2. Division -Marienlyst-chef: Vi skal blande os i toppen
2017-03-15 14:50:02
Foto: Marienlyst

Marienlyst-chef: Vi skal blande os i toppen

Marienlyst vil op og blande sig, hvor det er sjovt i 2. divisions oprykningsspil, fortæller cheftræner Carsten Hemmingsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Oprykningsspillet i 2. division står for døren, og i den anledning tager bold.dk turen rundt til de 12 klubber til en snak om, hvad de forventer sig af det spændende forår.

I Marienlyst har man allerede været i gang med at spille gældende fodboldkampe. Det skete, da man i sidste uge mødte Brøndby i DBU Pokalen og tabte med 4-1, så her man rent fysisk mere end klar til at åbne forårssæsonen i weekenden, fortæller cheftræner Carsten Hemmingsen.

- Vi har fået en del nye folk ind. Vi havde egentlig truppen klar i slutningen af december, men har siden fået mulighed for at tilknytte nogle flere, og det har vi så udnyttet. Vi har også sagt nej tak til rigtig mange spillere, siger Carsten Hemmingsen til bold.dk.

- Vi har sørget for at få holdet spillet sammen og er kommet i god form, så vi kan klare os fysisk i en rigtig hård forårssæson, hvor vi skal spille rigtig mange kampe, siger Marienlyst-træneren.

Keeperproblemer
I forbindelse med kampen mod Brøndby opstod der keeper-problemer i Marienlyst. Førstekeeper Jeppe Kirk blev skadet, og i stedet hentede man Peter Vestergaard, som fik debut blot et par dage senere.

Det skete til stor skuffelse for Daniel Skøtt, som var hentet ind for at afløse Kim Larsen, som havde trukket sig en måneds tid inden opgøret i Brøndby. Klubben har i forskellige debatfora fået stor medfart for deres disponering på målmandsposten, men Carsten Hemmingsen forsvarer sig.

- Der er en masse, der har en mening om, hvordan vi skulle have gjort det. Men jeg mener ikke, at vi kunne have gjort  det på andre måder, siger Carsten Hemmingsen.

- Kim Larsen sprang fra en måned før, og så stod vi der med håret i postkassen. Så skulle vi finde en ny, og det var svært. Vi havde så kontakt til Daniel, som meldte fra til at starte med. Men vi fik så lavet en aftale med ham alligevel.

- Daniel havde spillet Serie 2 nede i Taarup - ikke for at forklejne det. Men han havde også noget rust, han skulle have banket af. Det lyder på nogen som om, at Daniel har været i klubben i flere år, men det var altså kun tre uger, hvor han nåede at spille sammenlagt én kamp.

- Så det er ikke sådan, at vi bare har hevet Peter Vestergaard ind og sat ham ind foran en mand, som havde været i klubben i flere år. De var nystartede begge to, siger Hemmingsen, som mandag måtte vinke farvel til Daniel Skøtt og goddag til en ny keeper i Mads Packness.

Marienlyst-træneren mener ikke, at problemerne på målmandsposten har påvirket humøret i truppen, og rent spillemæssigt er han sikker på, at det heller ikke har noget at sige.

- Vi har fået Packness, som også har stået divisionsfodbold, og Peter er en rutineret keeper. Han lavede et par fejl i Brøndby, men stod en rigtig god anden halvleg. Selvfølgelig har det en indvirkning i forhold til, at vi ikke har Kirk til rådighed, men dem, vi har fået ind, har vi fuld tillid til - og det havde vi også til Daniel, siger Carsten Hemmingsen.

Vil fortsætte hvor man slap
Det spillemæssige har man arbejdet meget med i Marienlyst i løbet af opstarten, og Carsten Hemmingsen har hovedsageligt forsøgt at bygge ovenpå det, man i forvejen har arbejdet meget med.

- Vi skal fortsætte med det, som vi har gjort hidtil. Vi vil gerne erobre bolden højt oppe på banen og ellers være spilstyrende med bolden langs jorden. Det synes jeg også, vi har været i træningskampene. Vi har haft nogle fine resultater og spillet noget god fodbold, hvilket vi også viste i Brøndby, siger Hemmingsen.

Marienlyst starter på ottendepladsen i tabellen, hvor man har hele syv point op til en oprykningsplads. Det ændrer dog ikke på, at Hemmingsen har store forventninger.

- Vi vil med, deroppe hvor det er sjovt, og vi vil selvfølgelig forsøge at jagte de to øverste. Vi føler også, vi har holdet til det, og det skal vi vise inde på banen. Der er også andre hold, der er rigtig mange andre gode hold. Alle kan slå alle, så hvis man kommer ind i en god stime, så kan man komme godt med, siger Hemmingsen.

Marienlyst åbner sæsonen mod Brabrand, som ligger lunt i svinget på førstepladsen, og hvis man taber her, er der altså endnu længere op til en topplacering. Derfor bliver det spændende at se, hvad der sker, når de to hold møder hinanden lørdag klokken 14.00.

nicolai@bold.dk

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce