

![]() |
| Foto: Paris SG |
Efter en skuffende sæson er det tid til udskiftning i OB-truppen. En række spillere har forladt Ådalen, og nu begynder strømmen så at gå den anden vej. I dag har fynboerne præsenteret et ganske interessant navn, den 20-årige midtbanespiller Mohammed Diarra, der senest har været anfører på Paris SG's reservehold.
- Diarra er et stort talent, som vi glæder os meget over, at vi har kunnet trække til OB. Han har sine forcer på den defensive del af midtbanen, men han har også spillet i midterforsvaret. Han er boldsikker, hurtig og har et glimrende overblik, siger sportsdirektør Poul Hansen til klubbens hjemmeside.
- Selvfølgelig er han stadig ung, og derfor er der naturligvis en masse ting, han stadig kan blive endnu bedre til. Men der er ingen tvivl om, at han bliver et stærkt aktiv for OB, og med den fodboldopdragelse han har fået i Paris, er jeg ikke i tvivl om, at han kan forstærke os fra start.
Diarra, der har delt statsborgerskab mellem Frankrig og Guinea, spiller på den centrale midtbane.
| Cykling: Samlede resultater af Marcello Bergamo Cup | |
| Håndbold: Jan Larsen: Vi er guldfavoritter | |
| Ishockey: Nicklas Carlsen forlænger med Herlev |