LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement

Sevilla-boss føler sig forrådt af Vitolo

| La Liga | 15 kommentarer
Highlights: Sevilla holdt legestue og ydmygede Osasuna med 5-0!
Sevillas legestue fortsætter! 5-0!
Sevilla-boss føler sig forrådt af Vitolo
Foto: Getty Images
Sevilla-præsident Jose Castro raser mod Vitolo, som løb fra en mundtlig aftale for i stedet at skifte til Atletico Madrid.

I mandags annoncerede Sevilla, at det var lykkedes klubben at forlænge kontrakten med Vitolo, som ellers var meldt godt på vej mod Atletico Madrid.

Derfor kom det som noget af en overraskelse, at Vitolo onsdag alligevel skiftede til Atletico. Sevillas præsident, Jose Castro, har svært ved at fatte tabet af kantspilleren.

- Selve kontrakten var ikke skrevet under, men vi havde fået en underskrift, på at de nye kontraktbetingelser var accepteret. Vi overvejer at gå videre med sagen, men det er op til bestyrelsen, forklarer præsidenten ifølge avisen AS.

- Situationen var den, at jeg i weekenden flere gange blev kontaktet af Vitolo, som forsøgte at overtale os til  at lade Atletico betalte frikøbsklausulen i rater. Det kunne vi ikke gå med til, så vi blev i stedet enig med spilleren om, at vi ville forhøje hans løn, så den svarede til den han blev tilbudt i Atletico. Vi nåede til enighed, og Vitolo gik glad fra mit kontor.

- Vi udarbejdede papirerne og fik hans fars accept af aftalen. Kontrakten var ikke underskrevet, men Vitolo gav mig besked om, at jeg kunne offentliggøre aftalen. Derfor gjorde jeg, som jeg gjorde, og det fortryder jeg ikke. Hvis ikke du kan stole på en spiller, som klubben har givet alt, så er der ikke noget at gøre. Vi er ikke skuffede, vi er rasende, lyder det fra Sevilla-bossen.

Da Atletico Madrid er suspenderet fra at registrere nye spillere indtil 1. januar 2018, spiller Vitolo efterårssæsonen i Las Palmas.


Af Casper Baunsgaard

15 kommentarer

cgil 23:30          
Når man ser på den her sag og Amavi-sagen synes jeg der tegner sig et billede af en amatøragtig Sevilla-ledelse. Det er selvfølgelig svært at vide hvem der taler sandt i denne sag, men det er altså to gange inden for få dage at Sevilla-ledelsen bliver beskyldt for nogle ret voldsomme ting.

Uværdig afsked for Vitolo i Sevilla, desværre.
bruger 143670 23:35          
Fuck ham
camara 23:35          
Det er amatøragtigt at de stoler på en spiller/agent/familie, det kan man ikke nu om dage, så godt som alle er egoistiske og tænker kun på sig selv og penge.

Men den anden dumpede vel et lægecheck, det kan man vel ikke gøre noget ved ?
Mark Emil 00:23          
Amavi dumpede lægetjekket. Det er der vel intet galt med? Medmindre du mener, at Sevilla fortrød købet af Amavi og derfor dumpede ham.

Er det ikke nærmere Vitolo der tager en uværdig afsked med Sevilla? Vitolo har spillet fast i 4 år på trods af svingende præstationer. Vitolo underskrev en kontraktforlængelse sidste sommer og skulle ifølge Jose Castro have indgået en aftale med klubben om lønforhøjelse så sent som i mandags. To dage efter bryder VItolo denne aftale for at skifte til en af klubbens største konkurrenter.

Sevilla skulle eftersignende have fået 265-270 millioner for Vitolo. Det må siges, at være tilfredstillende for en kantspiller der aldrig virkelig har været målfarlig. Hvis de henter Nolito på en lejekontrakt og Navas på fri transfer står de i mine øjne ikke svagere på kanten end de gjorde i sidste sæson.
FrækFyr17 00:36          
Det må siges, at være tilfredstillende for en kantspiller der aldrig virkelig har været målfarlig.

Vítolo har været Sevillas bedste spiller siden ankomsten. Det er altså ikke uden grund, at han nu hentes til Atlético.
haraltidret 00:52          
Hvis Atletico Madrid har udløst frikøbsklausulen, hvilket de jo må have gjort, er der jo ikke så meget Sevilla kan gøre ved det. Hvis det er tilfældet står det jo Vitolo frit for at vælge det kontrakttilbud han finder mest interessant, og i den proces kan jo også godt skifte mening så længe han ikke har skrevet under på nogen kontrakt.
Men jeg kan sagtens forstå Sevilla´s frustration over at miste en af deres bedste spillere til en direkte konkurrent, og at man verbalt lader sin frustration gå ud over spilleren. På den måde håber ledelsen i Sevilla vel at deres fans vil rette vreden mod spilleren, og ikke mod den ledelse der ikke formåede at lukke en ny aftale med en af klubbens vigtigste spillere.
cgil 01:12          
Aston Villa påstår at Amavi ikke dumpede lægetjekket, og at det bare var en dækhistorie for at afbryde handlen.

Og det har jo også været fremme at Vitolo var meget skuffet over præsidentens udtalelser, og at han så det som en måde at tvinge Vitolo til at forlænge, da han ellers vil blive hadet af Sevilla-fansene. Heller ikke her stemmer den anden parts historie altså med Sevillas.

Han er i øvrigt en klassespiller der på ingen måde kan erstattes af Jesus Navas og Nolito. Come on.
Fredag den 21. juli
Torsdag den 20. juli
Advertisement

Mest læste fodboldnyheder (24 timer)

Officielt: Brøndby henter Anthony Jung
Torsdag 20. juli kl 11:23
Keeperdrop sendte BIF's 10 mand videre
Torsdag 20. juli kl 19:54
Lyngby-avancement efter straffesparksorgie
Torsdag 20. juli kl 18:56
UEFA's Super Cup rykker FCK's Vardar-kampe
Torsdag 20. juli kl 14:01
FC Midtjylland fuldførte dansk succesaften
Torsdag 20. juli kl 20:53

Mest læste fodboldnyheder (7 dage)

Brøndby henter Lasse Vigen i Fulham
Tirsdag 18. juli kl 15:00
Medie: Marcondes snakker med Brøndby
Lørdag 15. juli kl 10:26
Alexis: Jeg vil spille Champions League
Søndag 16. juli kl 00:42
31-årige Michu indstiller karrieren
Mandag 17. juli kl 12:36
Brøndby møder Split eller Sofia
Fredag 14. juli kl 13:16
Chelsea bekræfter Morata-køb
Onsdag 19. juli kl 19:36
Officielt: Brøndby henter Anthony Jung
Torsdag 20. juli kl 11:23
Avis: City tæt på at hente Pepe Reina
Mandag 17. juli kl 22:37
Bosz roser tomålsskytten Emre Mor
Mandag 17. juli kl 13:41
Esbjerg lune på Rodolph Austin
Fredag 14. juli kl 17:03
"Superliga tips 2017-2018"
10:57
Brøndbytråden
10:56
Mavuba skifter til Slavia Prag
10:55
Chelsea FC - All hail the Captain!
10:54
Ingen tilskuere til Hajduk-Brøndby
10:54
Lukas Fernandes slemt skuffet over fravalg
10:53
Ingen tilskuere til Hajduk-Brøndby
10:53
Esbjerg fB... #*#
10:53
Mavuba skifter til Slavia Prag
10:52
Klopp: Coutinho er ikke til salg
10:51
Brøndbytråden
10:50
David N: Ingen grund til ikke at tro på det
10:50
Ingen tilskuere til Hajduk-Brøndby
10:49
AC Milan - Playing real time FM!
10:49
Cykeltråden - Tour de France!
10:48
SønderjyskE lejer Songani ud til Elverum
10:48
Ingen tilskuere til Hajduk-Brøndby
10:47
Ingen tilskuere til Hajduk-Brøndby
10:46
Ingen tilskuere til Hajduk-Brøndby
10:46
Esbjerg fB... #*#
10:45
Sulten Bonucci vil skrive ny Milan-historie
10:45
AFCON afvikles fremover om sommeren
10:45
Klopp: Coutinho er ikke til salg
10:44
Ingen tilskuere til Hajduk-Brøndby
10:44
AC Milan - Playing real time FM!
10:43