Tottenham kæmper med ni runder tilbage af Premier League stadig med om mesterskabet, mens holdet også er med i ottendedelsfinalen i Europa League, hvor Dortmund venter.
Manager Mauricio Pochettino mener, at hans trup er bred nok til, at han kan satse på succes i begge turneringer.
- Vi forsøger altid at træffe den bedste beslutning og sætte det bedste hold til alle kampe. Torsdag har vi en meget svær kamp mod Dortmund, og Europa League og Premier League er turneringer, som vi prioriterer nu, da vi er med begge steder, siger Pochettino til Sky Sports.
- Men samtidig er vi inde i en periode, som er hård for spillerne, og nogle gange må man give holdet ro og rotere.
- Det er svært at spille alle kampe med det samme hold, og derfor har vi fra starten af sæsonen talt om, at det er vigtigt at have en bred trup, hvor alle spillere føler, de er vigtige, og at startopstillingen altid er den bedste for at vinde kampene.
Tottenham starter på udebane mod Dortmund, mens holdet i Premier League ligger nummer to med fem point op til Leicester.


Tottenham
Premier League
Europa League

























