

England lagde stærkt fra land ved kvalifikationen til VM i Brasilien i 2014 ved at slå Moldova med hele 5-0 på udebane. Og den engelske landstræner Roy Hodgson tror på, at England kan gå hele vejen til tops i Brasilien.
- Folk har ret til at mene hvad de vil om vores chancer for at vinde VM, men jeg er ikke interesseret i at høre, hvad folk har at sige til det. Jeg er kun interesseret i at kvalificere holdet til slutruden, og hvis vi er gode og heldige nok til at komme med, så vil jeg gøre alt for at vi vinder turneringen, siger Hodgson ifølge Daily Star.
- Jeg tror ikke at folk sagde, at vi kunne vinde VM i 1966. Heldigvis vil vi ikke være favoritter til at vinde, hvis vi kommer med, og det passer mig glimrende. Jeg vil hellere se andre hold bære byrden af at være favoritter. Men hvis vi kommer med, så ved jeg, at vi har et meget stærkt hold, der går ind til samtlige kampe med en følelse af at vi kan vinde den, siger Hodgson.
England møder tirsdag Ukraine hjemme i London. Her er Steven Gerrard tvivlsom, efter at Liverpool-spilleren forlod banen før tid mod Moldova med en ankelskade.
| Cykling: Alex Rasmussen: Det kommer til at gøre ondt i hele kroppen | |
| Håndbold: Tysk landsholdsspiller til Kielce | |
| Cykling: Visconti om sin anden sejr: Som en drøm |