SIF: Spillet tager form
 |
| Foto: Ulla Myrhøj / silkeborgif.com |
Silkeborgs Christian Holst kan se midtjydernes spil tage form. Han mener, at holdet er på rette vej. Især de offensive perspektiver er han begejstret for.
Silkeborg mødte fredag eftermiddag AC Horsens i iskold affære. Da de to hold prøvede hinanden af i vinterkulden. Her vandt AC Horsens med 3-2, men alligevel så Silkeborgs Christian Holst lovende takter i midtjydernes spil.
- Det er selvfølgelig positivt, at vi nu har scoret fire mål i de seneste to kampe, desværre betyder det jo bare ikke noget, når vi ikke scorer flere end modstanderen, siger Christian Holst til Silkeborg Ifs hjemmeside.
Trods nederlaget ser han dog lovende takter i de rødblusedes spil.
- Sidste gang kæmpede vi med at smide bolden for meget væk i det opbyggende spil, og på det område var det bedre. Vi oplever en markant forbedring i det offensive spil fra kampen mod FC Vestsjælland. Mod Horsens har vi en del gode angreb og skabte mange flere chancer en sidst.
- Generelt begynder spillet at tage form, og det kommer til at foregå lidt mere per automatik. Det skal vi helt sikkert tage med os videre, for det er der, vi skal hen.
Silkeborgs næste træningskamp er på torsdag, når man møder Viborg fra 1. division. En kamp der allerede spilles klokken 12.00.
Af: Nicklas Vinde
Lagt online: 05.02.2012 10:51