1. Division -AGF giver Akharraz en advarsel
Foto: Jesper Zacho / agffoto
2014-08-10 20:11:13
Foto: Jesper Zacho / agffoto

AGF giver Akharraz en advarsel

Efter en episode hvor AGF’s Osama Akharraz angiveligt gav hjemmeholdets tilskuere ’fingeren’, har klubben nu givet offensivspilleren en advarsel.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AGF led tidligere på dagen et nederlag på 2-0 til Viborg, da holdene mødtes i en dyst mellem de to nedrykkere. Frustrationerne blev angiveligt for meget for Osama Akharraz som ifølge klubbens hjemmeside gav publikum ’fingeren’. Derfor har AGF nu tildelt offensivspilleren en skriftlig advarsel.

- Det siger sig selv, at det er en helt uacceptabel og utilstedelig handling. Derfor har vi gjort det meget klart for spilleren, at han på ingen måde skal træde ved siden af igen. Respekt er en kerneværdi for AGF, og respekt for klubbens fans en selvfølgelighed, siger administrerende direktør Jacob Nielsen til klubbens hjemmeside.

Akharraz undskylder episoden over for hjemmeholdets fans.

- Jeg beklager dybt, hvad der er sket og giver alle AGF-fans og klubben en uforbeholden undskyldning. Jeg må desværre konstatere, at jeg i situationen håndterede modgang og frustration på en forkert og uovervejet måde. Jeg er ked af, at jeg reagerede, som jeg gjorde, siger Akharraz.

Akharraz har kontraktudløb efter efterårssæsonen.

Annonce

44 kommentarer

Se kommentarer
Annonce