Blanc: Alt går os imod
![]() |
Laurent Blanc kunne i går se Les Bleus tabe 0-1 til Hviderusland. En hård oplevelse for den franske landstræner, der savner en målscorer.
Frankrig havde et forfærdeligt VM. Nicolas Anelka kom angiveligt i en heftig diskussion med daværende landstræner Raymond Domenech og blev sendt hjem, mens resten af truppen blandt andet nægtede at træne en enkelt dag. Det blev til et katastrofalt og hurtigt exit efter gruppespillet.
Fredag skulle den nye landstræner Laurent Blanc så se det franske landshold rejse sig i hjemmekampen mod Hviderusland, men Les Bleus løb i stedet ind i en ny katastrofe, da det blev til et 0-1-nederlag i egen hule i EM-kvalifikationen.
- Det er en vanskelig tid. Intet går vores, men vi skal stå imod. Det er svært at få øje på positive ting, når man taber. Selvom man kan lide sit hold, så skal de score, og det gjorde de ikke, sagde Blanc efter nederlaget og tilføjede:
- Vi kan ikke sige, at vi har spillere, der ved, hvordan man scorer mål. Vi ved, at vi har spillere, der kan holde på bolden, men vi har ikke spillerne, der kan gøre forskellen på banens sidste tredjedel.
Tirsdag gælder det Bosnien for Frankrig.
| Håndbold: Svenskerne fik bøllebank | |
| NFL: Hårdt slag for Giants? Stjernereceiver skadet | |
| Basketball: LeBrons coach langer ud efter Pacers |









12 kommentarer