1. Division -Henrik Larsen fyret i Lyngby
2009-03-29 20:55:26
Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk

Henrik Larsen fyret i Lyngby

Lyngby Boldklub meddeler her til aften, at man har valgt at fyre cheftræner Henrik Larsen. Niels Frederiksen overtager jobbet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Målsætningen for Lyngby Boldklub blev i vinterpausen ændret. Hidtil havde den været, at man skulle kæmpe med i toppen, men den nye målsætning blev en tand mere ambitiøs, man vil således op i SAS Ligaen fra sommerferien.

Starten på foråret har dog ikke levet op til forventningerne, først tabte man 1-0 i Skive, og i dag spillede de kongeblå så 1-1 med FC Fredericia. Det blev også Henrik Larsens sidste kamp som cheftræner i klubben, han er med omgående virkning fyret.

- Det skal hermed oplyses, at Lyngby Boldklub og cheftræner Henrik Larsen har valgt at stoppe samarbejdet, skriver klubben på sin hjemmeside.

bold.dk har været i kontakt med fyrede Henrik Larsen, der søndag aften ikke havde nogen kommentarer til fyringen.

Niels Frederiksen, der siden 2006 har været U19-træner i klubben, tager over.

Annonce
Annonce

22 kommentarer

Se kommentarer
Annonce