FCN-spiller dropper VM-drømmen
![]() |
| Foto: Jesper Poulsen / bold.dk |
Infoboks
| bold.links | ||||
| Superligaen | ||||
| FC Nordsjælland |
Michael Parkhurst håbede at skulle med USA til VM, men den drøm er nu brast for FC Nordsjælland-forsvareren.
Der er masser af spillere, der bærer rundt på håbet om en deltagelse ved sommerens VM-slutrunde, men for nogle er drømmen brast. FC Nordsjællands Michael Parkhurst tror i hvert fald ikke på, at han kommer i betragtning til den amerikanske trup.
- Nej, jeg tænker slet ikke på det. Jeg tror ikke, jeg har chancen denne gang. Så det fokuserer jeg ikke på over hovedet. Desværre, siger Parkhurst til Frederiksborg Amts Avis.
- At jeg ikke spillede i starten af foråret gjorde det ikke bedre. Jeg stod i forvejen udenfor og 'kiggede ind' og skulle bruge en god sæson for at komme med. Det skete ikke. Men sådan er det, og nu gælder klubfodbold.
Parkhurst sad på bænken i forårets første fem kampe, men har siden da været nogenlunde fast mand på FCNs mandskab.
09/09-2009: FCN tester amerikaner på midten
09/12-2008: Wieghorst: Parkhust er som René Henriksen
09/12-2008: Parkhurst får tre år i FC Nordsjælland
| Håndbold: Svenskerne fik bøllebank | |
| NFL: Hårdt slag for Giants? Stjernereceiver skadet | |
| Basketball: LeBrons coach langer ud efter Pacers |








1 kommentarer