LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement

Aarhus F: Glade for vi ikke kan rykke ned

| 2. Division | 5 kommentarer
Aarhus F: Glade for vi ikke kan rykke ned
Foto: Aarhus Fremad
Aarhus Fremad indtager sidstepladsen i 2. divisions oprykningsspil, og holdet er ifølge klubbens træner Claus Christiansen blot glade for, at de ikke kan rykke ned.  

Oprykningsspillet i 2. division står for døren, og i den anledning tager bold.dk turen rundt til de 12 klubber til en snak om, hvad de forventer sig af det spændende forår.

På sidstepladsen i 2. divisions oprykningsspil finder vi Aarhus Fremad. Holdet har blot ét point med sig fra grundspillet, hvorfor de da heller ikke gør sig store forhåbninger om at lege med i toppen af rækken.

Faktisk er holdet ifølge klubbens træner blot glade for, at de ikke kan rykke ned.

- Vi er kommet lidt skævt ind i foråret. Vi har mistet nogle spillere, der er taget til udlandet for at læse og nogle af starterne har også forladt klubben. Hvis vi kigger i forhold til i efteråret, så mangler vi fire til fem startere, og det er klart, at det kan vi jo godt mærke. Der er kommet nogle nye spillere, men det er ikke nogen, der er trådt direkte ind i startopstillingen. Overordnet set er vi bare jublende glade for, at vi er med i oprykningsspillet og faktisk ikke kan rykke ned, siger Claus Christiansen til bold.dk, inden han uddyber.

- Vi er svækkede i forhold til i efteråret.Vi er glade for, at vi kom med på den rigtige side af stregen i efteråret, og nu har vi så et forår, hvor vi kan prøve nogle unge spillere af, for dem har vi mange af. Det er det, vi vil bruge foråret til.

Det svækkede Aarhus-mandskab har undervejs i opstarten ligeledes lidt under skader, hvorfor flere spillere ifølge Aarhus Fremad-træneren først nu er på vej tilbage i omdrejninger.

- Vi har haft en del skader hos mange af de rutinerede spillere, så der har vi været en del ramt, synes jeg. De er ved at komme lidt tilbage, og det er kun Michael Sten Jensen, der er ude hele foråret. Han fik en meniskskade og skal opereres. Ellers er de fleste ved at komme tilbage, men de er ikke i fulde omdrejninger. Vi sætter dem i spil her i starten, og så må vi spille os lidt i form, siger Aarhus Fremad-træneren.

Den store udskiftning i truppen medfører samtidig, at der ikke er de store forventninger til det kommende forår, som Aarhus Fremad-træneren ikke er bleg for at kalde en gratis omgang.

- Vi har egentlig ikke så store forventninger. Vi prøver at se, om vi ikke kan dygtiggøre os og gøre endnu flere spillere klar til at spille 2. division. Mange af vores unge spillere har ikke været så meget med før, og det skal vi selvfølgelig bruge de her kampe til. Måske kan nogle af dem blomstre op og virkelig begå sig, men det skal vi selvfølgelig lige se først.

- Det er ikke noget resultatmæssigt succeskriterie for os. Vi prøver selvfølgelig at få kontakt med nogle af de hold over os, og så kan vi kigge på det. Lige nu skal vi bare forsøge at levere en god indsats. Vi kommer til at spille med mange, som ikke har spillet divisionsfodbold før, så det er klart, at det bliver noget helt nyt.

- Det er klart et gratis forår. Det tager vi det i hvert fald som, slutter Christiansen.

Aarhus Fremad åbner sæsonen lørdag, når de gæster Hvidovre.


Af Frederik Scheuermann

5 kommentarer

LukeDanDuke 00:10          
Et gratis forår, men altså... vi ser gerne nogle gode kampe med sejre til fremad på riisvangen, trods alt :)
HIFfyr 10:52          
Det var noget af en udmelding at komme med!
Hvem har de mistet og hvem mangler de mod os lørdag?
bims 19:06          
Jysk og underspillet - eller overdrevet, om man vil. Fremad har med lidt god vilje mistet én starter: Ullum (på rejse) - som besidder en håndfuld defensive kompetencer, men som teknisk og tempomæssigt har store mangler. Paikar (på rejse) ville ikke have haft en kinamands chance som starter, hvis Rønne og Schjødt er fit. Og Jacob Eriksen, der er vendt tilbage til Kolding, blev brugt on and off i den korte tid, han nåede i klubben.

Derimod har skadesfrekvensen været temmelig massiv. Med henblik på teknik, målfarlighed og speed på kanterne er det essentielt, at Bundgaard og Lauridsen bliver klar - og at Schjødt omsider bliver skadesfri...
Aarhus FORZA Fremad 08:22          
Enig i de fleste af dine betragtninger Bims... Synes dog det var træls vi mistede Jacob Eriksen... Han er en dygtig spiller... Er nu spændt på, hvordan det går i foråret... Håber vi får en god start, så holdet og specielt de nye unge spillere tanker selvtillid... I hver fald glad for vi ikke er med i nedrykningsspillet... Det bliver en gyser
LukeDanDuke 10:15          
Det kunne være fint med en god start så det ikke bliver sådan en halvsæson hvor der intet er at spille for, hvor sidste pladsen bare er vores.

Eriksen var en god spiller, men vigtigere kunne være at få Schjødt igang igen! tror stadig han har noget at byde ind med!
Tirsdag den 27. juni
Mandag den 26. juni
Advertisement

Mest læste fodboldnyheder (24 timer)

Brøndby henter Kasper Fisker
Mandag 26. juni kl 09:35
Brøndby lejer Besar Halimi
Mandag 26. juni kl 12:04
Ståle: Okore skal væk - Kusk og Toutouh bliver
Mandag 26. juni kl 15:31
Fisker: Zorniger betød meget for mit valg
Mandag 26. juni kl 13:29
Medie: Morata er tæt på United-skifte
Mandag 26. juni kl 18:29

Mest læste fodboldnyheder (7 dage)

Brøndby henter Kasper Fisker
Mandag 26. juni kl 09:35
Bild: Brighton vil lægge 90 mio. for Delaney
Tirsdag 20. juni kl 22:56
Agent: Umuligt for Laudrup at træne i Qatar nu
Tirsdag 20. juni kl 22:46
Officielt: AGF henter Jakob Ankersen
Onsdag 21. juni kl 14:18
BBC: Liverpool køber Mohamed Salah
Tirsdag 20. juni kl 16:38
Juventus bekræfter: Dani Alves smutter
Onsdag 21. juni kl 19:01
Officielt: Liverpool kaprer Salah
Torsdag 22. juni kl 21:58
Brøndby lejer Besar Halimi
Mandag 26. juni kl 12:04
FCK har tidligere overvejet Bendtner
Søndag 25. juni kl 17:51
Vejle køber Vendsyssel-profil
Tirsdag 20. juni kl 09:33
Brøndbytråden
09:06
Jespersen regner ikke med Horsens-fremtid
09:06
Ny udfordring til de "nye" brugere! (Ny tråd)
09:06
Ricki Olsen forlænger med FC Helsingør
09:05
Hvidovre henter Hasling - forlænger med fem
09:03
FCK tager på træningslejr uden Zanka
09:03
Solbakken: Zilina er en pistrækning
09:02
Medie: Everton vil give 150 mio. for Jørgensen
09:01
Frederik Møller forlader AC Horsens
09:01
Frederik Møller forlader AC Horsens
09:01
Frederik Møller forlader AC Horsens
09:01
Kim Aabech fortsætter i 2. division
09:00
Solbakken: Zilina er en pistrækning
08:57
FIFA-boss: VAR-afgørelser skal være hurtigere
08:57
FCK tager på træningslejr uden Zanka
08:57
Chelsea FC - All hail the Captain!
08:55
Jens Berthel Askou fortsætter i Vendsyssel
08:54
Jens Berthel Askou fortsætter i Vendsyssel
08:53
Agent: Umuligt for Laudrup at træne i Qatar nu
08:53
Brøndbytråden
08:51
Vejle slipper Patrick Rasmussen
08:50
Jens Berthel Askou fortsætter i Vendsyssel
08:49
Langt mellem tilbuddene til Giggs
08:49
Frederik Møller forlader AC Horsens
08:49
Hvidovre henter Hasling - forlænger med fem
08:47