Tipico 888sport.dk Scandic Bookmakers fodboldrejser
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 7 7 0 0 21 - 2 21
2. Ajax 7 5 1 1 17 - 6 16
3. PSV Eindhoven 7 5 1 1 14 - 3 16
4. Heerenveen 7 4 2 1 15 - 7 14
5. AZ Alkmaar 7 4 2 1 12 - 6 14
6. Twente 7 4 0 3 15 - 13 12
7. Vitesse 7 3 1 3 10 - 7 10
8. Sparta Rotterdam 7 3 1 3 9 - 9 10
9. Excelsior 7 3 1 3 11 - 12 10
10. ADO Den Haag 7 3 1 3 10 - 13 10
11. Heracles 7 1 3 3 6 - 9 6
12. Groningen 7 1 3 3 9 - 13 6
13. Utrecht 7 1 3 3 9 - 13 6
14. Willem II 7 1 3 3 5 - 11 6
15. Nijmegen 7 1 3 3 5 - 12 6
16. Go Ahead Eagles 7 1 2 4 6 - 13 5
17. Roda 7 0 3 4 3 - 14 3
18. Zwolle 7 0 2 5 3 - 17 2
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
63 9,61 180 2,86 24 (38,1 %) 16 (25,4 %) 23 (36,5 %)
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 4 4 0 0 14 - 2 12
2. Ajax 4 2 1 1 9 - 5 7
3. PSV Eindhoven 3 1 1 1 1 - 1 4
4. Heerenveen 3 2 1 0 6 - 3 7
5. AZ Alkmaar 4 2 2 0 8 - 4 8
6. Twente 4 3 0 1 10 - 5 9
7. Vitesse 3 1 1 1 4 - 3 4
8. Sparta Rotterdam 3 2 0 1 4 - 3 6
9. Excelsior 4 2 0 2 7 - 6 6
10. ADO Den Haag 3 1 1 1 4 - 4 4
11. Heracles 3 1 0 2 3 - 4 3
12. Groningen 4 0 2 2 4 - 10 2
13. Utrecht 4 1 0 3 5 - 9 3
14. Willem II 3 0 2 1 2 - 5 2
15. Nijmegen 4 1 2 1 3 - 6 5
16. Go Ahead Eagles 3 1 1 1 4 - 5 4
17. Roda 3 0 1 2 1 - 5 1
18. Zwolle 4 0 1 3 1 - 10 1
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
63 9,61 180 2,86 24 (38,1 %) 16 (25,4 %) 23 (36,5 %)
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 3 3 0 0 7 - 0 9
2. Ajax 3 3 0 0 8 - 1 9
3. PSV Eindhoven 4 4 0 0 13 - 2 12
4. Heerenveen 4 2 1 1 9 - 4 7
5. AZ Alkmaar 3 2 0 1 4 - 2 6
6. Twente 3 1 0 2 5 - 8 3
7. Vitesse 4 2 0 2 6 - 4 6
8. Sparta Rotterdam 4 1 1 2 5 - 6 4
9. Excelsior 3 1 1 1 4 - 6 4
10. ADO Den Haag 4 2 0 2 6 - 9 6
11. Heracles 4 0 3 1 3 - 5 3
12. Groningen 3 1 1 1 5 - 3 4
13. Utrecht 3 0 3 0 4 - 4 3
14. Willem II 4 1 1 2 3 - 6 4
15. Nijmegen 3 0 1 2 2 - 6 1
16. Go Ahead Eagles 4 0 1 3 2 - 8 1
17. Roda 4 0 2 2 2 - 9 2
18. Zwolle 3 0 1 2 2 - 7 1
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
63 9,61 180 2,86 24 (38,1 %) 16 (25,4 %) 23 (36,5 %)
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Feyenoord 5 0 3,00 0,29
2. Ajax 3 0 2,43 0,86
3. PSV Eindhoven 4 2 2,00 0,43
4. Heerenveen 3 0 2,14 1,00
5. AZ Alkmaar 3 1 1,71 0,86
6. Twente 0 1 2,14 1,86
7. Vitesse 2 1 1,43 1,00
8. Sparta Rotterdam 3 1 1,29 1,29
9. Excelsior 1 0 1,57 1,71
10. ADO Den Haag 1 1 1,43 1,86
11. Heracles 1 3 0,86 1,29
12. Groningen 2 4 1,29 1,86
13. Utrecht 1 0 1,29 1,86
14. Willem II 2 3 0,71 1,57
15. Nijmegen 1 4 0,71 1,71
16. Go Ahead Eagles 1 4 0,86 1,86
17. Roda 1 5 0,43 2,00
18. Zwolle 0 4 0,43 2,43
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
63 9,61 180 2,86 24 (38,1 %) 16 (25,4 %) 23 (36,5 %)
Vis hele listen
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Mål    Spiller Klub
6    Enes Ünal Twente
5    Davy Klaassen Ajax
5    Nicolai Jørgensen Feyenoord
4    Kasper Dolberg Ajax
4    Wouter Weghorst AZ Alkmaar
4    Loris Brogno Sparta Rotterdam
4    Sebastien Haller Utrecht
4    Ricky van Wolfswinkel Vitesse
3    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
3    Mike Havenaar ADO Den Haag
3    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
3    Karim El Ahmadi Feyenoord
3    Jens Toornstra Feyenoord
3    Eljero Elia Feyenoord
3    Dirk Kuyt Feyenoord
3    Oussama Idrissi Groningen
3    Danny Hoesen Groningen
3    Sam Larsson Heerenveen
3    Reza Ghoochannejhad Heerenveen
3    Arber Zeneli Heerenveen
3    Luuk de Jong PSV Eindhoven
3    Bersant Celina Twente
3    Lewis Baker Vitesse
3    Fran Sol Willem II
2    Hakim Ziyech Ajax
2    Nemanja Gudelj Ajax
2    Davinson Sanchez Ajax
2    Markus Henriksen AZ Alkmaar
2    Jurgen Mattheij Excelsior
2    Kevin Vermeulen Excelsior
2    Sander Duits Go Ahead Eagles
2    Mimoun Mahi Groningen
2    Henk Veerman Heerenveen
2    Paul Gladon Heracles
2    Reagy Ofosu Nijmegen
2    Kevin Mayi Nijmegen
2    Davy Pröpper PSV Eindhoven
2    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
2    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
2    Adil Auassar Roda
2    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
2    Jari Oosterwijk Twente
2    Richairo Zivkovic Utrecht
2    Nathan Vitesse
2    Erik Falkenburg Willem II
1    Kevin Jansen ADO Den Haag
1    Tyronne Ebuehi ADO Den Haag
1    Ludcinio Marengo ADO Den Haag
1    Tom Beugelsdijk ADO Den Haag
1    Daley Sinkgraven Ajax
1    Mateo Cassierra Ajax
1    Bertrand Traore Ajax
1    Nick Viergever Ajax
1    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
1    Levi Garcia AZ Alkmaar
1    Guus Til AZ Alkmaar
1    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
1    Hicham Faik Excelsior
1    Ryan Koolwijk Excelsior
1    Luigi Bruins Excelsior
1    Leeroy Owusu Excelsior
1    Fredy Excelsior
1    Khalid Karami Excelsior
1    Stanley Elbers Excelsior
1    Eric Fernando Botteghin Feyenoord
1    Tonny Vilhena Feyenoord
1    Steven Berghuis Feyenoord
1    Terence Kongolo Feyenoord
1    Henrik Ojamaa Go Ahead Eagles
1    Sam Hendriks Go Ahead Eagles
1    Darren Maatsen Go Ahead Eagles
1    Kevin Brands Go Ahead Eagles
1    Tom van Weert Groningen
1    Luciano Slagveer Heerenveen
1    Stijn Schaars Heerenveen
1    Pelle van Amersfoort Heerenveen
1    Robin Gosens Heracles
1    Vincent Vermeij Heracles
1    Jaroslav Navratil Heracles
1    Dario Dumic Nijmegen
1    Héctor Moreno PSV Eindhoven
1    Steven Bergwijn PSV Eindhoven
1    Joshua Brenet PSV Eindhoven
1    Nicolas Issimat Mirin PSV Eindhoven
1    Jorrit Hendrix PSV Eindhoven
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Tom van Hyfte Roda
1    Thomas Verhaar Sparta Rotterdam
1    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
1    Kamohelo Mokotjo Twente
1    Yaw Yeboah Twente
1    Patrick Joosten Utrecht
1    Nacer Barazite Utrecht
1    Wout Brama Zwolle
1    Queensy Menig Zwolle
1    Kingsley Ehizibue Zwolle
Vis hele listen
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Assists    Spiller Klub
5    Hakim Ziyech Ajax
4    Jens Toornstra Feyenoord
3    Davy Klaassen Ajax
3    Luigi Bruins Excelsior
3    Nigel Hasselbaink Excelsior
3    Nicolai Jørgensen Feyenoord
3    Bilal Basacikoglu Feyenoord
3    Stefano Marzo Heerenveen
3    Luuk de Jong PSV Eindhoven
3    Dejan Trajkovski Twente
3    Chinedu Ede Twente
3    Sofyan Amrabat Utrecht
2    Ruben Schaken ADO Den Haag
2    Anwar El-Ghazi Ajax
2    Daley Sinkgraven Ajax
2    Joris van Overeem AZ Alkmaar
2    Fred Friday AZ Alkmaar
2    Ryan Koolwijk Excelsior
2    Rick Karsdorp Feyenoord
2    Sam Larsson Heerenveen
2    Quincy Owusu-Abeyie Nijmegen
2    Dario Dumic Nijmegen
2    Andrés Guardado PSV Eindhoven
2    Davy Pröpper PSV Eindhoven
2    Stijn Spierings Sparta Rotterdam
2    Bruno Andrade Willem II
2    Ryan Thomas Zwolle
1    Jose San Roman ADO Den Haag
1    Ludcinio Marengo ADO Den Haag
1    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
1    Wilfried Kanon ADO Den Haag
1    Aaron Meijers ADO Den Haag
1    Edouard Duplan ADO Den Haag
1    Lasse Schøne Ajax
1    Nemanja Gudelj Ajax
1    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
1    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
1    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
1    Wouter Weghorst AZ Alkmaar
1    Levi Garcia AZ Alkmaar
1    Kevin Vermeulen Excelsior
1    Karim El Ahmadi Feyenoord
1    Jan-Arie van der Heijden Feyenoord
1    Dirk Kuyt Feyenoord
1    Marcel Ritzmaier Go Ahead Eagles
1    Theo Zwarthoed Go Ahead Eagles
1    Joey Suk Go Ahead Eagles
1    Randy Wolters Go Ahead Eagles
1    Oussama Idrissi Groningen
1    Samir Memisevic Groningen
1    Hans Hateboer Groningen
1    Jason Davidson Groningen
1    Luciano Slagveer Heerenveen
1    Pelle van Amersfoort Heerenveen
1    Robin Gosens Heracles
1    Thomas Bruns Heracles
1    Wojciech Golla Nijmegen
1    Jurgen Locadia PSV Eindhoven
1    Jetro Willems PSV Eindhoven
1    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
1    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Adil Auassar Roda
1    David Boysen Roda
1    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
1    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
1    Loris Brogno Sparta Rotterdam
1    Fredrik Jensen Twente
1    Stefan Thesker Twente
1    Enes Ünal Twente
1    Kamohelo Mokotjo Twente
1    Rico Strieder Utrecht
1    Sebastien Haller Utrecht
1    Giovanni Troupee Utrecht
1    Kelvin Leerdam Vitesse
1    Mitchel van Bergen Vitesse
1    Milot Rashica Vitesse
1    Marvelous Nakamba Vitesse
1    Dico Koppers Willem II
1    Thom Haye Willem II
1    Anass Achahbar Zwolle
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Fordeling G R T
Roda14317
Excelsior16016
Heerenveen13215
Sparta Rotterdam15015
Ajax13114
Nijmegen13114
Groningen13114
Willem II14014
ADO Den Haag14014
Zwolle12113
AZ Alkmaar12012
Twente9110
Feyenoord10010
Go Ahead Eagles10010
Vitesse819
Heracles909
Utrecht808
PSV Eindhoven505
Total20811219
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt
Opdateret:
25/9-2016 18:33
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Total Total
pr. kamp
Hjemme Hjemme
pr. kamp
Ude Ude
pr. kamp
1. Feyenoord 255.569 36.510 189.500 47.375 66.069 22.023
2. Ajax 220.624 31.518 187.836 46.959 32.788 10.929
3. Twente 183.501 26.214 97.100 24.275 86.401 28.800
4. Roda 154.699 22.100 38.443 12.814 116.256 29.064
5. PSV Eindhoven 147.029 21.004 102.000 34.000 45.029 11.257
6. Vitesse 132.070 18.867 37.890 12.630 94.180 23.545
7. Zwolle 130.068 18.581 51.000 12.750 79.068 26.356
8. Groningen 125.347 17.907 73.930 18.483 51.417 17.139
9. ADO Den Haag 119.094 17.013 31.756 10.585 87.338 21.835
10. AZ Alkmaar 117.872 16.839 55.402 13.851 62.470 20.823
11. Willem II 115.469 16.496 34.950 11.650 80.519 20.130
12. Utrecht 111.748 15.964 66.193 16.548 45.555 15.185
13. Heerenveen 108.636 15.519 61.780 20.593 46.856 11.714
14. Sparta Rotterdam 105.368 15.053 30.646 10.215 74.722 18.681
15. Excelsior 99.785 14.255 16.185 4.046 83.600 27.867
16. Heracles 80.570 11.510 33.814 11.271 46.756 11.689
17. Go Ahead Eagles 75.818 10.831 28.092 9.364 47.726 11.932
18. Nijmegen 75.367 10.767 42.800 10.700 32.567 10.856
Champions League
Champions League kvalifikation
Europa League kvalifikation
Nedrykning
Nedrykning playoff
Cup vinder fra sidste sæson
Oprykker fra sidste sæson

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
05.08.2016 20:00 Nijmegen – Zwolle 1 – 1
06.08.2016 18:30 ADO Den Haag – Go Ahead Eagles 3 – 0
06.08.2016 19:45 Twente – Excelsior 1 – 2
06.08.2016 19:50 Utrecht – PSV Eindhoven 1 – 2
06.08.2016 20:45 Willem II – Vitesse 1 – 4
07.08.2016 12:30 Groningen – Feyenoord 0 – 5
07.08.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heerenveen 2 – 2
07.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Ajax 1 – 3
07.08.2016 16:45 Roda – Heracles 1 – 1

2. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
12.08.2016 20:00 Heerenveen – Utrecht 2 – 2
13.08.2016 18:30 Excelsior – Groningen 2 – 0
13.08.2016 19:45 Vitesse – ADO Den Haag 1 – 2
13.08.2016 19:45 Ajax – Roda 2 – 2
13.08.2016 20:45 Zwolle – Sparta Rotterdam 0 – 3
14.08.2016 12:30 Heracles – Willem II 3 – 1
14.08.2016 14:30 Feyenoord – Twente 2 – 0
14.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Nijmegen 2 – 2
14.08.2016 16:45 PSV Eindhoven – AZ Alkmaar 1 – 0

3. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.08.2016 20:00 Excelsior – ADO Den Haag 1 – 2
20.08.2016 18:30 Roda – Vitesse 0 – 1
20.08.2016 19:45 Zwolle – PSV Eindhoven 0 – 4
20.08.2016 19:45 Ajax – Willem II 1 – 2
20.08.2016 20:45 Nijmegen – Heerenveen 2 – 1
21.08.2016 12:30 Groningen – Twente 3 – 4
21.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Go Ahead Eagles 1 – 0
21.08.2016 14:30 Utrecht – AZ Alkmaar 1 – 2
21.08.2016 16:45 Heracles – Feyenoord 0 – 1

4. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.08.2016 20:00 Vitesse – Utrecht 1 – 1
27.08.2016 18:30 Willem II – Roda 0 – 0
27.08.2016 19:45 Heerenveen – Zwolle 1 – 0
27.08.2016 19:45 Feyenoord – Excelsior 4 – 1
27.08.2016 20:45 Twente – Sparta Rotterdam 3 – 1
28.08.2016 12:30 PSV Eindhoven – Groningen 0 – 0
28.08.2016 14:30 ADO Den Haag – Heracles 1 – 1
28.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Ajax 0 – 3
28.08.2016 16:45 AZ Alkmaar – Nijmegen 2 – 0

5. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.09.2016 18:30 Zwolle – Utrecht 1 – 1
10.09.2016 18:30 AZ Alkmaar – Willem II 2 – 0
10.09.2016 19:45 Nijmegen – PSV Eindhoven 0 – 4
10.09.2016 20:45 Heerenveen – Twente 3 – 1
10.09.2016 20:45 Excelsior – Heracles 3 – 1
11.09.2016 12:30 Feyenoord – ADO Den Haag 3 – 1
11.09.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Roda 2 – 0
11.09.2016 14:30 Groningen – Sparta Rotterdam 1 – 1
11.09.2016 16:45 Ajax – Vitesse 1 – 0

6. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.09.2016 20:00 Utrecht – Groningen 1 – 5
17.09.2016 18:30 Twente – ADO Den Haag 4 – 1
17.09.2016 19:45 Vitesse – Go Ahead Eagles 2 – 0
17.09.2016 19:45 Roda – Heerenveen 0 – 3
17.09.2016 20:45 Willem II – Excelsior 1 – 1
18.09.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Nijmegen 2 – 0
18.09.2016 14:30 PSV Eindhoven – Feyenoord 0 – 1
18.09.2016 14:30 Zwolle – AZ Alkmaar 0 – 2
18.09.2016 16:45 Heracles – Ajax 0 – 2

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.09.2016 18:30 Groningen – Heracles 0 – 0
24.09.2016 18:30 ADO Den Haag – Heerenveen 0 – 3
24.09.2016 19:45 Ajax – Zwolle 5 – 1
24.09.2016 20:45 Excelsior – PSV Eindhoven 1 – 3
24.09.2016 20:45 AZ Alkmaar – Go Ahead Eagles 2 – 2
25.09.2016 12:30 Nijmegen – Willem II 0 – 0
25.09.2016 14:30 Utrecht – Sparta Rotterdam 2 – 0
25.09.2016 14:30 Twente – Vitesse 2 – 1
25.09.2016 16:45 Feyenoord – Roda 5 – 0

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
30.09.2016 20:00 Zwolle – ADO Den Haag
01.10.2016 18:30 Vitesse – Groningen
01.10.2016 19:45 Heerenveen – PSV Eindhoven
01.10.2016 19:45 Roda – Nijmegen
01.10.2016 20:45 Go Ahead Eagles – Excelsior
02.10.2016 12:30 Ajax – Utrecht
02.10.2016 14:30 Heracles – Twente
02.10.2016 14:30 Willem II – Feyenoord
02.10.2016 16:45 Sparta Rotterdam – AZ Alkmaar

9. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
15.10.2016 18:30 Utrecht – Go Ahead Eagles
15.10.2016 18:30 Sparta Rotterdam – Willem II
15.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Heracles
15.10.2016 20:45 Groningen – Heerenveen
15.10.2016 20:45 AZ Alkmaar – Vitesse
16.10.2016 12:30 Twente – Zwolle
16.10.2016 14:30 Nijmegen – Feyenoord
16.10.2016 14:30 Excelsior – Roda
16.10.2016 16:45 ADO Den Haag – Ajax

10. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.10.2016 20:00 Excelsior – Zwolle
22.10.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Twente
22.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Sparta Rotterdam
22.10.2016 19:45 Roda – ADO Den Haag
22.10.2016 20:45 Willem II – Utrecht
23.10.2016 12:30 Nijmegen – Vitesse
23.10.2016 14:30 Feyenoord – Ajax
23.10.2016 14:30 Groningen – AZ Alkmaar
23.10.2016 16:45 Heerenveen – Heracles

11. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
28.10.2016 20:00 Twente – Roda
29.10.2016 18:30 Willem II – Groningen
29.10.2016 19:45 Vitesse – PSV Eindhoven
29.10.2016 19:45 Heracles – Sparta Rotterdam
29.10.2016 20:45 Ajax – Excelsior
30.10.2016 12:30 Zwolle – Go Ahead Eagles
30.10.2016 14:30 Utrecht – Nijmegen
30.10.2016 14:30 Feyenoord – Heerenveen
30.10.2016 16:45 ADO Den Haag – AZ Alkmaar

12. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.11.2016 20:00 Sparta Rotterdam – Heerenveen
05.11.2016 18:30 ADO Den Haag – Willem II
05.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – Twente
05.11.2016 19:45 Nijmegen – Groningen
05.11.2016 20:45 Zwolle – Roda
06.11.2016 12:30 Utrecht – Excelsior
06.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Ajax
06.11.2016 14:30 Vitesse – Heracles
06.11.2016 16:45 Go Ahead Eagles – Feyenoord

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.11.2016 18:30 Heracles – Go Ahead Eagles
19.11.2016 18:30 Heerenveen – Vitesse
19.11.2016 19:45 Willem II – PSV Eindhoven
19.11.2016 20:45 Groningen – ADO Den Haag
19.11.2016 20:45 Excelsior – Sparta Rotterdam
20.11.2016 12:30 Roda – AZ Alkmaar
20.11.2016 14:30 Ajax – Nijmegen
20.11.2016 14:30 Twente – Utrecht
20.11.2016 16:45 Feyenoord – Zwolle

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.11.2016 20:00 Go Ahead Eagles – Willem II
26.11.2016 18:30 Vitesse – Excelsior
26.11.2016 19:45 Zwolle – Groningen
26.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – ADO Den Haag
26.11.2016 20:45 Nijmegen – Twente
27.11.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Roda
27.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heracles
27.11.2016 14:30 Heerenveen – Ajax
27.11.2016 16:45 Utrecht – Feyenoord

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.12.2016 20:00 Heracles – Nijmegen
03.12.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Heerenveen
03.12.2016 19:45 Excelsior – AZ Alkmaar
03.12.2016 19:45 Roda – PSV Eindhoven
03.12.2016 20:45 Vitesse – Zwolle
04.12.2016 12:30 ADO Den Haag – Utrecht
04.12.2016 14:30 Willem II – Twente
04.12.2016 14:30 Feyenoord – Sparta Rotterdam
04.12.2016 16:45 Ajax – Groningen

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.12.2016 20:00 Groningen – Roda
10.12.2016 18:30 Nijmegen – ADO Den Haag
10.12.2016 19:45 Heerenveen – Excelsior
10.12.2016 19:45 PSV Eindhoven – Go Ahead Eagles
10.12.2016 20:45 Zwolle – Willem II
11.12.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Vitesse
11.12.2016 14:30 Utrecht – Heracles
11.12.2016 14:30 AZ Alkmaar – Feyenoord
11.12.2016 16:45 Twente – Ajax

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.12.2016 20:00 Willem II – Heerenveen
17.12.2016 18:30 Roda – Utrecht
17.12.2016 19:45 ADO Den Haag – Sparta Rotterdam
17.12.2016 19:45 Feyenoord – Vitesse
17.12.2016 20:45 Heracles – Zwolle
18.12.2016 12:30 Excelsior – Nijmegen
18.12.2016 14:30 Groningen – Go Ahead Eagles
18.12.2016 14:30 Twente – AZ Alkmaar
18.12.2016 16:45 Ajax – PSV Eindhoven

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
13.01.2017 20:00 Go Ahead Eagles – AZ Alkmaar
14.01.2017 18:30 Heerenveen – ADO Den Haag
14.01.2017 19:45 Heracles – Groningen
14.01.2017 19:45 PSV Eindhoven – Excelsior
14.01.2017 20:45 Sparta Rotterdam – Utrecht
15.01.2017 12:30 Roda – Feyenoord
15.01.2017 14:30 Vitesse – Twente
15.01.2017 14:30 Zwolle – Ajax
15.01.2017 16:45 Willem II – Nijmegen

19. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
20.01.2017 20:00 Twente – Heracles
21.01.2017 18:30 AZ Alkmaar – Sparta Rotterdam
21.01.2017 19:45 Feyenoord – Willem II
21.01.2017 19:45 ADO Den Haag – Zwolle
21.01.2017 20:45 Groningen – Vitesse
22.01.2017 12:30 Utrecht – Ajax
22.01.2017 14:30 Excelsior – Go Ahead Eagles
22.01.2017 14:30 Nijmegen – Roda
22.01.2017 16:45 PSV Eindhoven – Heerenveen

20. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
27.01.2017 20:00 Willem II – Sparta Rotterdam
28.01.2017 18:30 Go Ahead Eagles – Utrecht
28.01.2017 19:45 Roda – Excelsior
28.01.2017 19:45 Heracles – PSV Eindhoven
28.01.2017 20:45 Vitesse – AZ Alkmaar
29.01.2017 12:30 Heerenveen – Groningen
29.01.2017 14:30 Ajax – ADO Den Haag
29.01.2017 14:30 Zwolle – Twente
29.01.2017 16:45 Feyenoord – Nijmegen

21. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Vitesse
04.02.2017 18:30 Nijmegen – Go Ahead Eagles
04.02.2017 19:45 Willem II – Heracles
04.02.2017 19:45 AZ Alkmaar – PSV Eindhoven
04.02.2017 20:45 Groningen – Excelsior
05.02.2017 12:30 Roda – Ajax
05.02.2017 14:30 Twente – Feyenoord
05.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Zwolle
05.02.2017 16:45 Utrecht – Heerenveen

22. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.02.2017 20:00 Zwolle – Nijmegen
11.02.2017 18:30 Heracles – Roda
11.02.2017 19:45 Feyenoord – Groningen
11.02.2017 19:45 Go Ahead Eagles – ADO Den Haag
11.02.2017 20:45 Vitesse – Willem II
12.02.2017 12:30 Excelsior – Twente
12.02.2017 14:30 Heerenveen – AZ Alkmaar
12.02.2017 14:30 Ajax – Sparta Rotterdam
12.02.2017 16:45 PSV Eindhoven – Utrecht

23. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.02.2017 20:00 Roda – Go Ahead Eagles
18.02.2017 18:30 Twente – Heerenveen
18.02.2017 19:45 PSV Eindhoven – Nijmegen
18.02.2017 19:45 Willem II – AZ Alkmaar
18.02.2017 20:45 Utrecht – Zwolle
19.02.2017 12:30 Heracles – Excelsior
19.02.2017 14:30 Vitesse – Ajax
19.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Groningen
19.02.2017 16:45 ADO Den Haag – Feyenoord

24. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Twente
25.02.2017 18:30 Groningen – Utrecht
25.02.2017 19:45 Excelsior – Willem II
25.02.2017 19:45 AZ Alkmaar – Zwolle
25.02.2017 20:45 Heerenveen – Roda
26.02.2017 12:30 Go Ahead Eagles – Vitesse
26.02.2017 14:30 Feyenoord – PSV Eindhoven
26.02.2017 14:30 Nijmegen – Sparta Rotterdam
26.02.2017 16:45 Ajax – Heracles

25. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.03.2017 20:00 AZ Alkmaar – Excelsior
04.03.2017 18:30 Twente – Willem II
04.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Roda
04.03.2017 19:45 Heerenveen – Go Ahead Eagles
04.03.2017 20:45 Zwolle – Vitesse
05.03.2017 12:30 Sparta Rotterdam – Feyenoord
05.03.2017 14:30 Utrecht – ADO Den Haag
05.03.2017 14:30 Groningen – Ajax
05.03.2017 16:45 Nijmegen – Heracles

26. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.03.2017 20:00 Vitesse – Sparta Rotterdam
11.03.2017 18:30 ADO Den Haag – Nijmegen
11.03.2017 19:45 Heracles – Utrecht
11.03.2017 19:45 Go Ahead Eagles – PSV Eindhoven
11.03.2017 20:45 Excelsior – Heerenveen
12.03.2017 12:30 Willem II – Zwolle
12.03.2017 14:30 Feyenoord – AZ Alkmaar
12.03.2017 14:30 Roda – Groningen
12.03.2017 16:45 Ajax – Twente

27. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.03.2017 20:00 Roda – Twente
18.03.2017 18:30 Groningen – Willem II
18.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Vitesse
18.03.2017 19:45 Nijmegen – Utrecht
18.03.2017 20:45 AZ Alkmaar – ADO Den Haag
19.03.2017 12:30 Heerenveen – Feyenoord
19.03.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Zwolle
19.03.2017 14:30 Excelsior – Ajax
19.03.2017 16:45 Sparta Rotterdam – Heracles

28. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
01.04.2017 18:30 AZ Alkmaar – Groningen
01.04.2017 18:30 Zwolle – Excelsior
01.04.2017 19:45 Sparta Rotterdam – PSV Eindhoven
01.04.2017 20:45 Utrecht – Willem II
01.04.2017 20:45 Heracles – Heerenveen
02.04.2017 12:30 Vitesse – Nijmegen
02.04.2017 14:30 Ajax – Feyenoord
02.04.2017 14:30 ADO Den Haag – Roda
02.04.2017 16:45 Twente – Go Ahead Eagles

29. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.04.2017 18:30 Excelsior – Utrecht
04.04.2017 20:45 Heerenveen – Sparta Rotterdam
05.04.2017 18:30 Ajax – AZ Alkmaar
05.04.2017 18:30 Heracles – Vitesse
05.04.2017 19:45 Groningen – Nijmegen
05.04.2017 20:45 Willem II – ADO Den Haag
05.04.2017 20:45 Feyenoord – Go Ahead Eagles
06.04.2017 18:30 Roda – Zwolle
06.04.2017 20:45 Twente – PSV Eindhoven

30. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.04.2017 20:00 Sparta Rotterdam – Excelsior
08.04.2017 18:30 Vitesse – Heerenveen
08.04.2017 19:45 ADO Den Haag – Groningen
08.04.2017 19:45 Nijmegen – Ajax
08.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Heracles
09.04.2017 12:30 AZ Alkmaar – Roda
09.04.2017 14:30 Zwolle – Feyenoord
09.04.2017 14:30 Utrecht – Twente
09.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Willem II

31. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.04.2017 20:00 Heracles – AZ Alkmaar
15.04.2017 18:30 Roda – Sparta Rotterdam
15.04.2017 19:45 Excelsior – Vitesse
15.04.2017 19:45 ADO Den Haag – PSV Eindhoven
15.04.2017 20:45 Twente – Nijmegen
16.04.2017 12:30 Willem II – Go Ahead Eagles
16.04.2017 14:30 Feyenoord – Utrecht
16.04.2017 14:30 Groningen – Zwolle
16.04.2017 16:45 Ajax – Heerenveen

32. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.04.2017 20:00 Heerenveen – Willem II
22.04.2017 18:30 Nijmegen – Excelsior
22.04.2017 19:45 AZ Alkmaar – Twente
22.04.2017 19:45 Zwolle – Heracles
22.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Groningen
23.04.2017 12:30 Utrecht – Roda
23.04.2017 14:30 Sparta Rotterdam – ADO Den Haag
23.04.2017 14:30 Vitesse – Feyenoord
23.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Ajax

33. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.05.2017 14:30 Utrecht – Vitesse
07.05.2017 14:30 Excelsior – Feyenoord
07.05.2017 14:30 Roda – Willem II
07.05.2017 14:30 Heracles – ADO Den Haag
07.05.2017 14:30 Nijmegen – AZ Alkmaar
07.05.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Twente
07.05.2017 14:30 Zwolle – Heerenveen
07.05.2017 14:30 Ajax – Go Ahead Eagles
07.05.2017 14:30 Groningen – PSV Eindhoven

34. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.05.2017 14:30 Willem II – Ajax
14.05.2017 14:30 Heerenveen – Nijmegen
14.05.2017 14:30 Twente – Groningen
14.05.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Sparta Rotterdam
14.05.2017 14:30 AZ Alkmaar – Utrecht
14.05.2017 14:30 Feyenoord – Heracles
14.05.2017 14:30 ADO Den Haag – Excelsior
14.05.2017 14:30 Vitesse – Roda
14.05.2017 14:30 PSV Eindhoven – Zwolle
Advertisement

Seneste kampe

Feyenoord
Roda
5 – 0
25. september 16:45
Færdig
Utrecht
Sparta Rotterdam
2 – 0
25. september 14:30
Færdig
Twente
Vitesse
2 – 1
25. september 14:30
Færdig
Nijmegen
Willem II
0 – 0
25. september 12:30
Færdig
Excelsior
PSV Eindhoven
1 – 3
24. september 20:45
Færdig
AZ Alkmaar
Go Ahead Eagles
2 – 2
24. september 20:45
Færdig
Ajax
Zwolle
5 – 1
24. september 19:45
Færdig
ADO Den Haag
Heerenveen
0 – 3
24. september 18:30
Færdig
Groningen
Heracles
0 – 0
24. september 18:30
Færdig

Kommende kampe

Zwolle
ADO Den Haag
vs
30. september 20:00
Ikke startet
Vitesse
Groningen
vs
1. oktober 18:30
Ikke startet
Roda
Nijmegen
vs
1. oktober 19:45
Ikke startet
Heerenveen
PSV Eindhoven
vs
1. oktober 19:45
Vises på TV2 Sport
Go Ahead Eagles
Excelsior
vs
1. oktober 20:45
Ikke startet
Ajax
Utrecht
vs
2. oktober 12:30
Vises på TV2 Sport
Willem II
Feyenoord
vs
2. oktober 14:30
Vises på TV2 Sport
Heracles
Twente
vs
2. oktober 14:30
Ikke startet
Sparta Rotterdam
AZ Alkmaar
vs
2. oktober 16:45
Ikke startet

Turneringer i Holland