bold.dk - alt om fodbold · Send et nyhedstip · Annoncering · Betingelser · Kontakt ·
Privatlivspolitik
Privatlivspolitik


![]() |
| Foto: Jesper Poulsen / bold.dk |
Siden sidste sommer har Nicolai Larsen været førstekeeper i AaB. Han har skulle fylde nogle store sko efter Karim Zaza, men efter første fulde sæson er han begyndt at gøre en forskel, hvad gælder point.
- Man kunne allerede i sidste sæson sige, at Nicolai ikke tabte kampe for os. Men nu kan man også finde kampe, hvor han vinder point for os ved at gøre en forskel, siger målmandstræner Poul Buus til Nordjyske.
- Det taler for sig selv, når man som 21-årig er fast mand for AaB og med omkring Superligaholdet. Så kan man nå rigtigt langt, siger han.
21-årige Nicolai Larsen fik sin fodboldopdragelse i Lyngby, inden han skiftede til AaB. Han er i gang med sin anden sæson på førsteholdet nu og har i alt spillet 36 Superliga-kampe.
| Motorsport: Skuffet Elgaard efter Sommerløbet | |
| Motorsport: Audi #2 og Aston Martin #95 tager foreløbige poles | |
| Amerikansk Fodbold: Titansquarterback styrer omklædningsrummet |