Barca længe om at lukke ballet
![]() |
| Foto: FC Barcelona |
FC Barcelona er for tredje gang på fire år klar til finalen i Copa del Rey, da scoringer fra Cesc Fabregas og Xavi til sidst pillede pynten af Valencia, som blev besejret med 2-0 på Camp Nou.
I sidste uge spillede Valencia 1-1 mod Barcelona hjemme på Mestalla og bevarede lidt af spændingen i det dobbelte semifinalemøde mellem de to klubber, men alligevel så Unai Emerys mandskab ud til at være på lidt af en umulig mission på Camp Nou.
Her er Barcelona ubesejret i 46 kampe i streg, og var Valencias tro på sejr begrænset, blev den næppe større efter et lille kvarter, hvor Barcelona slog til på holdets første chance i hele kampen.
Lionel Messi slog bolden over en halv banelængde mod Cesc Fabregas, som blev presset langt ned mod baglinjen, men da Diego Alves i Valencia-buret tog fuldkommen fejl af sin placering i målet, lykkedes det alligevel Fabregas at tjatte bolden forbi ham til 1-0.
Alves fik dog rig mulighed for at revanchere sin bommert, da forsvarsspillerne foran brasilianeren var alt andet end solide. Gang på gang smed de bolden væk foran boksen, og det var kun takket være Alves’ reflekser, at Barcelona ikke fik scoret mindst en enkelt gang mere i første halvleg.
Offensivt var Valencia svækket af Roberto Soldados sygefravær, hvilket kunne ses i første halvleg, men efter pausen kom de hvidklædte overraskende langt bedre med, og en indtil da arbejdsløs José Pinto blev pludselig en vigtig mand for Barcelona.
I første minut af anden halvleg måtte Pinto komme Carles Puyol til undsætning, da Barcas højre back blev overløbet af lynhurtige Jordi Alba. Valencia-profilen forsøgte at placere bolden forbi Pinto, men spanieren reddede med en fodparade.
Efter Valencias spydige indledning på halvlegen fik Barcelona igen kontrol med opgøret, men trods chancer til mere kunne favoritterne ikke få lukket den sidste spænding ud af kampen med 2-0-scoringen. Aritz Aduriz var i stedet tæt på udligning, da han fik lobbet bolden over Pinto. Dog var Javier Mascherano backup og fik raget kastanjerne ud af ilden.
Også Jonas forsøgte sig med et godt skudforsøg, som Pinto viftede over overliggeren, men Sofiane Feghouli ødelagde de positive vibrationer for gæsterne, da han blev sendt i bad 13 minutter før tid.
Ikke så snart havde den lille kantspiller forladt grønsværen, før Xavi fyrede bolden op i krydset til 2-0 efter et smukt Barca-angreb, hvor Valencia blev sat fuldkommen skakmat. Derned var det game over, og Barcelona er klar til pokalfinalen i maj, hvor Athletic Bilbao venter.
| Håndbold: Svenskerne fik bøllebank | |
| NFL: Hårdt slag for Giants? Stjernereceiver skadet | |
| Basketball: LeBrons coach langer ud efter Pacers |









29 kommentarer