LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement

Aarhus F: Glade for vi ikke kan rykke ned

| 2. Division | 5 kommentarer
Aarhus F: Glade for vi ikke kan rykke ned
Foto: Aarhus Fremad

Infoboks

Avarta - Aarhus Fremad
2. Division Oprykningsspil (02/04)
bet365 1,60 3,75 5,00
Oddset 1,60 3,75 4,70
Aarhus Fremad indtager sidstepladsen i 2. divisions oprykningsspil, og holdet er ifølge klubbens træner Claus Christiansen blot glade for, at de ikke kan rykke ned.  

Oprykningsspillet i 2. division står for døren, og i den anledning tager bold.dk turen rundt til de 12 klubber til en snak om, hvad de forventer sig af det spændende forår.

På sidstepladsen i 2. divisions oprykningsspil finder vi Aarhus Fremad. Holdet har blot ét point med sig fra grundspillet, hvorfor de da heller ikke gør sig store forhåbninger om at lege med i toppen af rækken.

Faktisk er holdet ifølge klubbens træner blot glade for, at de ikke kan rykke ned.

- Vi er kommet lidt skævt ind i foråret. Vi har mistet nogle spillere, der er taget til udlandet for at læse og nogle af starterne har også forladt klubben. Hvis vi kigger i forhold til i efteråret, så mangler vi fire til fem startere, og det er klart, at det kan vi jo godt mærke. Der er kommet nogle nye spillere, men det er ikke nogen, der er trådt direkte ind i startopstillingen. Overordnet set er vi bare jublende glade for, at vi er med i oprykningsspillet og faktisk ikke kan rykke ned, siger Claus Christiansen til bold.dk, inden han uddyber.

- Vi er svækkede i forhold til i efteråret.Vi er glade for, at vi kom med på den rigtige side af stregen i efteråret, og nu har vi så et forår, hvor vi kan prøve nogle unge spillere af, for dem har vi mange af. Det er det, vi vil bruge foråret til.

Det svækkede Aarhus-mandskab har undervejs i opstarten ligeledes lidt under skader, hvorfor flere spillere ifølge Aarhus Fremad-træneren først nu er på vej tilbage i omdrejninger.

- Vi har haft en del skader hos mange af de rutinerede spillere, så der har vi været en del ramt, synes jeg. De er ved at komme lidt tilbage, og det er kun Michael Sten Jensen, der er ude hele foråret. Han fik en meniskskade og skal opereres. Ellers er de fleste ved at komme tilbage, men de er ikke i fulde omdrejninger. Vi sætter dem i spil her i starten, og så må vi spille os lidt i form, siger Aarhus Fremad-træneren.

Den store udskiftning i truppen medfører samtidig, at der ikke er de store forventninger til det kommende forår, som Aarhus Fremad-træneren ikke er bleg for at kalde en gratis omgang.

- Vi har egentlig ikke så store forventninger. Vi prøver at se, om vi ikke kan dygtiggøre os og gøre endnu flere spillere klar til at spille 2. division. Mange af vores unge spillere har ikke været så meget med før, og det skal vi selvfølgelig bruge de her kampe til. Måske kan nogle af dem blomstre op og virkelig begå sig, men det skal vi selvfølgelig lige se først.

- Det er ikke noget resultatmæssigt succeskriterie for os. Vi prøver selvfølgelig at få kontakt med nogle af de hold over os, og så kan vi kigge på det. Lige nu skal vi bare forsøge at levere en god indsats. Vi kommer til at spille med mange, som ikke har spillet divisionsfodbold før, så det er klart, at det bliver noget helt nyt.

- Det er klart et gratis forår. Det tager vi det i hvert fald som, slutter Christiansen.

Aarhus Fremad åbner sæsonen lørdag, når de gæster Hvidovre.


Af Frederik Scheuermann

5 kommentarer

LukeDanDuke 00:10          
Et gratis forår, men altså... vi ser gerne nogle gode kampe med sejre til fremad på riisvangen, trods alt :)
HIFfyr 10:52          
Det var noget af en udmelding at komme med!
Hvem har de mistet og hvem mangler de mod os lørdag?
bims 19:06          
Jysk og underspillet - eller overdrevet, om man vil. Fremad har med lidt god vilje mistet én starter: Ullum (på rejse) - som besidder en håndfuld defensive kompetencer, men som teknisk og tempomæssigt har store mangler. Paikar (på rejse) ville ikke have haft en kinamands chance som starter, hvis Rønne og Schjødt er fit. Og Jacob Eriksen, der er vendt tilbage til Kolding, blev brugt on and off i den korte tid, han nåede i klubben.

Derimod har skadesfrekvensen været temmelig massiv. Med henblik på teknik, målfarlighed og speed på kanterne er det essentielt, at Bundgaard og Lauridsen bliver klar - og at Schjødt omsider bliver skadesfri...
Aarhus FORZA Fremad 08:22          
Enig i de fleste af dine betragtninger Bims... Synes dog det var træls vi mistede Jacob Eriksen... Han er en dygtig spiller... Er nu spændt på, hvordan det går i foråret... Håber vi får en god start, så holdet og specielt de nye unge spillere tanker selvtillid... I hver fald glad for vi ikke er med i nedrykningsspillet... Det bliver en gyser
LukeDanDuke 10:15          
Det kunne være fint med en god start så det ikke bliver sådan en halvsæson hvor der intet er at spille for, hvor sidste pladsen bare er vores.

Eriksen var en god spiller, men vigtigere kunne være at få Schjødt igang igen! tror stadig han har noget at byde ind med!
Onsdag den 29. marts
Tirsdag den 28. marts
Advertisement

Mest læste fodboldnyheder (24 timer)

Blodrøde tal i Esbjerg: Minus 37 mio. kr.
Tirsdag 28. marts kl 12:23
Bænket Højbjerg: Har det ikke fantastisk
Tirsdag 28. marts kl 14:42
Lionel Messi får fire kampes karantæne
Tirsdag 28. marts kl 16:28
Frustreret Krogh accepterer fyring
Tirsdag 28. marts kl 12:59
Nykøbing-keeper: Skulle bare have holdt kæft
Tirsdag 28. marts kl 12:10

Mest læste fodboldnyheder (7 dage)

Van der Vaart: Var den bedste spiller i Betis
Torsdag 23. marts kl 13:30
Transferfri Namli er åben for dansk topklub
Torsdag 23. marts kl 07:32
Medier: Løvenkrands i spil til Rangers-job
Torsdag 23. marts kl 11:56
Cornelius har aftale med Ståle og FCK
Fredag 24. marts kl 11:45
RFC fyrer Ole N.- Gravgaard sportsdirektør
Onsdag 22. marts kl 11:04
Bendtner er startet godt i Rosenborg
Fredag 24. marts kl 10:21
Costa: Gjorde alt for at komme til Atletico
Onsdag 22. marts kl 11:36
Dybt skuffet Zanka: Vil ærgre mig i lang tid
Mandag 27. marts kl 08:25
Ole N: Det var mig eller Gravgaard
Onsdag 22. marts kl 13:27
Coleman brækkede benet i rædselstackling
Lørdag 25. marts kl 00:06
Argentina kunne ikke uden Messi
11:03
Amerikansk politik
11:01
Esbjerg fB...[2017] Konkurs?
11:01
Kasper Junker: AGF rykker ikke ud
11:00
UEFA: Italien får fire CL-pladser fra 2018
10:57
Zlatan: Jeg forhandler med United
10:57
Amerikansk politik
10:56
Argentina kunne ikke uden Messi
10:56
LIVERPOOL F.C. - RIP Ronnie
10:54
Amerikansk politik
10:52
Donnarumma stolt af første hele landskamp
10:52
Amerikansk politik
10:51
Esbjerg fB...[2017] Konkurs?
10:51
Zlatan: Jeg forhandler med United
10:50
Video-domme i centrum i spansk sejr i Frankrig
10:49
Kvist tilfreds med præstationen i nullert
10:44
Portugal-boss revser defensiven
10:41
Ranieri: Mere chokeret end bitter
10:39
Esbjerg fB...[2017] Konkurs?
10:39
Yksi kaksi - tråden om finsk indebandy
10:39
Esbjerg-chef: Ny situation ved nedrykning
10:38
Esbjerg fB...[2017] Konkurs?
10:37
Zlatan: Jeg forhandler med United
10:36
ACF Fiorentina
10:36
Ny udfordring til de "nye" brugere! (Ny tråd)
10:36