LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
Logo for SuperSport United

Om SuperSport United

Land: Sydafrika


Turneringer med deltagelse af SuperSport United

Turnering Placering Form
1. Division #5
har tabt 2 kampe i træk
CAF Confederation Cup Gr. D #2
er ubesejret i samtlige kampe
Nedbank Cup Vinder
har vundet samtlige kampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret 3 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om SuperSport United fra nyhedsarkivet

Nyheder om SuperSport United

18/05 19:35
31/01 17:15
19/12 13:02
06/09 11:48
25/07 15:40
07/01 21:59
26/10 11:51
25/09 16:29
25/01 09:28


Spillertrup for SuperSport United

Nr. Navn Position
1. Reyaad Pieterse (25 år) Målmand
2. Tefu Mashamaite (32 år) Forsvar
3. Keagan Ritchie (27 år) Forsvar
4. Clayton Daniels (32 år) Forsvar
5. Michael Boxall (28 år) Forsvar
6. Renielwe Letsholonyane (35 år) Midtbane
7. Bradley Grobler (29 år) Angreb
8. Dean Furman (34 år) Midtbane
10. Kingston Nkhatha (31 år) Angreb
11. Jeremy Brockie (29 år) Angreb
12. Cole Alexander (27 år) Midtbane
13. Thuso Phala (31 år) Midtbane
14. Onismor Bhasera (30 år) Forsvar
15. Mpho Mbebe (25 år) Midtbane
16. Aubrey Maphosa Modiba (21 år) Forsvar
17. Morne Nel (21 år) Midtbane
18. Michael Alan Morton (28 år) Midtbane
19. Fagrie Lakay (20 år) Midtbane
20. Gomolemo Grant Kekana (24 år) Forsvar
22. Sidney Mtshweni (20 år) Midtbane
23. Thabo Mnyamane (24 år) Angreb
25. Denwin Farmer (20 år) Forsvar
26. Athenkosi Dlala (19 år) Midtbane
27. Mario Booysen (28 år) Forsvar
28. Tebeho Mokoena (42 år) Midtbane
29. Morgan Gould (34 år) Forsvar
30. Ronwen Williams (25 år) Målmand
31. Boalefa Pule (27 år) Målmand
32. Dumisani Msibi (22 år) Målmand
Thabo Moloi (23 år) Forsvar
Luvolwethu Mpeta (27 år) Forsvar
Thabo Makhele (22 år) Forsvar
Tshepiso Sathekge (23 år) Midtbane
Zama Rambuwane (20 år) Midtbane
Anthony Gordinho (22 år) Midtbane
Dove Wome (26 år) Midtbane
Thabani Mthembu (22 år) Angreb
Advertisement
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Platinum Stars
SuperSport United
1 – 0
24. august 19:30
1. runde
SuperSport United
Chippa United
0 – 0
14. september 19:30
2. runde
Maritzburg United
SuperSport United
0 – 1
21. september 19:30
3. runde
SuperSport United
Free State Stars
0 – 0
24. september 20:15
4. runde
Lamontville Golden Arrows
SuperSport United
1 – 1
28. september 19:30
5. runde
SuperSport United
Highlands Park
4 – 1
16. oktober 15:30
6. runde
Ajax Cape Town
SuperSport United
0 – 2
29. oktober 20:15
7. runde
SuperSport United
Orlando Pirates
6 – 1
1. november 18:30
8. runde
Baroka FC
SuperSport United
1 – 1
19. november 14:30
9. runde
Kaizer Chiefs
SuperSport United
1 – 1
23. november 18:30
10. runde
SuperSport United
Bidvest Wits
2 – 0
29. november 18:30
11. runde
Bloemfontein Celtic
SuperSport United
0 – 0
4. december 14:30
12. runde
Cape Town City FC
SuperSport United
1 – 1
16. december 17:00
14. runde
SuperSport United
Polokwane City
2 – 1
21. december 19:00
15. runde
SuperSport United
Lamontville Golden Arrows
5 – 2
8. februar 18:30
16. runde
Free State Stars
SuperSport United
0 – 0
15. februar 18:30
17. runde
SuperSport United
Maritzburg United
4 – 1
22. februar 18:30
18. runde
Highlands Park
SuperSport United
0 – 1
25. februar 19:15
19. runde
SuperSport United
Ajax Cape Town
0 – 0
4. marts 19:15
20. runde
Orlando Pirates
SuperSport United
1 – 1
7. marts 18:30
21. runde
Royal Eagles
SuperSport United
1 – 2
15. marts 18:30
1/16-finaler
SuperSport United
Baroka FC
0 – 1
1. april 15:05
22. runde
KwaDukuza United
SuperSport United
0 – 2
4. april 19:30
1/8-finaler
Mamelodi Sundowns FC
SuperSport United
5 – 0
13. april 18:00
23. runde
SuperSport United
Mamelodi Sundowns FC
0 – 1
19. april 19:30
13. runde
Kaizer Chiefs
SuperSport United
4 – 6
22. april 18:00
Kvartfinaler
Bidvest Wits
SuperSport United
0 – 1
25. april 19:30
25. runde
SuperSport United
Kaizer Chiefs
2 – 2
29. april 18:00
26. runde
SuperSport United
Bloemfontein Celtic
0 – 0
3. maj 19:30
24. runde
Polokwane City
SuperSport United
2 – 3
6. maj 18:00
27. runde
SuperSport United
Cape Town City FC
4 – 2
9. maj 19:30
28. runde
SuperSport United
Horoya AC
2 – 2
12. maj 19:00
1. runde
Chippa United
SuperSport United
3 – 0
17. maj 19:30
29. runde
Chippa United
SuperSport United
2 – 4
20. maj 15:00
Semifinaler
CF Mounana
SuperSport United
3 – 5
23. maj 17:00
2. runde
SuperSport United
Platinum Stars
0 – 1
27. maj 15:00
30. runde
TP Mazembe
SuperSport United
2 – 2
4. juni 14:30
3. runde
SuperSport United
TP Mazembe
0 – 0
20. juni 19:00
4. runde
SuperSport United
Orlando Pirates
4 – 1
24. juni 20:15
Finale
Horoya AC
SuperSport United
vs
1. juli 17:00
5. runde
SuperSport United
CF Mounana
vs
8. juli 15:00
6. runde