bold.nyt
Onyszko: FCM har fået en klassekeeper



![]() |
| Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk |
Den nybagte FC Midtjylland-målmand Arek Onydzko er ikke bange for at kalde sig selv for en klassekeeper.
Arek Onyszko indledte lørdag eftermiddag sin karriere som FC Midtjylland-spiller på banen, da han debuterede i en træningskamp mod AGF.
Den vandt FC Midtjylland med 4-1. og efterfølgende var Onyszko ikke bange for at fortælle om de store forventninger, han har til både sig selv og sin nye arbejdsgiver.
- Jeg giver mig 110%, uanset hvad er jeg stadig en klassenålmand, så de har købt en klassemålmand til holdet, og jeg vil gerne hjælpe dem med at vinde det danske mesterskab, sagde Onszko ifølge TV2 Sporten.
Arek Onyszko har fået en to-årig kontrakt i FC Midtjylland, som slog til, da OB ikke længere ville kendes ved polakken efter en fængselsdom.
Af: Casper Baunsgaard
Lagt online: 04.07.2009 17:16
04/07-2009: FCM-storsejr i Areks debut
03/07-2009: FCM har garderet sig i Onyszko-aftale
03/07-2009: Arek Onyszko skifter til FCM
03/07-2009: FCM har garderet sig i Onyszko-aftale
03/07-2009: Arek Onyszko skifter til FCM
Nyt fra bold.poker
|
Teddy Sheringham danskerbøddel Torsdag 02 september, 17:17 |
|
Dansk invasion i Cannes Torsdag 02 september, 17:09 |
|
Brink: Lynhurtig dobling Torsdag 02 september, 13:08 |
| Cykling: Cancellara koster 22,5 mio. | |
| Tennis: Wozniacki kastede med æg | |
| Golf: Hansen og Hansen bedst |







31 kommentarer