FC Midtjylland har i løbet af vinteren sagt farvel til to store profiler. Viceanfører Erik Sviatchenko samt målmageren Morten Duncan Rasmussen er fortid i klubben, og herudover er midtbaneprofilen Petter Andersson dømt ude resten af sæsonen med en skade.
Angrebsmæssigt føler træner Jess Thorup trods Duncans afgang sig godt dækket ind, da FCM har købt Vaclav Kadlec, på den centrale midtbane erkender Thorup, at Ulvene er lidt sårbare.
- Spillere som Tim Sparv og Jakob Poulsen spillede ved nærmest alle kampe i efteråret. Det var der en god grund til, nemlig deres præstationer, men det er jo heller ikke positioner, hvor vi kan fodre grise med spillere.
- Så det er positioner, vi kigger på om vi kan finde erstatninger internt i klubben, eller om vi skal ud og hente noget, for rent garderingsmæssigt at være sikre, hvis der sker noget med specielt de to, siger træner Jess Thorup til bold.dk.
I forsvaret har FCM hentet unge Daniel O’Shaugnessy ind, men Thorup ser stadig gerne yderligere en forsvarsspiller i truppen.
- Vi vil gerne have en spiller ind, som kan tage konkurrencen op med Kian Hansen og Patrick Banggard, men selvfølgelig også med Daniel O’Shaugnessy, siger Thorup.
FC Midtjylland drager lørdag på træningslejr i Dubai.
jesper@bold.dk


FC Midtjylland
3F Superliga






























