Tjørring: Vi tager det som en oplevelse
![]() |
| Foto: Tjørring |
Infoboks
|
Aars - Tjørring IF
Danmarksserien pulje 3 (26/05)
|
||||
|---|---|---|---|---|
| Danske Spil | 2,80 | 4,25 | 1,80 |
|
| NordicBet | 1,85 | 4,45 | 2,80 |
|
| bold.links | ||||
| 2. Division Vest | ||||
| Tjørring IF | ||||
Forhåbningerne om overlevelse i 2. division vest er fortsat minimale hos oprykkerne Tjørring IF. Klubben tager som udgangspunkt livet som divisionsklub som en oplevelse.
Tjørring IF rykkkede pludselig op i 2. division i juni trods en sjetteplads i Danmarksserien, da en masse af SAS Liga-klubbernes reservehold havde klumpet sig sammen i toppen.
I Tjørring kom oprykningen derfor også som noget af en overraskelse, og træner Flemming Spring har da heller ikke fået ny næring til drømmen om overlevelse i den sommerpause, som snart er gået.
- Nej, næsten tværtimod. Det er kommet helt uventet for os. Et par runder før afslutningen spillede vi om at undgå nedrykning, og at vi så vinder de sidste to kampe og reglerne så siger, at man rykker op på en sjetteplads, det er jo som det er. Vi er jo slet ikke en klub, der er gearet til at spille 2. division. Der er virkelig mange i klubben, som har haft lidt at tænke på i den korte pause, vi har haft, siger Flemming Spring til bold.dk.
Tjørring-træneren har endnu ikke helt overblik over truppens sammensætning, men han har ikke i sinde at grave sig ned i forsøget på at undgå store ydmygelser.
- Vi går ikke ud for at spille pindsvinefodbold. Vi vil gerne gøre det på en positiv og fremadrettet måde, uden at vi så samtidig spiller naivt. Nu tager vi det som en oplevelse, lyder det fra Flemming Spring.
Tjørring starter 2. division i næste uge, når man møder en af de formodede oprykningsfavoritter Blokhus på hjemmebane.
| Badminton: Danske Thomas Cup-herrer ud i mørket | |
| Cykling: Cannonball sur på sig selv | |
| Håndbold: Stortalent får kontrakt hos Tvis |









3 kommentarer