Champagnebold og tenniscifre i Bilbao
![]() |
Athletic Bilbao er klar til finalen i Copa del Rey efter en formidabel præstation i semifinalen mod Mirandes, som blev spillet ud af brættet og slået 6-2.
Mirandes kunne blive det første 3. divisionshold nogensinde til at kvalificere sig til den spanske pokalfinale, men efter et nederlag på 1-2 i det første møde var vejen dertil lang.
Mirandes har spillet lige op på udebane med hold som Villarreal og Santander på vej mod semifinalen, men Athletic Bilbao var anderledes svære at danse med. Hjemmeholdets spil flød fra første minut, hvilket Mirandes fik at mærke.
Iker Muniain gjorde det til 1-0 for værterne efter lidt mere end ti minutter med en behersket afslutning mod nederste hjørne, og bare få minutter senere blev det 2-0 ved Markel Susaeta efter et mønsterangreb krydret med en hælaflevering som assist.
Trods den tidlige føring kværnede Athletic-maskinen ufortrødent videre mod de rystede Mirandes-spillere, og midtvejs i første halvleg blev det 3-0. Backen Jon Aurtenetxe headede fra spids vinkel et herligt slået indlæg i netmaskerne.
Mirandes fik reduceret kort ud i anden halvleg og var også tæt på 2-3, men i stedet blev det 4-1 ved Fernando Llorente efter 71 minutter. Overlegent lobbede han bolden over keeper Nauzet, som Llorente igen sendte bolden forbi til 5-1 fire minutter senere.
I de dødende minutter scorede Mirandes yderligere to gange, heraf en gang i eget net, og dermed endte det 6-2 på San Mames. Athletics finalemodstander kan blive Barcelona, som baskerne tabte til i Copa del Rey-finalen anno 2009.
| Håndbold: Svenskerne fik bøllebank | |
| NFL: Hårdt slag for Giants? Stjernereceiver skadet | |
| Basketball: LeBrons coach langer ud efter Pacers |









11 kommentarer