Roskilde Festival 2017 888sport.dk Scandic Bookmakers fodboldrejser
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 19 15 3 1 50 - 12 48
2. Ajax 19 13 4 2 39 - 14 43
3. PSV Eindhoven 19 11 7 1 31 - 11 40
4. Heerenveen 19 9 5 5 37 - 24 32
5. AZ Alkmaar 19 8 8 3 33 - 25 32
6. Utrecht 19 7 7 5 28 - 24 28
7. Vitesse 19 7 6 6 28 - 24 27
8. Twente 19 7 6 6 28 - 26 27
9. Nijmegen 19 6 7 6 21 - 28 25
10. Groningen 19 6 6 7 28 - 27 24
11. Heracles 19 5 6 8 22 - 30 21
12. Willem II 19 4 7 8 12 - 21 19
13. Sparta Rotterdam 19 4 6 9 24 - 32 18
14. Excelsior 19 4 5 10 24 - 35 17
15. ADO Den Haag 19 5 2 12 17 - 33 17
16. Zwolle 19 4 5 10 16 - 38 17
17. Go Ahead Eagles 19 3 4 12 16 - 33 13
18. Roda 19 1 10 8 8 - 25 13
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
171 25,61 462 2,70 68 (39,8 %) 52 (30,4 %) 51 (29,8 %)
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 10 8 2 0 30 - 7 26
2. Ajax 9 6 2 1 21 - 8 20
3. PSV Eindhoven 10 6 3 1 14 - 7 21
4. Heerenveen 9 5 3 1 15 - 8 18
5. AZ Alkmaar 9 3 5 1 18 - 14 14
6. Utrecht 10 4 2 4 16 - 15 14
7. Vitesse 9 4 2 3 15 - 12 14
8. Twente 10 5 3 2 16 - 10 18
9. Nijmegen 10 4 4 2 14 - 12 16
10. Groningen 10 3 4 3 12 - 16 13
11. Heracles 9 4 2 3 14 - 12 14
12. Willem II 10 2 4 4 6 - 11 10
13. Sparta Rotterdam 9 3 3 3 13 - 12 12
14. Excelsior 10 3 3 4 16 - 17 12
15. ADO Den Haag 9 3 1 5 7 - 11 10
16. Zwolle 10 2 3 5 7 - 19 9
17. Go Ahead Eagles 9 3 1 5 10 - 14 10
18. Roda 9 0 5 4 3 - 10 5
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
171 25,61 462 2,70 68 (39,8 %) 52 (30,4 %) 51 (29,8 %)
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 9 7 1 1 20 - 5 22
2. Ajax 10 7 2 1 18 - 6 23
3. PSV Eindhoven 9 5 4 0 17 - 4 19
4. Heerenveen 10 4 2 4 22 - 16 14
5. AZ Alkmaar 10 5 3 2 15 - 11 18
6. Utrecht 9 3 5 1 12 - 9 14
7. Vitesse 10 3 4 3 13 - 12 13
8. Twente 9 2 3 4 12 - 16 9
9. Nijmegen 9 2 3 4 7 - 16 9
10. Groningen 9 3 2 4 16 - 11 11
11. Heracles 10 1 4 5 8 - 18 7
12. Willem II 9 2 3 4 6 - 10 9
13. Sparta Rotterdam 10 1 3 6 11 - 20 6
14. Excelsior 9 1 2 6 8 - 18 5
15. ADO Den Haag 10 2 1 7 10 - 22 7
16. Zwolle 9 2 2 5 9 - 19 8
17. Go Ahead Eagles 10 0 3 7 6 - 19 3
18. Roda 10 1 5 4 5 - 15 8
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
171 25,61 462 2,70 68 (39,8 %) 52 (30,4 %) 51 (29,8 %)
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Feyenoord 10 1 2,63 0,63
2. Ajax 9 1 2,05 0,74
3. PSV Eindhoven 10 4 1,63 0,58
4. Heerenveen 5 1 1,95 1,26
5. AZ Alkmaar 4 3 1,74 1,32
6. Utrecht 6 2 1,47 1,26
7. Vitesse 3 2 1,47 1,26
8. Twente 5 3 1,47 1,37
9. Nijmegen 5 6 1,11 1,47
10. Groningen 5 6 1,47 1,42
11. Heracles 3 5 1,16 1,58
12. Willem II 6 11 0,63 1,11
13. Sparta Rotterdam 3 4 1,26 1,68
14. Excelsior 1 5 1,26 1,84
15. ADO Den Haag 3 6 0,89 1,74
16. Zwolle 3 9 0,84 2,00
17. Go Ahead Eagles 3 8 0,84 1,74
18. Roda 6 13 0,42 1,32
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
171 25,61 462 2,70 68 (39,8 %) 52 (30,4 %) 51 (29,8 %)
Vis hele listen
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Mål    Spiller Klub
12    Nicolai Jørgensen Feyenoord
12    Reza Ghoochannejhad Heerenveen
10    Wout Weghorst AZ Alkmaar
10    Enes Ünal Twente
9    Davy Klaassen Ajax
9    Sebastien Haller Utrecht
9    Ricky van Wolfswinkel Vitesse
8    Kasper Dolberg Ajax
8    Mimoun Mahi Groningen
8    Samuel Armenteros Heracles
8    Lewis Baker Vitesse
7    Hakim Ziyech Ajax
7    Dirk Kuyt Feyenoord
7    Sam Larsson Heerenveen
7    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
7    Loris Brogno Sparta Rotterdam
7    Fran Sol Willem II
6    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
6    Robert Mühren AZ Alkmaar
6    Jens Toornstra Feyenoord
6    Eljero Elia Feyenoord
6    Arber Zeneli Heerenveen
5    Stanley Elbers Excelsior
5    Tom van Weert Groningen
4    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
4    Lasse Schøne Ajax
4    Bertrand Traore Ajax
4    Nigel Hasselbaink Excelsior
4    Hicham Faik Excelsior
4    Steven Berghuis Feyenoord
4    Karim El Ahmadi Feyenoord
4    Jarchinio Antonia Go Ahead Eagles
4    Danny Hoesen Groningen
4    Jay-Roy Grot Nijmegen
4    Dario Dumic Nijmegen
4    Kevin Mayi Nijmegen
4    Luuk de Jong PSV Eindhoven
4    Davy Pröpper PSV Eindhoven
4    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
4    Mateusz Klich Twente
4    Bersant Celina Twente
4    Richairo Zivkovic Utrecht
3    Mike Havenaar ADO Den Haag
3    Tom Beugelsdijk ADO Den Haag
3    Davinson Sanchez Ajax
3    Tonny Vilhena Feyenoord
3    Sam Hendriks Go Ahead Eagles
3    Sander Duits Go Ahead Eagles
3    Oussama Idrissi Groningen
3    Henk Veerman Heerenveen
3    Héctor Moreno PSV Eindhoven
3    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
3    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
3    Thomas Verhaar Sparta Rotterdam
3    Nacer Barazite Utrecht
3    Nathan Vitesse
3    Queensy Menig Zwolle
3    Youness Mokhtar Zwolle
2    Edouard Duplan ADO Den Haag
2    Nemanja Gudelj Ajax
2    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
2    Markus Henriksen AZ Alkmaar
2    Guus Til AZ Alkmaar
2    Khalid Karami Excelsior
2    Jurgen Mattheij Excelsior
2    Kevin Vermeulen Excelsior
2    Fredy Excelsior
2    Eric Fernando Botteghin Feyenoord
2    Michiel Kramer Feyenoord
2    Darren Maatsen Go Ahead Eagles
2    Alexander Sørloth Groningen
2    Jerry St. Juste Heerenveen
2    Paul Gladon Heracles
2    Brandley Kuwas Heracles
2    Daryl van Mieghem Heracles
2    Vincent Vermeij Heracles
2    Brahim Darri Heracles
2    Reagy Ofosu Nijmegen
2    Ferdi Kadioglu Nijmegen
2    Gregor Breinburg Nijmegen
2    Mohamed Rayhi Nijmegen
2    Siem de Jong PSV Eindhoven
2    Marco van Ginkel PSV Eindhoven
2    Adil Auassar Roda
2    Yaw Yeboah Twente
2    Jari Oosterwijk Twente
2    Giovanni Troupee Utrecht
2    Navarone Foor Vitesse
2    Adnane Tighadouini Vitesse
2    Erik Falkenburg Willem II
2    Django Warmerdam Zwolle
2    Nicolai Brock-Madsen Zwolle
2    Kingsley Ehizibue Zwolle
1    Tom Trybull ADO Den Haag
1    Tyronne Ebuehi ADO Den Haag
1    Sheraldo Becker ADO Den Haag
1    Ludcinio Marengo ADO Den Haag
1    Kevin Jansen ADO Den Haag
1    Mateo Cassierra Ajax
1    Nick Viergever Ajax
1    Daley Sinkgraven Ajax
1    Levi Garcia AZ Alkmaar
1    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
1    Muamer Tankovic AZ Alkmaar
1    Stijn Wuytens AZ Alkmaar
1    Derrick Luckassen AZ Alkmaar
1    Leeroy Owusu Excelsior
1    Ryan Koolwijk Excelsior
1    Luigi Bruins Excelsior
1    Renato Tapia Feyenoord
1    Rick Karsdorp Feyenoord
1    Jan-Arie van der Heijden Feyenoord
1    Terence Kongolo Feyenoord
1    Henrik Ojamaa Go Ahead Eagles
1    Sander Fischer Go Ahead Eagles
1    Kevin Brands Go Ahead Eagles
1    Pedro Chirivella Go Ahead Eagles
1    Albert Rusnak Groningen
1    Bryan Linssen Groningen
1    Hans Hateboer Groningen
1    Desevio Payne Groningen
1    Simon Tibbling Groningen
1    Luciano Slagveer Heerenveen
1    Pelle van Amersfoort Heerenveen
1    Stijn Schaars Heerenveen
1    Yuki Kobayashi Heerenveen
1    Stefano Marzo Heerenveen
1    Robin Gosens Heracles
1    Jaroslav Navratil Heracles
1    Lerin Duarte Heracles
1    Joshua Brenet PSV Eindhoven
1    Steven Bergwijn PSV Eindhoven
1    Nicolas Isimat-Mirin PSV Eindhoven
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Jorrit Hendrix PSV Eindhoven
1    Christiaan Kum Roda
1    Mitchell Paulissen Roda
1    Tom van Hyfte Roda
1    Nestoras Mitidis Roda
1    Abdul Ajagun Roda
1    David Boysen Roda
1    Stijn Spierings Sparta Rotterdam
1    Kenneth Dougal Sparta Rotterdam
1    Denzel Dumfries Sparta Rotterdam
1    Mathias Pogba Sparta Rotterdam
1    Iván Calero Sparta Rotterdam
1    Michel Breuer Sparta Rotterdam
1    Hidde ter Avest Twente
1    Kamohelo Mokotjo Twente
1    Joachim Andersen Twente
1    Wout Brama Utrecht
1    Yassine Ayoub Utrecht
1    Kristoffer Peterson Utrecht
1    Kevin Conboy Utrecht
1    Patrick Joosten Utrecht
1    Marc van de Maarel Utrecht
1    Rico Strieder Utrecht
1    Willem Janssen Utrecht
1    Valeri Kazaishvili Vitesse
1    Yuning Zhang Vitesse
1    Milot Rashica Vitesse
1    Kelvin Leerdam Vitesse
1    Thom Haye Willem II
1    Bartholomew Ogbeche Willem II
1    Jari Schuurman Willem II
1    Danny Holla Zwolle
1    Mustafa Saymak Zwolle
1    Bart Schenkeveld Zwolle
Vis hele listen
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Assists    Spiller Klub
8    Nicolai Jørgensen Feyenoord
8    Sam Larsson Heerenveen
7    Jens Toornstra Feyenoord
6    Hakim Ziyech Ajax
6    Nigel Hasselbaink Excelsior
6    Milot Rashica Vitesse
5    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
5    Kevin Vermeulen Excelsior
5    Bilal Basacikoglu Feyenoord
5    Eljero Elia Feyenoord
5    Luuk de Jong PSV Eindhoven
4    Davy Klaassen Ajax
4    Daley Sinkgraven Ajax
4    Lasse Schøne Ajax
4    Hans Hateboer Groningen
4    Stefano Marzo Heerenveen
4    Quincy Owusu-Abeyie Nijmegen
4    Andrés Guardado PSV Eindhoven
4    Loris Brogno Sparta Rotterdam
4    Stijn Spierings Sparta Rotterdam
4    Chinedu Ede Twente
4    Sebastien Haller Utrecht
4    Ryan Thomas Zwolle
3    Ruben Schaken ADO Den Haag
3    Amin Younes Ajax
3    Joris van Overeem AZ Alkmaar
3    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
3    Luigi Bruins Excelsior
3    Dirk Kuyt Feyenoord
3    Rick Karsdorp Feyenoord
3    Luciano Slagveer Heerenveen
3    Thomas Bruns Heracles
3    Kevin Mayi Nijmegen
3    Ferdi Kadioglu Nijmegen
3    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
3    Dejan Trajkovski Twente
3    Sofyan Amrabat Utrecht
3    Yassine Ayoub Utrecht
3    Kelvin Leerdam Vitesse
3    Ricky van Wolfswinkel Vitesse
3    Jordy Croux Willem II
2    Anwar El-Ghazi Ajax
2    Kasper Dolberg Ajax
2    Fred Friday AZ Alkmaar
2    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
2    Ridgeciano Haps AZ Alkmaar
2    Muamer Tankovic AZ Alkmaar
2    Ryan Koolwijk Excelsior
2    Jan-Arie van der Heijden Feyenoord
2    Marcel Ritzmaier Go Ahead Eagles
2    Etienne Reijnen Groningen
2    Ruben Yttergård Jenssen Groningen
2    Reza Ghoochannejhad Heerenveen
2    Arber Zeneli Heerenveen
2    Pelle van Amersfoort Heerenveen
2    Brandley Kuwas Heracles
2    Robin Gosens Heracles
2    Andre Fomitschow Nijmegen
2    Dario Dumic Nijmegen
2    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
2    Davy Pröpper PSV Eindhoven
2    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
2    Bersant Celina Twente
2    Stefan Thesker Twente
2    Enes Ünal Twente
2    Nacer Barazite Utrecht
2    Mitchel van Bergen Vitesse
2    Kosuke Ota Vitesse
2    Bruno Andrade Willem II
2    Danny Holla Zwolle
2    Anass Achahbar Zwolle
1    Aschraf El Mahdioui ADO Den Haag
1    Wilfried Kanon ADO Den Haag
1    Hector Hevel ADO Den Haag
1    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
1    Ludcinio Marengo ADO Den Haag
1    Aaron Meijers ADO Den Haag
1    Jose San Roman ADO Den Haag
1    Edouard Duplan ADO Den Haag
1    Mike Havenaar ADO Den Haag
1    Donny van de Beek Ajax
1    Nick Viergever Ajax
1    Davinson Sanchez Ajax
1    Joel Veltman Ajax
1    Nemanja Gudelj Ajax
1    Wout Weghorst AZ Alkmaar
1    Mats Seuntjes AZ Alkmaar
1    Mattias Johansson AZ Alkmaar
1    Stijn Wuytens AZ Alkmaar
1    Levi Garcia AZ Alkmaar
1    Ben Rienstra AZ Alkmaar
1    Khalid Karami Excelsior
1    Miquel Nelom Feyenoord
1    Karim El Ahmadi Feyenoord
1    Tonny Vilhena Feyenoord
1    Leon De Kogel Go Ahead Eagles
1    Darren Maatsen Go Ahead Eagles
1    Joey Suk Go Ahead Eagles
1    Randy Wolters Go Ahead Eagles
1    Joey Groenbast Go Ahead Eagles
1    Theo Zwarthoed Go Ahead Eagles
1    Sinan Bytyqi Go Ahead Eagles
1    Jarchinio Antonia Go Ahead Eagles
1    Yoell van Nieff Groningen
1    Jason Davidson Groningen
1    Tom van Weert Groningen
1    Bryan Linssen Groningen
1    Juninho Bacuna Groningen
1    Alexander Sørloth Groningen
1    Oussama Idrissi Groningen
1    Mimoun Mahi Groningen
1    Simon Tibbling Groningen
1    Samir Memisevic Groningen
1    Kasper Larsen Groningen
1    Jerry St. Juste Heerenveen
1    Morten Thorsby Heerenveen
1    Lerin Duarte Heracles
1    Vincent Vermeij Heracles
1    Brahim Darri Heracles
1    Mike te Wierik Heracles
1    Jaroslav Navratil Heracles
1    Robin Propper Heracles
1    Joey Pelupessy Heracles
1    Mohamed Rayhi Nijmegen
1    Wojciech Golla Nijmegen
1    Héctor Moreno PSV Eindhoven
1    Oleksandr Zinchenko PSV Eindhoven
1    Joshua Brenet PSV Eindhoven
1    Siem de Jong PSV Eindhoven
1    Jetro Willems PSV Eindhoven
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Jurgen Locadia PSV Eindhoven
1    Abdul Ajagun Roda
1    David Boysen Roda
1    Daniel De Silva Roda
1    Mikhail Rosheuvel Roda
1    Adil Auassar Roda
1    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
1    Finn Stokkers Sparta Rotterdam
1    Thomas Verhaar Sparta Rotterdam
1    Kenneth Dougal Sparta Rotterdam
1    Mart Dijkstra Sparta Rotterdam
1    Paco van Moorsel Sparta Rotterdam
1    Peet Bijen Twente
1    Kamohelo Mokotjo Twente
1    Fredrik Jensen Twente
1    Rico Strieder Utrecht
1    Willem Janssen Utrecht
1    Wout Brama Utrecht
1    Giovanni Troupee Utrecht
1    Richairo Zivkovic Utrecht
1    Marvelous Nakamba Vitesse
1    Matt Miazga Vitesse
1    Thom Haye Willem II
1    Dico Koppers Willem II
1    Django Warmerdam Zwolle
1    Queensy Menig Zwolle
1    Youness Mokhtar Zwolle
1    Kingsley Ehizibue Zwolle
1    Bart Schenkeveld Zwolle
1    Bram van Polen Zwolle
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Fordeling G R T
ADO Den Haag44347
Sparta Rotterdam36238
Excelsior37138
Zwolle34337
Groningen33336
Ajax33235
Roda32335
Nijmegen33134
Utrecht32133
Go Ahead Eagles30232
AZ Alkmaar30030
Vitesse26329
Heerenveen27229
Twente27128
Feyenoord25025
Heracles22123
Willem II22123
PSV Eindhoven20020
Total54329572
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt
Opdateret:
22/1-2017 18:36
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Total Total
pr. kamp
Hjemme Hjemme
pr. kamp
Ude Ude
pr. kamp
1. Ajax 633.283 33.331 434.725 48.303 198.558 19.856
2. Feyenoord 623.723 32.828 474.500 47.450 149.223 16.580
3. PSV Eindhoven 501.696 26.405 334.900 33.490 166.796 18.533
4. Twente 431.822 22.727 252.400 25.240 179.422 19.936
5. Heerenveen 379.466 19.972 198.995 22.111 180.471 18.047
6. Groningen 354.580 18.662 190.228 19.023 164.352 18.261
7. Vitesse 351.658 18.508 128.835 14.315 222.823 22.282
8. Utrecht 338.884 17.836 176.856 17.686 162.028 18.003
9. Roda 320.375 16.862 122.541 13.616 197.834 19.783
10. Zwolle 317.413 16.706 127.900 12.790 189.513 21.057
11. ADO Den Haag 295.398 15.547 97.364 10.818 198.034 19.803
12. Sparta Rotterdam 293.375 15.441 93.015 10.335 200.360 20.036
13. Willem II 291.170 15.325 121.010 12.101 170.160 18.907
14. AZ Alkmaar 290.262 15.277 134.667 14.963 155.595 15.560
15. Heracles 278.020 14.633 101.454 11.273 176.566 17.657
16. Excelsior 267.047 14.055 39.289 3.929 227.758 25.306
17. Nijmegen 248.557 13.082 110.585 11.059 137.972 15.330
18. Go Ahead Eagles 231.459 12.182 84.830 9.426 146.629 14.663
Champions League
Champions League kvalifikation
Europa League kvalifikation
Nedrykning
Nedrykning playoff
Cup vinder fra sidste sæson
Oprykker fra sidste sæson

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
05.08.2016 20:00 Nijmegen – Zwolle 1 – 1
06.08.2016 18:30 ADO Den Haag – Go Ahead Eagles 3 – 0
06.08.2016 19:45 Twente – Excelsior 1 – 2
06.08.2016 19:50 Utrecht – PSV Eindhoven 1 – 2
06.08.2016 20:45 Willem II – Vitesse 1 – 4
07.08.2016 12:30 Groningen – Feyenoord 0 – 5
07.08.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heerenveen 2 – 2
07.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Ajax 1 – 3
07.08.2016 16:45 Roda – Heracles 1 – 1

2. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
12.08.2016 20:00 Heerenveen – Utrecht 2 – 2
13.08.2016 18:30 Excelsior – Groningen 2 – 0
13.08.2016 19:45 Vitesse – ADO Den Haag 1 – 2
13.08.2016 19:45 Ajax – Roda 2 – 2
13.08.2016 20:45 Zwolle – Sparta Rotterdam 0 – 3
14.08.2016 12:30 Heracles – Willem II 3 – 1
14.08.2016 14:30 Feyenoord – Twente 2 – 0
14.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Nijmegen 2 – 2
14.08.2016 16:45 PSV Eindhoven – AZ Alkmaar 1 – 0

3. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.08.2016 20:00 Excelsior – ADO Den Haag 1 – 2
20.08.2016 18:30 Roda – Vitesse 0 – 1
20.08.2016 19:45 Zwolle – PSV Eindhoven 0 – 4
20.08.2016 19:45 Ajax – Willem II 1 – 2
20.08.2016 20:45 Nijmegen – Heerenveen 2 – 1
21.08.2016 12:30 Groningen – Twente 3 – 4
21.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Go Ahead Eagles 1 – 0
21.08.2016 14:30 Utrecht – AZ Alkmaar 1 – 2
21.08.2016 16:45 Heracles – Feyenoord 0 – 1

4. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.08.2016 20:00 Vitesse – Utrecht 1 – 1
27.08.2016 18:30 Willem II – Roda 0 – 0
27.08.2016 19:45 Heerenveen – Zwolle 1 – 0
27.08.2016 19:45 Feyenoord – Excelsior 4 – 1
27.08.2016 20:45 Twente – Sparta Rotterdam 3 – 1
28.08.2016 12:30 PSV Eindhoven – Groningen 0 – 0
28.08.2016 14:30 ADO Den Haag – Heracles 1 – 1
28.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Ajax 0 – 3
28.08.2016 16:45 AZ Alkmaar – Nijmegen 2 – 0

5. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.09.2016 18:30 Zwolle – Utrecht 1 – 1
10.09.2016 18:30 AZ Alkmaar – Willem II 2 – 0
10.09.2016 19:45 Nijmegen – PSV Eindhoven 0 – 4
10.09.2016 20:45 Heerenveen – Twente 3 – 1
10.09.2016 20:45 Excelsior – Heracles 3 – 1
11.09.2016 12:30 Feyenoord – ADO Den Haag 3 – 1
11.09.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Roda 2 – 0
11.09.2016 14:30 Groningen – Sparta Rotterdam 1 – 1
11.09.2016 16:45 Ajax – Vitesse 1 – 0

6. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.09.2016 20:00 Utrecht – Groningen 1 – 5
17.09.2016 18:30 Twente – ADO Den Haag 4 – 1
17.09.2016 19:45 Vitesse – Go Ahead Eagles 2 – 0
17.09.2016 19:45 Roda – Heerenveen 0 – 3
17.09.2016 20:45 Willem II – Excelsior 1 – 1
18.09.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Nijmegen 2 – 0
18.09.2016 14:30 PSV Eindhoven – Feyenoord 0 – 1
18.09.2016 14:30 Zwolle – AZ Alkmaar 0 – 2
18.09.2016 16:45 Heracles – Ajax 0 – 2

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.09.2016 18:30 Groningen – Heracles 0 – 0
24.09.2016 18:30 ADO Den Haag – Heerenveen 0 – 3
24.09.2016 19:45 Ajax – Zwolle 5 – 1
24.09.2016 20:45 Excelsior – PSV Eindhoven 1 – 3
24.09.2016 20:45 AZ Alkmaar – Go Ahead Eagles 2 – 2
25.09.2016 12:30 Nijmegen – Willem II 0 – 0
25.09.2016 14:30 Utrecht – Sparta Rotterdam 2 – 0
25.09.2016 14:30 Twente – Vitesse 2 – 1
25.09.2016 16:45 Feyenoord – Roda 5 – 0

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
30.09.2016 20:00 Zwolle – ADO Den Haag 2 – 1
01.10.2016 18:30 Vitesse – Groningen 2 – 1
01.10.2016 19:45 Heerenveen – PSV Eindhoven 1 – 1
01.10.2016 19:45 Roda – Nijmegen 0 – 1
01.10.2016 20:45 Go Ahead Eagles – Excelsior 3 – 0
02.10.2016 12:30 Ajax – Utrecht 3 – 2
02.10.2016 14:30 Heracles – Twente 1 – 1
02.10.2016 14:30 Willem II – Feyenoord 0 – 2
02.10.2016 16:45 Sparta Rotterdam – AZ Alkmaar 1 – 1

9. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
15.10.2016 18:30 Utrecht – Go Ahead Eagles 3 – 0
15.10.2016 18:30 Sparta Rotterdam – Willem II 2 – 2
15.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Heracles 1 – 1
15.10.2016 20:45 Groningen – Heerenveen 0 – 3
15.10.2016 20:45 AZ Alkmaar – Vitesse 2 – 2
16.10.2016 12:30 Twente – Zwolle 2 – 2
16.10.2016 14:30 Nijmegen – Feyenoord 1 – 2
16.10.2016 14:30 Excelsior – Roda 0 – 1
16.10.2016 16:45 ADO Den Haag – Ajax 0 – 2

10. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.10.2016 20:00 Excelsior – Zwolle 0 – 2
22.10.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Twente 0 – 2
22.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Sparta Rotterdam 1 – 0
22.10.2016 19:45 Roda – ADO Den Haag 1 – 1
22.10.2016 20:45 Willem II – Utrecht 0 – 1
23.10.2016 12:30 Nijmegen – Vitesse 1 – 1
23.10.2016 14:30 Feyenoord – Ajax 1 – 1
23.10.2016 14:30 Groningen – AZ Alkmaar 2 – 0
23.10.2016 16:45 Heerenveen – Heracles 3 – 1

11. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
28.10.2016 20:00 Twente – Roda 0 – 0
29.10.2016 18:30 Willem II – Groningen 2 – 1
29.10.2016 19:45 Vitesse – PSV Eindhoven 0 – 2
29.10.2016 19:45 Heracles – Sparta Rotterdam 2 – 2
29.10.2016 20:45 Ajax – Excelsior 1 – 0
30.10.2016 12:30 Zwolle – Go Ahead Eagles 3 – 1
30.10.2016 14:30 Utrecht – Nijmegen 1 – 1
30.10.2016 14:30 Feyenoord – Heerenveen 2 – 2
30.10.2016 16:45 ADO Den Haag – AZ Alkmaar 0 – 1

12. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.11.2016 20:00 Sparta Rotterdam – Heerenveen 3 – 1
05.11.2016 18:30 ADO Den Haag – Willem II 1 – 0
05.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – Twente 1 – 1
05.11.2016 19:45 Nijmegen – Groningen 1 – 1
05.11.2016 20:45 Zwolle – Roda 0 – 0
06.11.2016 12:30 Utrecht – Excelsior 2 – 1
06.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Ajax 2 – 2
06.11.2016 14:30 Vitesse – Heracles 1 – 2
06.11.2016 16:45 Go Ahead Eagles – Feyenoord 1 – 0

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.11.2016 18:30 Heracles – Go Ahead Eagles 2 – 1
19.11.2016 18:30 Heerenveen – Vitesse 1 – 1
19.11.2016 19:45 Willem II – PSV Eindhoven 0 – 0
19.11.2016 20:45 Groningen – ADO Den Haag 2 – 1
19.11.2016 20:45 Excelsior – Sparta Rotterdam 3 – 2
20.11.2016 12:30 Roda – AZ Alkmaar 1 – 1
20.11.2016 14:30 Ajax – Nijmegen 5 – 0
20.11.2016 14:30 Twente – Utrecht 1 – 1
20.11.2016 16:45 Feyenoord – Zwolle 3 – 0

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.11.2016 20:00 Go Ahead Eagles – Willem II 0 – 1
26.11.2016 18:30 Vitesse – Excelsior 2 – 2
26.11.2016 19:45 Zwolle – Groningen 0 – 4
26.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – ADO Den Haag 3 – 1
26.11.2016 20:45 Nijmegen – Twente 3 – 2
27.11.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Roda 2 – 2
27.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heracles 5 – 1
27.11.2016 14:30 Heerenveen – Ajax 0 – 1
27.11.2016 16:45 Utrecht – Feyenoord 3 – 3

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.12.2016 20:00 Heracles – Nijmegen 2 – 0
03.12.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Heerenveen 1 – 3
03.12.2016 19:45 Excelsior – AZ Alkmaar 3 – 3
03.12.2016 19:45 Roda – PSV Eindhoven 0 – 0
03.12.2016 20:45 Vitesse – Zwolle 3 – 1
04.12.2016 12:30 ADO Den Haag – Utrecht 0 – 2
04.12.2016 14:30 Willem II – Twente 0 – 0
04.12.2016 14:30 Feyenoord – Sparta Rotterdam 6 – 1
04.12.2016 16:45 Ajax – Groningen 2 – 0

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.12.2016 20:00 Groningen – Roda 2 – 0
10.12.2016 18:30 Nijmegen – ADO Den Haag 3 – 0
10.12.2016 19:45 Heerenveen – Excelsior 2 – 1
10.12.2016 19:45 PSV Eindhoven – Go Ahead Eagles 1 – 0
10.12.2016 20:45 Zwolle – Willem II 0 – 0
11.12.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Vitesse 0 – 1
11.12.2016 14:30 Utrecht – Heracles 2 – 0
11.12.2016 14:30 AZ Alkmaar – Feyenoord 0 – 4
11.12.2016 16:45 Twente – Ajax 1 – 0

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.12.2016 20:00 Willem II – Heerenveen 2 – 1
17.12.2016 18:30 Roda – Utrecht 0 – 0
17.12.2016 19:45 Feyenoord – Vitesse 3 – 1
17.12.2016 20:45 Twente – AZ Alkmaar 1 – 2
18.12.2016 12:30 Excelsior – Nijmegen 2 – 2
18.12.2016 14:30 Groningen – Go Ahead Eagles 1 – 1
18.12.2016 14:30 Heracles – Zwolle 3 – 0
18.12.2016 14:30 ADO Den Haag – Sparta Rotterdam 1 – 0
18.12.2016 16:45 Ajax – PSV Eindhoven 1 – 1

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
13.01.2017 20:00 Go Ahead Eagles – AZ Alkmaar 1 – 3
14.01.2017 18:30 Heerenveen – ADO Den Haag 2 – 0
14.01.2017 19:45 Heracles – Groningen 1 – 4
14.01.2017 19:45 PSV Eindhoven – Excelsior 2 – 0
14.01.2017 20:45 Sparta Rotterdam – Utrecht 1 – 2
15.01.2017 12:30 Roda – Feyenoord 0 – 2
15.01.2017 14:30 Zwolle – Ajax 1 – 3
15.01.2017 14:30 Vitesse – Twente 3 – 1
15.01.2017 16:45 Willem II – Nijmegen 0 – 1

19. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
20.01.2017 20:00 Twente – Heracles 1 – 0
21.01.2017 18:30 AZ Alkmaar – Sparta Rotterdam 1 – 1
21.01.2017 19:45 ADO Den Haag – Zwolle 1 – 2
21.01.2017 19:45 Feyenoord – Willem II 1 – 0
21.01.2017 20:45 Groningen – Vitesse 1 – 1
22.01.2017 12:30 Utrecht – Ajax 0 – 1
22.01.2017 14:30 Excelsior – Go Ahead Eagles 1 – 1
22.01.2017 14:30 Nijmegen – Roda 2 – 0
22.01.2017 16:45 PSV Eindhoven – Heerenveen 4 – 3

20. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
27.01.2017 20:00 Willem II – Sparta Rotterdam
28.01.2017 18:30 Go Ahead Eagles – Utrecht
28.01.2017 19:45 Roda – Excelsior
28.01.2017 19:45 Heracles – PSV Eindhoven
29.01.2017 12:30 Heerenveen – Groningen
29.01.2017 14:30 Ajax – ADO Den Haag
29.01.2017 14:30 Vitesse – AZ Alkmaar
29.01.2017 14:30 Zwolle – Twente
29.01.2017 16:45 Feyenoord – Nijmegen

21. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Vitesse
04.02.2017 18:30 Nijmegen – Go Ahead Eagles
04.02.2017 19:45 Willem II – Heracles
04.02.2017 19:45 AZ Alkmaar – PSV Eindhoven
04.02.2017 20:45 Groningen – Excelsior
05.02.2017 12:30 Roda – Ajax
05.02.2017 14:30 Twente – Feyenoord
05.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Zwolle
05.02.2017 16:45 Utrecht – Heerenveen

22. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.02.2017 20:00 Zwolle – Nijmegen
11.02.2017 18:30 Heracles – Roda
11.02.2017 19:45 Feyenoord – Groningen
11.02.2017 19:45 Go Ahead Eagles – ADO Den Haag
11.02.2017 20:45 Vitesse – Willem II
12.02.2017 12:30 Excelsior – Twente
12.02.2017 14:30 Heerenveen – AZ Alkmaar
12.02.2017 14:30 Ajax – Sparta Rotterdam
12.02.2017 16:45 PSV Eindhoven – Utrecht

23. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.02.2017 20:00 Roda – Go Ahead Eagles
18.02.2017 18:30 Twente – Heerenveen
18.02.2017 19:45 PSV Eindhoven – Nijmegen
18.02.2017 19:45 Heracles – Excelsior
18.02.2017 20:45 Utrecht – Zwolle
19.02.2017 12:30 Willem II – AZ Alkmaar
19.02.2017 14:30 Vitesse – Ajax
19.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Groningen
19.02.2017 16:45 ADO Den Haag – Feyenoord

24. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Twente
25.02.2017 18:30 Groningen – Utrecht
25.02.2017 19:45 Excelsior – Willem II
25.02.2017 19:45 Nijmegen – Sparta Rotterdam
25.02.2017 20:45 Heerenveen – Roda
26.02.2017 12:30 Go Ahead Eagles – Vitesse
26.02.2017 14:30 AZ Alkmaar – Zwolle
26.02.2017 14:30 Feyenoord – PSV Eindhoven
26.02.2017 16:45 Ajax – Heracles

25. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.03.2017 20:00 AZ Alkmaar – Excelsior
04.03.2017 18:30 Twente – Willem II
04.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Roda
04.03.2017 19:45 Heerenveen – Go Ahead Eagles
04.03.2017 20:45 Zwolle – Vitesse
05.03.2017 12:30 Sparta Rotterdam – Feyenoord
05.03.2017 14:30 Utrecht – ADO Den Haag
05.03.2017 14:30 Groningen – Ajax
05.03.2017 16:45 Nijmegen – Heracles

26. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.03.2017 20:00 Vitesse – Sparta Rotterdam
11.03.2017 18:30 ADO Den Haag – Nijmegen
11.03.2017 19:45 Heracles – Utrecht
11.03.2017 19:45 Go Ahead Eagles – PSV Eindhoven
11.03.2017 20:45 Excelsior – Heerenveen
12.03.2017 12:30 Willem II – Zwolle
12.03.2017 14:30 Feyenoord – AZ Alkmaar
12.03.2017 14:30 Roda – Groningen
12.03.2017 16:45 Ajax – Twente

27. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.03.2017 20:00 Roda – Twente
18.03.2017 18:30 Groningen – Willem II
18.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Vitesse
18.03.2017 19:45 Nijmegen – Utrecht
18.03.2017 20:45 Sparta Rotterdam – Heracles
19.03.2017 12:30 Heerenveen – Feyenoord
19.03.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Zwolle
19.03.2017 14:30 Excelsior – Ajax
19.03.2017 16:45 AZ Alkmaar – ADO Den Haag

28. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
01.04.2017 18:30 AZ Alkmaar – Groningen
01.04.2017 18:30 Zwolle – Excelsior
01.04.2017 19:45 Sparta Rotterdam – PSV Eindhoven
01.04.2017 20:45 Utrecht – Willem II
01.04.2017 20:45 Heracles – Heerenveen
02.04.2017 12:30 Vitesse – Nijmegen
02.04.2017 14:30 Ajax – Feyenoord
02.04.2017 14:30 ADO Den Haag – Roda
02.04.2017 16:45 Twente – Go Ahead Eagles

29. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.04.2017 18:30 Excelsior – Utrecht
04.04.2017 20:45 Heerenveen – Sparta Rotterdam
05.04.2017 18:30 Ajax – AZ Alkmaar
05.04.2017 18:30 Heracles – Vitesse
05.04.2017 19:45 Groningen – Nijmegen
05.04.2017 20:45 Willem II – ADO Den Haag
05.04.2017 20:45 Feyenoord – Go Ahead Eagles
06.04.2017 18:30 Roda – Zwolle
06.04.2017 20:45 Twente – PSV Eindhoven

30. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.04.2017 20:00 Sparta Rotterdam – Excelsior
08.04.2017 18:30 Vitesse – Heerenveen
08.04.2017 19:45 ADO Den Haag – Groningen
08.04.2017 19:45 Nijmegen – Ajax
08.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Heracles
09.04.2017 12:30 AZ Alkmaar – Roda
09.04.2017 14:30 Zwolle – Feyenoord
09.04.2017 14:30 Utrecht – Twente
09.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Willem II

31. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.04.2017 20:00 Heracles – AZ Alkmaar
15.04.2017 18:30 Roda – Sparta Rotterdam
15.04.2017 19:45 Excelsior – Vitesse
15.04.2017 19:45 ADO Den Haag – PSV Eindhoven
15.04.2017 20:45 Twente – Nijmegen
16.04.2017 12:30 Willem II – Go Ahead Eagles
16.04.2017 14:30 Feyenoord – Utrecht
16.04.2017 14:30 Groningen – Zwolle
16.04.2017 16:45 Ajax – Heerenveen

32. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.04.2017 20:00 Heerenveen – Willem II
22.04.2017 18:30 Nijmegen – Excelsior
22.04.2017 19:45 AZ Alkmaar – Twente
22.04.2017 19:45 Zwolle – Heracles
22.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Groningen
23.04.2017 12:30 Utrecht – Roda
23.04.2017 14:30 Sparta Rotterdam – ADO Den Haag
23.04.2017 14:30 Vitesse – Feyenoord
23.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Ajax

33. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.05.2017 14:30 Utrecht – Vitesse
07.05.2017 14:30 Excelsior – Feyenoord
07.05.2017 14:30 Roda – Willem II
07.05.2017 14:30 Heracles – ADO Den Haag
07.05.2017 14:30 Nijmegen – AZ Alkmaar
07.05.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Twente
07.05.2017 14:30 Zwolle – Heerenveen
07.05.2017 14:30 Ajax – Go Ahead Eagles
07.05.2017 14:30 Groningen – PSV Eindhoven

34. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.05.2017 14:30 Willem II – Ajax
14.05.2017 14:30 Heerenveen – Nijmegen
14.05.2017 14:30 Twente – Groningen
14.05.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Sparta Rotterdam
14.05.2017 14:30 AZ Alkmaar – Utrecht
14.05.2017 14:30 Feyenoord – Heracles
14.05.2017 14:30 ADO Den Haag – Excelsior
14.05.2017 14:30 Vitesse – Roda
14.05.2017 14:30 PSV Eindhoven – Zwolle
Advertisement

Seneste kampe

PSV Eindhoven
Heerenveen
4 – 3
22. januar 16:45
Færdig
Nijmegen
Roda
2 – 0
22. januar 14:30
Færdig
Excelsior
Go Ahead Eagles
1 – 1
22. januar 14:30
Færdig
Utrecht
Ajax
0 – 1
22. januar 12:30
Færdig
Groningen
Vitesse
1 – 1
21. januar 20:45
Færdig
ADO Den Haag
Zwolle
1 – 2
21. januar 19:45
Færdig
Feyenoord
Willem II
1 – 0
21. januar 19:45
Færdig
AZ Alkmaar
Sparta Rotterdam
1 – 1
21. januar 18:30
Færdig
Twente
Heracles
1 – 0
20. januar 20:00
Færdig

Kommende kampe

Willem II
Sparta Rotterdam
vs
27. januar 20:00
Ikke startet
Go Ahead Eagles
Utrecht
vs
28. januar 18:30
Ikke startet
Heracles
PSV Eindhoven
vs
28. januar 19:45
Ikke startet
Roda
Excelsior
vs
28. januar 19:45
Ikke startet
Heerenveen
Groningen
vs
29. januar 12:30
Ikke startet
Vitesse
AZ Alkmaar
vs
29. januar 14:30
Ikke startet
Zwolle
Twente
vs
29. januar 14:30
Ikke startet
Ajax
ADO Den Haag
vs
29. januar 14:30
Ikke startet
Feyenoord
Nijmegen
vs
29. januar 16:45
Ikke startet

Turneringer i Holland