Augo: Hold øje med talenterne og Bøgelund
 |
| Foto: Jesper Poulsen / bold.dk |
Thomas Augustinussen erkender at tabet af Kjetil Wæhler gør ondt i AaB, men samtidig har en række unge spillere, samt skadesfrie Kasper Bøgelund, løftet deres niveau.
AaBs sportsdirektør, Lynge Jakobsen, har erkendt, at AaB ikke er kommet styrket ud af januars transfervindue. Man har mistet anfører Kjetil Wæhler, ligesom breddespillerne Lucho og Denis Dedovic har takket af, mens kun Pol Johannus Justinussen er kommet til.
Selvom man har haft en nettoafgang på to spillere mener profilen Thomas Augustinussen dog ikke, at truppen ser for smal ud frem mod foråret.
- Jeg koncentrer mig ikke så meget om hvem der har forladt os, og hvem der er kommet. Jeg koncentrerer mig om dem, der er her. Selvfølgelig kommer vi til at savne Kjetil, der spillede godt hver gang, men det skal vi nok overkomme, siger Augustinussen til bold.dk.
- Det kan godt være, at vi umiddelbart ser svækkede ud, men jeg synes, at der er en del af de unge spillere, der har taget et skridt op, og derudover har vi set Kasper Bøgelund være tilbage på topniveau. Han ser faktisk stærkere ud end han nogensinde har gjort.
En række unge spillere markerede sig allerede i efteråret, og de har siden da løftet niveauet yderligere.
- Man kan godt se, at en spiller som Lucas Andersen, der lige har været med Ligalandsholdet, virker til for alvor at have løftet niveauet. Kasper Kusk har gjort det fremragende i starten, Nicklas Helenius har løftet spillet yderligere. Der er mange bygget på, og man kan godt mærke, at de lige er blevet lidt ældre, siger Augustinussen.
Ligesom Andersen var også Helenius med Ligalandsholdet i Thailand.
jesper@bold.dk
Af: Jesper Helmin
Lagt online: 08.02.2012 10:48