017 14:30 Nijmegen – AZ Alkmaar
07.05.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Twente
07.05.2017 14:30 Zwolle – Heerenveen
07.05.2017 14:30 Ajax – Go Ahead Eagles
07.05.2017 14:30 Groningen – PSV Eindhoven

34. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.05.2017 14:30 Willem II – Ajax
14.05.2017 14:30 Heerenveen – Nijmegen
14.05.2017 14:30 Twente – Groningen
14.05.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Sparta Rotterdam
14.05.2017 14:30 AZ Alkmaar – Utrecht
14.05.2017 14:30 Feyenoord – Heracles
14.05.2017 14:30 ADO Den Haag – Excelsior
14.05.2017 14:30 Vitesse – Roda
14.05.2017 14:30 PSV Eindhoven – Zwolle
Advertisement

Seneste kampe

AZ Alkmaar
ADO Den Haag
4 – 0
19. marts 16:45
Færdig
Excelsior
Ajax
1 – 1
19. marts 14:30
Færdig
Go Ahead Eagles
Zwolle
1 – 3
19. marts 14:30
Færdig
Heerenveen
Feyenoord
1 – 2
19. marts 12:30
Færdig
Sparta Rotterdam
Heracles
3 – 1
18. marts 20:45
Færdig
PSV Eindhoven
Vitesse
1 – 0
18. marts 19:45
Færdig
Nijmegen
Utrecht
0 – 3
18. marts 19:45
Færdig
Groningen
Willem II
1 – 1
18. marts 18:30
Færdig
Roda
Twente
0 – 3
17. marts 20:00
Færdig

Kommende kampe

AZ Alkmaar
Groningen
vs
1. april 18:30
Ikke startet
Zwolle
Excelsior
vs
1. april 18:30
Ikke startet
Sparta Rotterdam
PSV Eindhoven
vs
1. april 19:45
Ikke startet
Utrecht
Willem II
vs
1. april 20:45
Ikke startet
Heracles
Heerenveen
vs
1. april 20:45
Ikke startet
Vitesse
Nijmegen
vs
2. april 12:30
Ikke startet
Ajax
Feyenoord
vs
2. april 14:30
Ikke startet
ADO Den Haag
Roda
vs
2. april 14:30
Ikke startet
Twente
Go Ahead Eagles
vs
2. april 16:45
Ikke startet

Turneringer i Holland