3F Superliga -Brøndby-talent arbejder på lejeaftale
2014-01-28 12:51:28
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Brøndby-talent arbejder på lejeaftale

Kristian Andersen fik i efteråret blot en enkelt kamp for Brøndby. En 1. divisionsklub har meldt sig på banen, så nu arbejdes der på en lejeaftale.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Midtbanespilleren Kristian Andersen kom på banen i sæsonens første kamp mod FC Vestsjælland, men siden har Brøndby-træner Thomas Frank ikke benyttet sig af den 19-årige spiller.

Udsigterne til spilletid i foråret er umiddelbart ikke meget bedre, så der arbejdes nu på en lejeaftale for Andersen.

- Vi arbejder på at han bliver lejet ud. Der er interesse fra en klub, og de er nu i gang med at snakke med Brøndby om det, siger Andersen agent, Antoni Alexandrakis, til bold.dk.

- Der er tale om en 1. divisionsklub, og det er en fin mulighed for ham. Han har brug for spilletid, og der er hård konkurrence i Brøndby, så vi håber på, at en lejeaftale falder på plads.

Kristian Andersen står noteret for i alt fem Superligakampe for Brøndby. Alle har været som indskifter.

jesper@bold.dk

Annonce
Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce