Broe om Fearrington: Badebillet
![]() |
| Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk |
Infoboks
| bold.links | ||||
| 1. Division | ||||
| FC Roskilde |
FC Roskilde-træner har intet til overs for Jamil Fearringtons kommentarer om, at han blev presset ud af klubben.
Torsdag i sidste kunne FC Roskildes sportschef, Jesper Sommer bekræfte, at klubben havde ophævet samarbejdet med Jamil Fearrington. Ifølge Sommer var det sket. da Fearrington ikke kunne komme på holdet, men den udlægning var Fearrington langt fra enig i.
Han mener, at han blev presset ud af klubben, og efterfølgende advarede han direkte andre spillere mod at skrive under med FCR. Cheftræner i klubben Carsten Broe giver dog intet for Fearringtons følelse af forurettethed.
- Normal er det sådan, at hvis man kommer på andetholdet, så strammer man op. Man kæmper sig vej tilbage. Men her har vi at gøre med en samling badebilletter, som åbenbart ikke havde det i sig. Så hører man altså bare ikke til hos os, siger Broe til Roskilde Avis med henvisning til de tre seneste afskedigelser, der også tæller Stefan Schmidt og Niclas Rønne.
Ifølge Roskilde Avis var der åbenlyse skænderier i omklædningsrummet ugen før, at de tre spillere forlod 1.divisionsklubben.
02/09-2010: FCR kan ikke bruge Schmidt og Fearrington
01/09-2010: Niclas Rønne forlader FC Roskilde
| Håndbold: FCM beholder stjernekeeper | |
| NFL: Jets beholder udskældt receiver | |
| Håndbold: - Kasi-exit gavner AGK |









26 kommentarer