LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
Opdateret:
19/3-2017 14:53
Ukraine
Premier League (22 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Shakhtar Donetsk 22 19 3 0 47 - 14 60
2. Dynamo Kiev 22 14 4 4 43 - 23 46
3. Zorya 22 12 4 6 34 - 21 40
4. FC Olexandria 22 9 6 7 37 - 28 33
5. Olimpik Donetsk 21 9 6 6 28 - 30 33
6. Chornomorets Odesa 22 7 6 9 17 - 23 27
7. Vorskla 22 6 6 10 24 - 28 24
8. Stal Kamianske 22 6 6 10 20 - 25 24
9. Zirka 22 6 5 11 20 - 33 23
10. Karpaty 21 4 6 11 21 - 30 12
11. Dnipro 22 4 10 8 21 - 30 10
12. Volyn 22 2 4 16 13 - 40 10
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
131 28,50 325 2,48 54 (41,2 %) 33 (25,2 %) 44 (33,6 %)
Opdateret:
19/3-2017 14:53
Ukraine
Premier League (22 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Shakhtar Donetsk 11 9 2 0 23 - 5 29
2. Dynamo Kiev 11 8 0 3 22 - 12 24
3. Zorya 11 6 1 4 22 - 14 19
4. FC Olexandria 11 6 3 2 23 - 10 21
5. Olimpik Donetsk 10 5 2 3 14 - 14 17
6. Chornomorets Odesa 11 4 4 3 10 - 9 16
7. Vorskla 11 2 5 4 11 - 13 11
8. Stal Kamianske 11 3 1 7 13 - 16 10
9. Zirka 11 4 4 3 11 - 9 16
10. Karpaty 11 3 3 5 11 - 15 12
11. Dnipro 11 2 5 4 13 - 13 11
12. Volyn 11 2 3 6 9 - 13 9
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
131 28,50 325 2,48 54 (41,2 %) 33 (25,2 %) 44 (33,6 %)
Opdateret:
19/3-2017 14:53
Ukraine
Premier League (22 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Shakhtar Donetsk 11 10 1 0 24 - 9 31
2. Dynamo Kiev 11 6 4 1 21 - 11 22
3. Zorya 11 6 3 2 12 - 7 21
4. FC Olexandria 11 3 3 5 14 - 18 12
5. Olimpik Donetsk 11 4 4 3 14 - 16 16
6. Chornomorets Odesa 11 3 2 6 7 - 14 11
7. Vorskla 11 4 1 6 13 - 15 13
8. Stal Kamianske 11 3 5 3 7 - 9 14
9. Zirka 11 2 1 8 9 - 24 7
10. Karpaty 10 1 3 6 10 - 15 6
11. Dnipro 11 2 5 4 8 - 17 11
12. Volyn 11 0 1 10 4 - 27 1
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
131 28,50 325 2,48 54 (41,2 %) 33 (25,2 %) 44 (33,6 %)
Opdateret:
19/3-2017 14:53
Ukraine
Premier League (22 runder)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Shakhtar Donetsk 11 0 2,14 0,64
2. Dynamo Kiev 5 3 1,95 1,05
3. Zorya 9 3 1,55 0,95
4. FC Olexandria 5 5 1,68 1,27
5. Olimpik Donetsk 4 7 1,33 1,43
6. Chornomorets Odesa 9 9 0,77 1,05
7. Vorskla 6 5 1,09 1,27
8. Stal Kamianske 8 9 0,91 1,14
9. Zirka 7 8 0,91 1,50
10. Karpaty 5 7 1,00 1,43
11. Dnipro 5 9 0,95 1,36
12. Volyn 3 12 0,59 1,82
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
131 28,50 325 2,48 54 (41,2 %) 33 (25,2 %) 44 (33,6 %)
Vis hele listen
Opdateret:
19/3-2017 14:53
Ukraine
Premier League (22 runder)
Mål    Spiller Klub
10    Junior Moraes Dynamo Kiev
9    Facundo Ferreyra Shakhtar Donetsk
8    Gustavo Blanco Shakhtar Donetsk
6    Stanislav Kulish FC Olexandria
6    Anton Postupalenko Olimpik Donetsk
6    Viktor Kovalenko Shakhtar Donetsk
6    Yuriy Kolomoets Vorskla
6    Dmytro Khlobas Vorskla
6    Alexander Karavaev Zorya
5    Ruslan Rotan Dnipro
5    Roman Yaremchuk Dynamo Kiev
5    Andriy Yarmolenko Dynamo Kiev
5    Artem Biesiedin Dynamo Kiev
5    Vitali Ponomar FC Olexandria
5    Ivan Matyazh Olimpik Donetsk
5    Kwame Karikari Stal Kamianske
5    Sylvano Comvalius Stal Kamianske
4    Vladyslav Kochergin Dnipro
4    Serhiy Sydorchuk Dynamo Kiev
4    Vasili Gritsuk FC Olexandria
4    Ihor Khudobiak Karpaty
4    Ambrosi Chachua Karpaty
4    Andriy Bohdanov Olimpik Donetsk
4    Dentinho Shakhtar Donetsk
4    Ivan Petryak Zorya
4    Rafael Forster Zorya
4    Zeljko Ljubenovic Zorya
3    Dmytro Korkishko Chornomorets Odesa
3    Denys Balanyuk Dnipro
3    Denis Garmash Dynamo Kiev
3    Stanislav Mikitsey FC Olexandria
3    Sergey Starenkiy FC Olexandria
3    Andriy Zaporozhan FC Olexandria
3    Marlos Shakhtar Donetsk
3    Taison Shakhtar Donetsk
3    Ivan Ordec Shakhtar Donetsk
3    Denis Vasin Stal Kamianske
3    Sergey Petrov Volyn
3    Artem Dudik Volyn
3    Sanzhar Tursunov Vorskla
3    At. Monzon Zirka
3    Sabinanigo Zirka
3    Denis Bonaventure Zorya
2    Oleksiy Khoblenko Chornomorets Odesa
2    Davit Khocholava Chornomorets Odesa
2    Evgeny Martinenko Chornomorets Odesa
2    Igor Kogut Dnipro
2    Yuri Vakulko Dnipro
2    Valeriy Luchkevych Dnipro
2    Andriy Blyznychenko Dnipro
2    Viktor Tsigankov Dynamo Kiev
2    Domagoj Vida Dynamo Kiev
2    Mykola Morozyuk Dynamo Kiev
2    Derlis Gonzalez Dynamo Kiev
2    Artem Chornyi FC Olexandria
2    Pavlo Ksenz Karpaty
2    Sergiy Shestakov Olimpik Donetsk
2    Serhiy Gryn Olimpik Donetsk
2    Dmitri Grishko Olimpik Donetsk
2    Kyrylo Petrov Olimpik Donetsk
2    Volodymyr Lysenko Olimpik Donetsk
2    Andrei Boryachuk Shakhtar Donetsk
2    Eduardo da Silva Shakhtar Donetsk
2    Fred Shakhtar Donetsk
2    Bernard Shakhtar Donetsk
2    Boy Deul Stal Kamianske
2    Roman Karasyuk Stal Kamianske
2    Anatoli Didenko Volyn
2    Vladimir Odaryuk Vorskla
2    Pavlo Rebenok Vorskla
2    Olivenza Zirka
2    Cenicero Zirka
2    Dmitriy Bilonog Zirka
2    Naxara Zirka
2    Jonathan Moya Zirka
2    Artem Gordienko Zorya
2    Vladyslav Kulach Zorya
1    Vladyslav Kabayev Chornomorets Odesa
1    Yevgeny Smirnov Chornomorets Odesa
1    Oleksandr Andrievsky Chornomorets Odesa
1    Volodymyr Barilko Chornomorets Odesa
1    Kyrylo Kovalets Chornomorets Odesa
1    Artem Dovbyk Dnipro
1    Oleg Gusev Dynamo Kiev
1    Yevhen Khacheridi Dynamo Kiev
1    Serhiy Rybalka Dynamo Kiev
1    Antunes Dynamo Kiev
1    Vitaly Buyalsky Dynamo Kiev
1    Evgen Makarenko Dynamo Kiev
1    Valeriy Fedorchuk Dynamo Kiev
1    Pavlo Orikhovskyy Dynamo Kiev
1    Evgen Banada FC Olexandria
1    Artem Polyarus FC Olexandria
1    Andriy Gitchenko FC Olexandria
1    Anton Shendrik FC Olexandria
1    Maksim Grisyo Karpaty
1    Oleksandr Gladky Karpaty
1    Artem Filimonov Karpaty
1    Taras Zaviyskiy Karpaty
1    Ivan Lobaj Karpaty
1    Oleksiy Dytyatev Karpaty
1    Victor Khomchenko Karpaty
1    Volodymyr Tanchyk Olimpik Donetsk
1    Ilya Kornev Olimpik Donetsk
1    Moha Olimpik Donetsk
1    Maksym Malyshev Shakhtar Donetsk
1    Yevhen Seleznyov Shakhtar Donetsk
1    Taras Stepanenko Shakhtar Donetsk
1    Darijo Srna Shakhtar Donetsk
1    Ismaily Shakhtar Donetsk
1    Mykola Ishchenko Stal Kamianske
1    Maksym Kalenchuk Stal Kamianske
1    Roman Debelko Stal Kamianske
1    Vladyslav Shapoval Volyn
1    Oleg Gerasymyuk Volyn
1    Redvan Memeshev Volyn
1    Artur Zagorulko Vorskla
1    Vyacheslav Sharpar Vorskla
1    Aleksandr Kobakhidze Vorskla
1    Volodimir Chesnakov Vorskla
1    Pavlo Polehenko Zirka
1    Vladislav Lupashko Zirka
1    Federico Pereyra Zirka
1    Roman Popov Zirka
1    Igor Kharatin Zorya
1    Denys Bezborodko Zorya
1    Vladislav Kalitvintsev Zorya
1    Dmytro Grechyshkin Zorya
1    Yevhen Tkachuk Zorya
1    Paulo Victor Zorya
1    Evgeniy Opanasenko Zorya
1    Artem Sukhotsky Zorya
1    Igor Chaykovskiy Zorya
Vis hele listen
Opdateret:
19/3-2017 14:53
Ukraine
Premier League (22 runder)
Opdateret:
19/3-2017 14:53
Ukraine
Premier League (22 runder)
Klub Fordeling G R T
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt
Gule kort tællees ikke på denne liga.
Mesterskabs-playoff
Nedrykning playoff
Cup vinder fra sidste sæson
Oprykker fra sidste sæson

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
22.07.2016 18:00 Shakhtar Donetsk – Zirka 4 – 1
23.07.2016 16:00 Stal Kamianske – Karpaty 0 – 3
23.07.2016 18:30 Vorskla – Chornomorets Odesa 1 – 0
23.07.2016 18:35 Dynamo Kiev – FC Olexandria 5 – 1
24.07.2016 16:00 Zorya – Olimpik Donetsk 3 – 0
24.07.2016 18:30 Dnipro – Volyn 5 – 0

2. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
30.07.2016 16:00 Volyn – Olimpik Donetsk 2 – 2
30.07.2016 18:30 Chornomorets Odesa – Shakhtar Donetsk 1 – 4
30.07.2016 18:30 Zirka – Zorya 1 – 1
31.07.2016 16:00 Dnipro – Stal Kamianske 1 – 1
31.07.2016 18:30 FC Olexandria – Vorskla 3 – 2
31.07.2016 18:30 Karpaty – Dynamo Kiev 0 – 2

3. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
06.08.2016 16:00 Stal Kamianske – Volyn 1 – 0
06.08.2016 18:30 Dynamo Kiev – Dnipro 1 – 0
07.08.2016 16:00 Olimpik Donetsk – Zirka 4 – 2
07.08.2016 18:30 Shakhtar Donetsk – FC Olexandria 1 – 0
07.08.2016 18:30 Zorya – Chornomorets Odesa 4 – 0
07.08.2016 18:30 Vorskla – Karpaty 1 – 1

4. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
12.08.2016 19:00 Karpaty – Shakhtar Donetsk 2 – 3
13.08.2016 16:00 Volyn – Zirka 1 – 0
13.08.2016 18:30 Dnipro – Vorskla 1 – 1
13.08.2016 18:30 FC Olexandria – Zorya 0 – 1
14.08.2016 16:00 Chornomorets Odesa – Olimpik Donetsk 3 – 0
14.08.2016 18:30 Stal Kamianske – Dynamo Kiev 1 – 2

5. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
20.08.2016 16:00 Olimpik Donetsk – FC Olexandria 0 – 2
20.08.2016 18:35 Dynamo Kiev – Volyn 2 – 1
21.08.2016 16:00 Shakhtar Donetsk – Dnipro 4 – 0
21.08.2016 18:30 Vorskla – Stal Kamianske 0 – 0
21.08.2016 18:30 Zorya – Karpaty 2 – 1
21.08.2016 18:30 Zirka – Chornomorets Odesa 0 – 1

6. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.08.2016 18:00 Dnipro – Zorya 2 – 0
27.08.2016 16:00 Volyn – Chornomorets Odesa 0 – 1
27.08.2016 18:30 Dynamo Kiev – Vorskla 0 – 2
28.08.2016 16:00 Karpaty – Olimpik Donetsk 0 – 2
28.08.2016 16:00 FC Olexandria – Zirka 4 – 0
28.08.2016 18:30 Stal Kamianske – Shakhtar Donetsk 0 – 1

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.09.2016 20:00 Shakhtar Donetsk – Dynamo Kiev 1 – 1
10.09.2016 16:00 Zorya – Stal Kamianske 2 – 2
11.09.2016 13:00 Zirka – Karpaty 1 – 0
11.09.2016 16:00 Vorskla – Volyn 2 – 1
11.09.2016 16:00 Chornomorets Odesa – FC Olexandria 1 – 0
11.09.2016 18:30 Olimpik Donetsk – Dnipro 3 – 0

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.09.2016 13:00 Stal Kamianske – Olimpik Donetsk 2 – 3
17.09.2016 16:00 Karpaty – Chornomorets Odesa 0 – 0
17.09.2016 18:30 Dnipro – Zirka 0 – 1
18.09.2016 13:00 Volyn – FC Olexandria 1 – 1
18.09.2016 18:30 Dynamo Kiev – Zorya 0 – 1
18.09.2016 18:30 Vorskla – Shakhtar Donetsk 0 – 1

9. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.09.2016 13:00 Olimpik Donetsk – Dynamo Kiev 0 – 4
24.09.2016 16:00 Shakhtar Donetsk – Volyn 3 – 0
24.09.2016 18:30 Zorya – Vorskla 2 – 1
25.09.2016 16:00 Zirka – Stal Kamianske 0 – 0
25.09.2016 18:30 Chornomorets Odesa – Dnipro 0 – 0
25.09.2016 18:30 FC Olexandria – Karpaty 3 – 2

10. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
01.10.2016 16:00 Stal Kamianske – Chornomorets Odesa 1 – 2
01.10.2016 18:30 Dnipro – FC Olexandria 1 – 4
01.10.2016 18:30 Vorskla – Olimpik Donetsk 1 – 2
02.10.2016 13:00 Volyn – Karpaty 1 – 1
02.10.2016 16:00 Shakhtar Donetsk – Zorya 1 – 0
02.10.2016 18:35 Dynamo Kiev – Zirka 2 – 0

11. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
15.10.2016 16:00 Olimpik Donetsk – Shakhtar Donetsk 1 – 1
15.10.2016 16:00 Zorya – Volyn 2 – 0
15.10.2016 18:30 Chornomorets Odesa – Dynamo Kiev 1 – 1
16.10.2016 13:00 FC Olexandria – Stal Kamianske 2 – 0
16.10.2016 16:00 Zirka – Vorskla 2 – 0
16.10.2016 18:30 Karpaty – Dnipro 1 – 1

12. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
22.10.2016 16:00 Karpaty – Stal Kamianske 0 – 1
22.10.2016 18:30 Volyn – Dnipro 3 – 0
23.10.2016 13:00 FC Olexandria – Dynamo Kiev 1 – 1
23.10.2016 16:00 Olimpik Donetsk – Zorya 0 – 2
23.10.2016 18:30 Chornomorets Odesa – Vorskla 1 – 2
23.10.2016 18:30 Zirka – Shakhtar Donetsk 0 – 3

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
29.10.2016 13:00 Olimpik Donetsk – Volyn 2 – 1
29.10.2016 16:00 Shakhtar Donetsk – Chornomorets Odesa 2 – 0
29.10.2016 18:30 Dynamo Kiev – Karpaty 4 – 1
30.10.2016 13:00 Zorya – Zirka 2 – 1
30.10.2016 16:05 Vorskla – FC Olexandria 2 – 2
30.10.2016 18:30 Stal Kamianske – Dnipro 1 – 1

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.11.2016 16:00 Volyn – Stal Kamianske 0 – 1
05.11.2016 13:00 Zirka – Olimpik Donetsk 1 – 2
05.11.2016 16:00 Karpaty – Vorskla 1 – 0
06.11.2016 16:00 Chornomorets Odesa – Zorya 0 – 0
06.11.2016 18:30 FC Olexandria – Shakhtar Donetsk 1 – 2
06.11.2016 18:30 Dnipro – Dynamo Kiev 1 – 2

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.11.2016 13:00 Olimpik Donetsk – Chornomorets Odesa 1 – 0
19.11.2016 13:00 Zorya – FC Olexandria 1 – 2
19.11.2016 16:00 Shakhtar Donetsk – Karpaty 2 – 1
19.11.2016 16:00 Dynamo Kiev – Stal Kamianske 2 – 1
20.11.2016 16:00 Zirka – Volyn 2 – 0
20.11.2016 18:35 Vorskla – Dnipro 1 – 2

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.11.2016 13:00 Stal Kamianske – Vorskla 0 – 1
26.11.2016 13:00 Chornomorets Odesa – Zirka 2 – 1
26.11.2016 18:30 Volyn – Dynamo Kiev 1 – 4
27.11.2016 13:00 FC Olexandria – Olimpik Donetsk 1 – 1
27.11.2016 16:00 Karpaty – Zorya 2 – 2
27.11.2016 18:30 Dnipro – Shakhtar Donetsk 0 – 2

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.12.2016 13:00 Chornomorets Odesa – Volyn 0 – 0
03.12.2016 13:05 Vorskla – Dynamo Kiev 2 – 2
03.12.2016 16:00 Zorya – Dnipro 2 – 3
04.12.2016 16:00 Shakhtar Donetsk – Stal Kamianske 2 – 0
04.12.2016 18:30 Zirka – FC Olexandria 1 – 1

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.12.2016 18:00 Dnipro – Olimpik Donetsk 1 – 1
10.12.2016 13:00 Volyn – Vorskla 0 – 1
11.12.2016 13:00 Karpaty – Zirka 2 – 3
11.12.2016 16:00 FC Olexandria – Chornomorets Odesa 2 – 1
11.12.2016 18:30 Stal Kamianske – Zorya 0 – 2
12.12.2016 18:05 Dynamo Kiev – Shakhtar Donetsk 3 – 4

19. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.02.2017 13:00 Olimpik Donetsk – Stal Kamianske 0 – 0
25.02.2017 13:00 Zorya – Dynamo Kiev 1 – 2
25.02.2017 16:00 FC Olexandria – Volyn 6 – 0
26.02.2017 13:00 Zirka – Dnipro 1 – 1
26.02.2017 13:00 Chornomorets Odesa – Karpaty 1 – 0
26.02.2017 16:00 Shakhtar Donetsk – Vorskla 2 – 1

20. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.03.2017 13:05 Dnipro – Chornomorets Odesa 1 – 1
04.03.2017 16:00 Dynamo Kiev – Olimpik Donetsk 1 – 0
05.03.2017 13:05 Karpaty – FC Olexandria 1 – 0
05.03.2017 16:00 Vorskla – Zorya 1 – 2
05.03.2017 18:30 Volyn – Shakhtar Donetsk 0 – 1
05.03.2017 18:30 Stal Kamianske – Zirka 3 – 0

21. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
11.03.2017 13:00 Olimpik Donetsk – Vorskla 3 – 2
11.03.2017 13:00 Chornomorets Odesa – Stal Kamianske 0 – 1
11.03.2017 16:00 Karpaty – Volyn 2 – 1
11.03.2017 16:00 FC Olexandria – Dnipro 0 – 0
12.03.2017 13:00 Zirka – Dynamo Kiev 2 – 0
12.03.2017 18:30 Zorya – Shakhtar Donetsk 1 – 2

22. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.03.2017 16:00 Dnipro – Karpaty 0 – 0
17.03.2017 18:00 Dynamo Kiev – Chornomorets Odesa 2 – 1
17.03.2017 18:00 Shakhtar Donetsk – Olimpik Donetsk 1 – 1
18.03.2017 13:00 Stal Kamianske – FC Olexandria 4 – 1
18.03.2017 16:00 Vorskla – Zirka 0 – 0
19.03.2017 13:00 Volyn – Zorya 0 – 1

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.03.2017 13:00 Olimpik Donetsk – Karpaty
Advertisement

Seneste kampe

Volyn
Zorya
0 – 1
19. marts 13:00
Færdig
Vorskla
Zirka
0 – 0
18. marts 16:00
Færdig
Stal Kamianske
FC Olexandria
4 – 1
18. marts 13:00
Færdig
Shakhtar Donetsk
Olimpik Donetsk
1 – 1
17. marts 18:00
Færdig
Dynamo Kiev
Chornomorets Odesa
2 – 1
17. marts 18:00
Færdig
Dnipro
Karpaty
0 – 0
17. marts 16:00
Færdig

Kommende kampe

Olimpik Donetsk
Karpaty
vs
26. marts 13:00
Ikke startet

Turneringer i Ukraine