2025-07-10 08:00:00

Vejles snedige trick: Har ’handlet’ fra nye hylder

- Vi er indtil videre godt tilfredse med transfervinduet, men vi vinder ingen kampe på de navne, vi har hentet, siger Vejles sportsdirektør Mikkel Hemmersam, der slet ikke er færdig på transfermarkedet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Kun med Bold+

Vejle har Danmarksrekord i flest nedrykninger.

Syv af slagsen. Ingen andre klubber i Danmark er rykket ud af Superligaen flere gange end østjyderne.

De lå til endnu en nedrykning. På et tidspunkt i efteråret var de 10 point fra overlevelse.

I den forgangne sæson overlevede Vejle kun mirakuløst, fordi de blandt andet lejede German Onugkha, der leverede 13 træffere for klubben.

Med indgangen til den nye sæson spiller Vejle således i Superligaen for tredje år i træk. Det er første gang siden perioden 1995/96 og frem til nedrykningen i år 2000, at klubben har haft så mange år uafbrudt i Superligaen.

Nu har Mikkel Hemmersam sat sig i sportsdirektør-stolen, og det er med en række justeringer og ændringer i den måde, man gør tingene på i den østjyske traditionsklub.

Der har mildest talt været gang i svingdøren hos Vejle. Klubben har sagt farvel til flere end ti spillere, mens otte nye allerede er kommet til.

Vejle har vist muskler på et uventet, højt plan, når det handler om rekruttering.

Her kommer du tæt på den måde, Mikkel Hemmersam har arbejdet på i første del af transfervinduet, hvor klubbens nye rekrutteringschef Christian Larsen også har spillet en væsentlig rolle.

Foto: Claus Fisker/Ritzau Scandic.