

![]() |
| Foto: Randers FC |
|
AaB - Randers FC
Superligaen (20/05)
|
||||
|---|---|---|---|---|
| Danske Spil | 1,80 | 3,50 | 4,75 | |
| bet365 | 1,80 | 3,80 | 4,00 | |
| Tipico | 1,75 | 3,55 | 4,80 | |
| bold.links | ||||
| Superligaen | ||||
| Randers FC | ||||
Superliga-oprykkerne Randers FC sikrede sig fredag aften en angriber med et imponerende CV bag sig i form af 27-årige Charlie Davies. Den stærke angriber har tidligere spillet hos blandt andre franske Sochaux, mens han har optrådt 17 gange for det amerikanske landshold.
Nu er han tilbage i Skandinavien, hvor han tidligere har spillet for svenske Hammarby, og det glæder Davies, der håber på at kunne hjælpe Randers FC med at vokse.
- Aftalen med Randers FC giver mig en stor mulighed for at vise, at jeg kan blive en succes på europæisk jord. Jeg vil meget gerne være med til at hjælpe Randers FC med at gøre yderligere fremskridt, siger Davies i en pressemeddelelse.
- Da jeg var i Hammarby fik jeg et godt kendskab til og indtryk af dansk fodbold - jeg fik faktisk min debut for Hammarby i en Royal League-kamp mod FCK. Så jeg er godt klar over, at jeg kommer til en liga, der ligger på et meget højt niveau, siger Davies.
Den målfarlige amerikaner starter allerede lørdag formiddag, hvor han kommer til at møde sine nye holdkammerater.
| Boksning: Froch: Jeg stopper Kessler sent i kampen | |
| Cykling: Van Garderen: Det er en fantastisk følelse | |
| Badminton: Mixeddoublen sejrede i Grækenland |