Esbjerg fB skal erstatte Søren Rieks, og i den forbindelse har man et godt øje til kontraktløse Jonas Borring. Han er dog blot ét af flere emner.
Superliga-oprykkerne Esbjerg fB har i denne uge solgt profilen Søren Rieks til hollandske NEC Nijmegen. Det efterlader et hul i offensiven, som man skal bruge resten af transfervinduet på at udfylde.
Esbjergenserne jagter en spiller, der ligesom Rieks kan blive en profil på holdet, og et af navnene, man har oppe at vende, er den tidligere FC Midtjylland-spiller Jonas Borring, som er på udkig efter en ny klub.
- Det vil jeg ikke afvise. Ligesom alle mulige andre klubber er vi selvfølgelig bevidste om, at Borring er kontraktløs. Vi synes, han er et interessant emne, siger klubbens administrerende direktør Søren Poulsen til bold.dk.
Om der er forhandlinger i gang, vil Søren Poulsen ikke ud med, men 27-årige Borring er kun ét af flere emner.
- Vi har en håndfuld navne på tapetet og er i gang med at studere nogle forskellige ting.
- Vi er ude at screene markedet, og der er lagt nogle forskellige følere ud. Men vi dukker ikke op med noget til kampen i morgen, lyder det.
Esbjerg, der har fået ét point ud af sæsonens to første kampe, tager lørdag imod SønderjyskE.