Abdalas færdig i FC Nordsjælland
![]() |
| Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk |
Infoboks
| bold.links | ||||
| Superligaen | ||||
| FC Nordsjælland |
FC Nordsjælland har ikke ønsket at forlænge kontrakten med Mohammed Abdalas, der blot har spillet en enkelt kamp for tigrene.
FC Amagers konkurs betød at en lang række spillere pludselig stod uden klub. Blandt disse var Mohammed Abdalas, der dog hurtigt fandt sig en fuldtidskontrakt hos SAS Liga-klubben FC Nordsjælland.
Her har Abdalas fået en enkelt kamp som indskifter, men det bliver efter alt at dømme eneste optræden. Klubben har således ikke ønsket at forlænge kontrakten med talentet.
- Vi er glade for at Mohammed gav det en chance i FC Nordsjælland, hvor han har været oppe mod meget hård konkurrence. Det er naturligvis svært at gøre en forskel på så kort tid, men han har vist os prøver på sine kvaliteter, siger sportschef Jan Laursen til klubbens hjemmeside.
- Lige nu er der dog folk som står foran ham i køen, og derfor har vi vurderet, at det bedste for Mohammed og hans fortsatte udvikling er, at han kommer ud og spiller 1.holds fodbold igen, hvor vi så kan og vil følge ham. Jeg er sikker på, at han har lært meget på sin korte tid her, som han kan tage med sig og få gavn af.
Det er endnu uvist hvor 22-årige Abdalas fortsætter karrieren.
09/04-2009: Abdalas klar for FC Nordsjælland
Se bold.dk's transferliste fra dansk fodbold.
| Håndbold: Svenskerne fik bøllebank | |
| NFL: Hårdt slag for Giants? Stjernereceiver skadet | |
| Basketball: LeBrons coach langer ud efter Pacers |








4 kommentarer