Allsvenskan -Dansk IFK-profil er åben for et eventyr
2016-01-12 20:24:01
Foto: Getty Images

Dansk IFK-profil er åben for et eventyr

IFK Göteborgs danske profil Søren Rieks er åben for et eventyr i Kina eller et arabisk land, hvis chancen byder sig. Hvis ikke er han dog også meget godt tilfreds med IFK.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Søren Rieks' agent berettede tidligere på vinteren om kinesisk og arabisk interesse for danskeren, men et godt stykke hen i januar er der endnu ikke sket noget med den tidligere Esbjerg-profil.

28-årige Rieks, der lavede ti ligamål i sidste sæson, koncentrer sig da også mest om opstarten i IFK Göteborg.

- Lige nu sker der ikke noget. Jeg har ikke hørt noget, men jeg ved, at min agent kigger sig omkring, siger Rieks til bold.dk og erklærer sig åben for et kinesisk eller arabisk eventyr:

- Jeg er ikke bange for at skulle på et eventyr. Jeg er nået en alder, hvor jeg godt ved, at klubberne fra Bundesligaen og Premier League ikke ligefrem står og banker på. Derfor vil det også være attraktivt for mig, hvis muligheden byder sig. Det kunne blive en god oplevelse.

- Men det er ikke sådan, at jeg slet ikke vil overveje Holland eller et mere traditionelt sted, hvis der kommer noget derfra. Jeg er åben for det meste, og min agent har heldigvis en god dialog med klubben om en eventuelt salg.

- Men sker der ikke noget, så gør det heller ikke så meget. Både jeg og min familie har det rigtig godt i Göteborg.

IFK har økonomiske problemer og har blandt andet måtte sælge sit træningsanlæg.

mikael@bold.dk

Annonce
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce