Bundesliga -Gladbach gav Hertha overraskende snitter
2016-04-03 17:26:49
Foto: Getty Images

Gladbach gav Hertha overraskende snitter

Hertha Berlin løb ind i et overraskende stort nederlag ude mod Gladbach, der vandt med hele 5-0.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 28. runde

FT

GLA

5 - 0

HBE

14'
10
Thorgan Hazard
Mål
60'
20
Andre Hahn
Mål
76'
30
Patrick Herrmann
Mål
80'
40
Thorgan Hazard
Mål
85'
50
Ibrahima Traore
Mål

Søndag eftermiddag skulle Andreas Christensen og Gladbach bruge tre point for at spille sig op på fjerdepladsen i Bundesligaen. De var dog på en på papiret svær opgave mod Hertha Berlin, der var treer før kampen.

Gladbach blev sat igang af en stor fejl af Hertha Berlin-keeper Rune Jarstein. Målmanden lagde bolden lige i fødderne af Dahoud, som fandt Thorgan Hazard, der udnyttede fejlen og gjorde det til 1-0.

Stillingen holdt indtil kampen var omkring en time gammel, men så gik det stærkt. Efter et flot Gladbach-angreb havnede bolden hos Andre Hahn, der vendte rundt og satte bolden helt op i hjørnet til 2-0.

Et kvarter senere kom hjemmeholdet på 3-0. Hazards forsøg blev reddet af Jarstein, men målmanden gav en ripost. Patrick Hermann mødte bolden og lagde den i nettet, og så var kampen afgjort.

Gladbach var dog ikke færdige og kom 4-0 foran med ti minutter igen. Hazard driblede sig fri og sparkede på mål. Afslutningen ramte en Hertha-forsvarer og røg i nettet bag en i denne omgang chanceløs Hertha-keeper.

Fem minutter senere kronede Gladbach en fantastisk kamp med endnu et mål, da Ibrahima Traore satte bolden i nettet fra en spids vinkel til slutresultatet, der lød på overraskende 5-0.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 28. runde

FT

GLA

5 - 0

HBE

14'
10
Thorgan Hazard
Mål
60'
20
Andre Hahn
Mål
76'
30
Patrick Herrmann
Mål
80'
40
Thorgan Hazard
Mål
85'
50
Ibrahima Traore
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce