Jackson med islandsk sommerferietjans
 |
| Foto: Jesper Poulsen / bold.dk |
Aarhus Fremads Alexander Jackson Møller bruger sommeren på Island, hvor han skal tørne ud for BI Bolungarvik.
Den tidligere AGF- og Hobro-spiller Alexander Jackson Møller er nu at finde i Aarhus Fremad, men sommerferien bliver brugt længere nordpå. Han er nemlig taget til Island, hvor han de kommende måneder skal hjælpe en klub i den næstbedste række.
- Jeg er på Island nu, hvor jeg er kommet til BI Bolungarvik. Jeg har fået muligheden for at komme herop og spille i juli og august, og den mulighed har jeg taget imod, siger Jackson Møller til bold.dk.
- Jeg har trænet med heroppe tre gange indtil videre, men har ikke set dem spille endnu. Det virker som et niveau der ligner den danske 2. division, så jeg håber at kunne hjælpe dem lidt op i tabellen.
Jackson Møller har planer om at vende hjem til Aarhus, når han har klarhed over sin studiemæssige fremtid.
- Jeg har søgt ind på et studie i Aarhus, så jeg skal hjem igen når det starter. Til den tid vender jeg hjem til Aarhus Fremad og spiller i efteråret, siger Jackson Møller.
22-årige Jackson Møller har spillet knap 30 kampe på de danske U-landshold.
jesper@bold.dk
Af: Jesper Helmin
Lagt online: 06.07.2012 12:31