LeoVegas.dk ready? betfair Kvindebold Sukkerbold Advertisement

Guardiola: Har kæmpet hårdt for at være her

| Champions League | 8 kommentarer
Guardiola: Har kæmpet hårdt for at være her
Foto: Getty Images
Top 5: Drømmehug og dribletur er blandt Premier-League rundens bedste mål
Highlights: City smadrer Watford med tenniscifre
Highlights: City legede sig til 5-0 sejr over Liverpool
Optakt: Shay Given og Andy Townsend varmer op til Manchester City - Liverpool
Gary Neville's Soccerbox: Neville og Giggs diskuterer Uniteds vilde 4-3-sejr over City i 2009
Manchester City-manager Pep Guardiola glæder sig til at tage hul på Champions League-gruppespillet, for han og holdet har kæmpet hårdt for at nå det, siger han.

Onsdag aften tager Manchester City hul på Champions League-gruppespillet, når de på udebane møder Feyenoord.

City-manager Pep Guardiola glæder sig til at komme i gang, for han og hans tropper har kæmpet hårdt i Premier League, for at få lov at spille Champions League.

- Vi har kæmpet hårdt, for at være her nu. Det var tæt mellem Arsenal, Liverpool, Manchester United og os i sidste sæson. Vi kæmpede meget og nu begynder vi. Vi ved, hvor svært det er. Det ved jeg af erfaring, siger han til klubbens hjemmeside.

- Forhåbentlig kan spillerne nyde det. Vi starter mod Feyenoord i et land, der sætter pris på og elsker fodbold.

Men i Manchester City drømmer man ikke om pokalen med de store ører endnu. Det må vente, til det kommer tættere på, siger Guardiola.

- Vi drømmer ikke. I denne situation er det bedre at være rolig. Når man går ind i de sidste kampe, siger man, at drømmen er tæt på. Men lige nu er det langt væk.

Manchester City er også i gruppe med Napoli og Shakhtar Donetsk.


Af Nanna Møller Karlsen

8 kommentarer

Jimmy Liddel 22:40          
Ja det må have været hårdt at skulle skrive så mange 0´er på alle de checks.
Higher Ground 23:37          
Bare rolig lille Jimmi, det har Pep folk til...
Reevenge 23:43          
Er selv Barca fan, men må erkende at Pep er den måske mest forkælede træner i verdenshistorien. Det er uhørt hvilke spillere han har fået stillet til rådighed og hvilke summer hans respektive hold har smidt på bordet. Så må man også regne med at han er væk til sommer, hvis City ikke vinder noget nævneværdig i år.
MesutCazorla 04:37          
Det er sjældent Guardiola kan gøre noget rigtigt i nogle´s øjne; når han vinder, er det fordi han har det bedste hold, og når han taber eller spiller uafgjort, så er han overvurderet - men hvad forventer man helt konkret, at han skal gøre anderledes? Skal han lade være med at tage imod de bedste jobtilbud? Skal han undlade at gøre brug af de ressourcer han stilles til rådighed? Skal han bænke/sælge sine bedste spillere, og så hente dårligere spillere ind, for at bevise en pointe?
Og hvorfor møder Ancelotti ikke samme kritik? De sidste 15 år, har han trænet Milan da de var bedste klub i Italien, samt Chelsea, Paris, Real og Bayern, så det er vel meget det samme som med Pep. Og Mourinho har, de sidste 10-13 år, også kun trænet klubber, der enten var klare favoritter (Inter havde ingen konkurrence mens han var der), eller klubber, der har røven fuld af penge. Jeg medgiver, at Guardiola ikke har haft de værste arbejdsforhold, hvor han har være, men man er nødt til at være mere fair i kritikken af ham.
Jimmy Liddel 13:08          
@MesutCazorla

Folk mener jo netop han er overvurderet, fordi han siden Barca bliver udstillet hver gang hans plan A ikke virker. Han har ikke længere en Messi til at hive en kanin op af hatten og vinde kampen og han har intet taktisk modtræk når hans tiki taka ikke fungere.

Man hentede netop Pep til City efter at man havde investeret voldsomt i klubbens akademi, da Pep eftersigende skulle være manden til endelig at bringe noget egen avl op på førsteholdet.
Hvad sker der så? Pep må æde sine ord i sig, om at det ikke er svære at træne i Premier League end Bundesligaen eller La Liga efter en dårlig sæson og går så panisk ud og bruger milliarder på nye spillere, hvilket så også resultere i, at klubben mister deres største talent og generelt et af Englands største upcoming talenter i Jadon Sancho.

At sammenligne ham med Mourinho er en joke. Ja Mourinho har trænet økonomisk stærke klubber, men hvor mange trænere har forsøgt at gøre, hvad Mourinho har gjort i Chelsea med samme adgang til resourcer? Inter var en god kandidat til mesterskabet i Italien, men på ingen måde til en lave en Treble.
MesutCazorla 16:49          
Folk mener jo netop han er overvurderet, fordi han siden Barca bliver udstillet hver gang hans plan A ikke virker.

Udstillet ligefrem? På stående fod kan jeg komme i tanke om tre gange, hvor hans mandskab er blevet løbet over ende; kampene mod Real og i sidste sæson mod Everton og Leicester. Så det er vist så meget sagt, at han decideret bliver udstillet, hver gang planen ikke virker. Alle spillestile har deres kryptonit, men styrken hos Guardiola består jo i, at hans koncept er så stærkt og tydeligt, og det har ofte sikret hans mandskab point selv på de mindre gode dage.

Man hentede netop Pep til City efter at man havde investeret voldsomt i klubbens akademi, da Pep eftersigende skulle være manden til endelig at bringe noget egen avl op på førsteholdet.

Kan du vise mig ét akademi, hvor man allerede fra dag ét, bare har kunne høste frugterne af investeringerne? Når du laver en omlægning og "relancering" af et projekt, så er det forventeligt, at de første frugter muligvis først høstet om 2,3 ja måske endda fem år. Rom blev ikke bygget på en dag, og det kan man heller ikke forvente, at resultatet af deres investerinter i akademiet gør.

Hvad sker der så? Pep må æde sine ord i sig, om at det ikke er svære at træne i Premier League end Bundesligaen eller La Liga efter en dårlig sæson og går så panisk ud og bruger milliarder på nye spillere, hvilket så også resultere i, at klubben mister deres største talent og generelt et af Englands største upcoming talenter i Jadon Sancho.

Panisk? Det har vist været velkendt, at Pep siden sin ankomst gerne har ville forme sit eget City-hold, hvilket så efterhånden er ved at være lykkedes. Men hvilke af de nye handler vil du da mene er paniske? Og skulle han have undladt at styrke en trup, der blev nr. 3, og dermed sætte sit eget job på spil, fordi en 17 årig så vil føle, at vejen er for lang?


At sammenligne ham med Mourinho er en joke. Ja Mourinho har trænet økonomisk stærke klubber, men hvor mange trænere har forsøgt at gøre, hvad Mourinho har gjort i Chelsea med samme adgang til resourcer? Inter var en god kandidat til mesterskabet i Italien, men på ingen måde til en lave en Treble.


Øh, ret mig hvis jeg tager fejl nu, men har næsten samtlige Chelsea managers siden Mourinho blev fyret første gang, ikke vundet minimum ét trofæ med klubben? Di Matteo vandt CL og FA, Conte vandt PL, Benitez vandt EL, Hiddink som brandslukker vandt FA og Ancelotti vandt FA og PL, og jeg mener han satte pointrekord dengang. Så hvad er det, der helt præcist har været så svært i Chelsea?
Inter var det eneste nævneværdige hold i Italien mens Mourinho var der. De havde det bedste hold og de største ressourcer. At han vandt The Treble er jo ikke essentielt her; pointen er, at han overtog et hold, der havde de bedste forudsætninger i ligaen - altså, det samme som Guardiola kritiseres for.
Jimmy Liddel 23:10          
Jeg er uenig.
Tirsdag den 19. september
Advertisement

Mest læste fodboldnyheder (24 timer)

AGF nedlagde FC Nordsjælland i Farum
Mandag 18. september kl 20:51
Jakob Poulsen: Jeg er klar til 10 år mere i FCM
Tirsdag 19. september kl 06:53
Rosenborg køber Lerkendal Stadion
Tirsdag 19. september kl 09:05
Valverde: Dembele-skade kunne være undgået
Mandag 18. september kl 23:30
Klopp bekymrer sig ikke om United og City
Tirsdag 19. september kl 08:41

Mest læste fodboldnyheder (7 dage)

Conte: Sendte tillidserklæring til Andreas C.
Tirsdag 12. september kl 23:39
Solbakken takkede nej til klasseangriber
Onsdag 13. september kl 06:38
Salah meldes syg - Coutinho træner med
Tirsdag 12. september kl 20:53
Kjær: Far tvang mig til trøjebyt med Gerrard
Onsdag 13. september kl 10:47
Pogba udgik i United-show mod Basel
Tirsdag 12. september kl 22:41
Barca-træner: Endelig kan jeg nyde Messi
Onsdag 13. september kl 06:49
Messi førte an da Barcelona nedlagde Juventus
Tirsdag 12. september kl 22:38
Zidane glad for at have Ronaldo tilbage
Onsdag 13. september kl 07:43
Allegri: Bliver straffet af Messi
Tirsdag 12. september kl 23:28
Koeman frustreret over Mourinho-kommentar
Mandag 18. september kl 09:33
LIVERPOOL F.C.
20:34
Holst debuterede i stor Sparta-skuffelse
20:34
AC Milan - Europa for begyndere
20:34
Thomas S. ærgrer sig over misset City-skifte
20:32
Dolberg nomineret til Golden Boy-pris
20:32
Chelsea Football Club
20:30
Leeds United
20:29
Union Berlin fortsætter skidt stime
20:28
Conte: En god mulighed for reserverne
20:27
Conte: En god mulighed for reserverne
20:24
LIVERPOOL F.C.
20:24
Vestergaard og co. ordnede oprykkere
20:24
Chelsea Football Club
20:23
Conte: En god mulighed for reserverne
20:20
LIVERPOOL F.C.
20:20
Inzaghi: Napoli er Scudetto-kandidater
20:17
Inzaghi: Napoli er Scudetto-kandidater
20:16
LIVERPOOL F.C.
20:12
Spurs-tråden|Audere Est Facere
20:12
Egholm: SønderjyskE har etableret sig
20:10
F.C. Internazionale - FFFP
20:05
SERIE A - Tipstråd 2017/18
20:04
FCK - Bliv Kusk!
20:04
Ny udfordring til de "nye" brugere! (Ny tråd)
20:04
Welbeck er tidligst tilbage midt i oktober
20:03