Championship -Okore ser ud til at blive i Villa
2016-07-04 08:16:01
Foto: Mark Thompson / Getty Images

Okore ser ud til at blive i Villa

Der er stor interesse for Jores Okore, men umiddelbart ser det ud til, at stopperen bliver hos nedrykkede Aston Villa.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Aston Villa er rykket ud af Premier League, og siden er meget sket i klubben. Roberto Di Matteo er kommet til som manager, og han skal sikre den hæderkronede klub en ny start i den næstbedste engelske række, The Championship.

Danske Jores Okore har stadig et år tilbage af sin kontrakt med Villa, og umiddelbart ser det ud til, at han bliver i klubben trods nedrykningen.

- Vi har da haft en løs snak med klubben, og det var en positiv snak i forhold til, hvad der har været tidligere, siger agent Nikola Juric til bold.dk.

Så tanken er, at han skal være med til at spille dem tilbage i Premier League?

- Ja da. Det er da tanken.

Han har markeret sig flot i Villa. Er der interesse fra andre klubber?

- Det er der. I allerhøjeste grad. Men det mest interessante er Aston Villa. Di Matteo, ville jo gerne have haft Jores, da han var manager i Chelsea mens Jores var i FC Nordsjælland. Dengang sagde vi nej, siger Juric.

- Nu er scenariet så, at han er i Aston Villa.

23-årige Okore har været i Vila i tre sæsoner. Det er blevet til 38 kampe i Premier League.

jesper@bold.dk

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce