Dansk-bosniske Azer Busuladzic har skiftet rumænske Dinamo Bukarest ud med den græske klub Atromitos, som har hjemme i Grækenlands hovedstad Athen.
Den tidligere OB- og Vejle Boldklub-spiller har i sin nye klub underskrevet en kontrakt, der løber frem til sommeren 2019.
Azer Busuladzic har siden sidste sommer spillet med stor succes hos den rumænske klub Dinamo Bukarest, hvor han i sidste sæson spillede fast på den centrale midtbane.
Han har sågar også spillet i sæsonens første tre ligakampe, men har siddet ude i de seneste tre. Han nåede også lige at spille Europa League-kvalifikation mod Athletic Bilbao, inden han altså nu har skiftet klub.
Busuladzic er født og opvokset i Danmark, hvor han fik sin fodboldopdragelse i Kolding FC og Vejle Boldklub. Hos sidstnævnte spillede han også sine første seniorår, inden OB i 2014 hentede ham til klubben.


Dinamo Bukarest
Atromitos
Super League
Rumænien Superliga






























