FCM-storsejr i Areks debut
![]() |
| Foto: Thomas Kjær / bold.dk |
Infoboks
|
Dinamo Zagreb - FC Midtjylland
Klub Venskabskampe (05/02)
|
||||
|---|---|---|---|---|
| bet365 | 2,00 | 2,88 | 3,75 |
|
| bold.links | ||||
| Superligaen | ||||
| AGF | ||||
| FC Midtjylland | ||||
FC Midtjylland fejede AGF af banen med 4-1 i en træningskamp, da Arek Onyszko debuterede for klubben.
FC Midtjylland skabte opmærksomhed i den danske fodboldverden, da man fredag hentede Arek Onyszko. Og allerede et lille døgn efter kontraktunderskrivelsen var der debut til den polske målmand.
Han startede på kassen, da FC Midtjylland mødte AGF i Nørre-Snede. Allerede ved pausen var de midtjyske ulve foran 2-0, da to oplæg af Danny Olsen førte til træffere fra Mikkel Thygesen og Jonas Borring.
Efter 57 minutter kombinerede Danny Olsen så med de to målscorere. Mikkel Thygesen lagde læderet lige ind i hovedet på Jonas Borring, som kunne gøre det til 3-0 på den første af endnu et par scoringer i anden halvleg.
20 minutter senere brugte Kristian Ipsa også pandebrasken til at gøre det til 4-0 efter et hjørnespark, inden AGF fik reddet lidt af æren efter 80 minutter. Her var Sanel Kapidzic på pletten for århusianerne og reducerede, men det pillede ikke meget af pynten af FC Midtjyllands sejr.
AGF indleder om to uger sæsonen hjemme mod AaB, mens FC Midtjylland har fornøjelsen af Esbjerg hjemme i Herning.









27 kommentarer