Sæsonen har været et langt mareridt for Aston Villa og Jores Okore, der rykkede ud af Premier League med et brag. Villa formåede blot at hente 17 point i sæsonens 38 kampe, halvt så mange som Norwich på næstsidstepladsen.
- Det har været et helvede, synes jeg. Det har været en rigtig lang sæson, specielt når man tænker på den måde, vi har spillet, og resultater, vi har fået. Det har ikke været særlig sjovt at tabe hver weekend, siger Okore til bold.dk.
- Når der ikke er kontinuitet i en klub, er det svært at have stabiliteten i truppen og i spillet. Vi fik ændret hvordan vi skulle spille nogle gange, efterhånden som der kom en ny manager, og det var ikke altid det lige virkede, for ting tager tid.
- Det er lidt ærgerligt, at vi har skiftet manager så mange gange, og det gjorde det bestemt ikke nemt.
Jores Okore spillede i denne sæson 12 kampe for Aston Villa, men i den sidste fase af sæsonen blev han sendt på U21-holdet efter uoverensstemmelser med manager Eric Black.
Han er nu fortid i klubben, men hvad der skal ske for Okore, der har et år tilbage af sin aftale, er endnu uvist.
- Det ved jeg ikke. Når vi får en manager ind, finder jeg ud af det. Det er manageren, der træffer beslutningerne i forhold til det fodboldmæssige, og der kommer vel en på et tidspunkt, siger Okore.
- Når en manager er på plads, skal jeg have en snak med ham for at høre, hvad han synes om mig, og hvordan hans planer med mig er.
23-årige Jores Okore har været i Villa siden sommeren 2013.
jesper@bold.dk


Aston Villa
Premier League





























