3F Superliga -Grytebust: Korrekt at annullere målet
2016-05-13 08:16:06
Foto: Morten Wamsler / OB

Grytebust: Korrekt at annullere målet

Sten Grytebust er meget tilfreds med, at dommer Jens Maae annullerede FC Nordsjællands flotte frisparksmål.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Nordsjællands Emiliano Marcondes scorede i aftes et flot frisparksmål mod OB, men målet blev annulleret, da Ramon Rodrigues i en offsideposition spærrede for udsynet for keeper Sten Grytebust.

En korrekt dom, mener den norske OB-målmand.

- Jeg synes, det var en korrekt dom. Dommeren fløjtede også meget tidligt, faktisk før bolden gik i mål. Havde han ikke dømt den, havde i nok fået en kraftig reaktion at se fra mig, smiler Grytebust.

- Jeg så bolden meget sent, på grund af den ekstra mur, de havde sat op. Der var en, der trådte ind i mit synsfelt, og så er reglerne ganske klare. Så det var godt dømt.

Dommer Jens Maae forklarede efter kampen, at det netop var da Ramon Rodrigues trådte ind i Grytebusts synsfelt, at offsiden blev aktiveret.

Annonce
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce