Ståle: Håber på en god kulisse
 |
| Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk |
Kun 800 FCK-fans vil være på plads Fionia Park, når løverne onsdag aften spiller topkamp ude mod OB. Det skuffer ikke Ståle Solbakken, der håber på god støtte fra dem, der tager turen.
Der er topkamp i morgen aften, når OB tager imod FC København. På trods af kampens store betydning vil kun 800 FCK-fans være at finde på Fionia Park på trods af, at klubben havde fået stillet omkring 2.000 billetter til rådighed.
Det skuffer ikke løvernes cheftræner, Ståle Solbakken, at der ikke er flere tilhængere, der vælger at tage turen over Storebælt for at støtte københavnerne.
- Nej, der er jo også kommet FCK Away-kort. Kan dem, der kommer, skabe en god kulisse for mine spillere, så er jeg tilfreds. Så har vi 30.000 fans i ryggen mod Brøndby på søndag, siger Ståle Solbakken til bold.dk.
- Alle spillere er glade for opbakning, men de er vant til at spille på vanskelige udebaner. Det har vi selv gjort i Europa, og jeg tror ikke resultatet vil blive påvirket af, hvor mange, der kommer, tilføjer FCK-træneren.
Der er udsolgt til onsdagens opgør.
houlind@bold.dk
Af: Søren Houlind
Lagt online: 12.05.2009 19:10