3F Superliga -Kris Stadsgaard ude nogle uger
2013-09-13 14:00:39
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Kris Stadsgaard ude nogle uger

Kris Stadsgaard er ikke med i FC Københavns trup til kampen mod Esbjerg, da han sidder ude med en skade. Det kommer nok til at tage et par uger, vurderer træner Ståle Solbakken.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Efter en landskampspause ruller Superliga-bolden igen i weekenden. I morgen får FC København besøg af Esbjerg, men løverne må undvære Kris Stadsgaard.

Han er på vej tilbage fra en skade, og der går endnu nogle uger, før han er klar, siger træner Ståle Solbakken.

- Han var godt på vej, men så fik han et lille setback i træningen. Vi må være lidt mere forsigtige den her gang. Der kommer nok til at gå nogle uger, siger Ståle Solbakken til bold.dk.

I stedet for Kris Stadsgaard er Georg Margreitter med i truppen for første gang.

- Vi havde brug for en til midtstopper, og han har et stort potentiale. Så får vi se, hvor god han bliver. Han mangler lidt kamptræning, lyder skudsmålet.

Såvel Lars Jacobsen og Nicolai Jørgensen er med i truppen mod Esbjerg i morgen. Begge sprang træningen over onsdag men har trænet siden torsdag.

kristian@bold.dk

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce